Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 4 października 2022 08:57
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Ksiądz, minister czy księgowy? Ranking najbardziej poważanych zawodów

Znamy listę zawodów, które cieszą się w Polsce największym szacunkiem. Który z nich wykonujesz?
Ksiądz, minister czy księgowy? Ranking najbardziej poważanych zawodów
Autor: iStock
Oceń

Tego rodzaju badanie zostało wykonane także w ubiegłym roku i w stosunku do aktualnego zestawienia są pewne zmiany. Jak tłumaczą autorzy rankingu, o opinię poproszono 1014 dorosłych Polaków, a badanie przeprowadzono 27-28 kwietnia 2022 roku. Zajęła się z tym agencja SW Research.

Jakie wnioski? „Czołówka zestawienia bez większych zmian. Listę czterech najbardziej poważanych zawodów otwierają profesje związane z ochroną życia i zdrowia: strażak – 81 proc. respondentów uznało, że darzy ten zawód dużym lub bardzo dużym poważaniem, ratownik medyczny (80 proc.), lekarz (72 proc.) i pielęgniarka (70 proc.)” – czytamy w analizie.

Jej autorzy zaznaczają, że zmiany dotyczą dwóch ostatnich zawodów. Pielęgniarki straciły na zaufaniu 4 pkt proc., a lekarze zyskali 2 pkt. Odniesieniem jest oczywiście rok 2021.

„Swoją pozycję istotnie poprawili informatycy (59 proc., skok aż o 5 miejsc) oraz nauczyciele (57 proc., wzrost o 4 miejsca). Warto zwrócić uwagę również na awans w rankingu zawodu górnika (62 proc., 2 miejsca wyżej)” – podają analitycy.

Jak podkreśla wiceprezes agencji SW Research Piotr Zimolzak, Polacy szanują ratowanie życia i zdrowia, poświęcenie i bohaterstwo. To tłumaczy tak wysoką pozycję strażaka i ratownika medycznego. Co do górników, to Zimolzak zauważa, że ostatnio o tym zawodzie jest głośno w mediach. Stało się tak za sprawą tragedii w kopalniach Pniówek i Zofiówka. „Wzrost poważania może być efektem silnych emocji, współczucia i solidarności z ofiarami” – tłumaczą eksperci.

Co do tych zawodów, które lubimy społecznie najmniej, to listę zamykają: influencer, działacz partii politycznej, youtuber oraz poseł na Sejm (19 proc.).

– Influencer to jedna z najmłodszych kategorii zawodowych i od momentu powstania tego terminu eksperci spierają się, czy jest to profesja sensu stricto – tłumaczy Zimolzak. I dodaje, że twórców internetowych często dotykają kryzysy wizerunkowe.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama