Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 30 września 2022 11:22
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Najmłodszy przedsiębiorca w Polsce ma 14 lat. Sąd musiał się zgodzić, żeby wszedł w biznes

Kamil Wroński poszukuje patronów, którzy wesprą go finansowo. Chłopak jest w trakcie uruchamiania startupu.
Najmłodszy przedsiębiorca w Polsce ma 14 lat. Sąd musiał się zgodzić, żeby wszedł w biznes
Kamil Wroński
Autor: Patronite
Oceń

Miał 8 lat, kiedy dostał się na mechatronikę na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej. Teraz ma 14 lat i jest najmłodszym przedsiębiorcą w Polsce. Żeby mógł założyć firmę, sprawą zajął się sąd.

Kamil Wroński pochodzi z Lublina. Jeszcze gdy był mały, okrzyknięto go geniuszem. Stało się o nim głośno, gdy został dzieckiem-studentem. Żeby mógł studiować, dopasowywano jego zajęcia w szkole do harmonogramu studiów. Tak jest zresztą do dziś, bo Kamil jest jednocześnie uczniem III LO w Lublinie. Na politechnice zresztą także ma indywidualne zajęcia.

Jaka jest twoja ulubiona zabawa? – pytali dziennikarze, gdy chłopiec zaczynał studiować. – Mechatronika i konstruowanie robotów – odpowiadał.

Kamil od zawsze lubił liczyć. Jak tylko dowiedział się, co to są liczby, od razu nim zawładnęły. Szybko zaczął mnożyć i dzielić. Na początku wszyscy traktowali to jak zabawę, ale po jakimś czasie okazało się, że Kamil ma olbrzymi talent. Z klocków lego zaczął budować roboty.

Ale to już przeszłość, bo Kamil stoi przed nowymi wyzwaniami. Jego własna firma. Żeby chłopak mógł ją założyć, sąd musiał wydać stosowne orzeczenie – ocenić, czy tak młoda osoba poradzi sobie z takim zadaniem. I sąd powiedział: „Tak”.

– Ja o takiej sprawie jeszcze nie słyszałam – mówiła w mediach Barbara Markowska, rzeczniczka prasowa Sądu Okręgowego w Lublinie, bo to on wydał decyzję w sprawie Kamila.

„Aktualnie jego głównym oraz największym projektem jest innowacyjny napęd do samochodu elektrycznego. Kamil pracuje nad nim od kilku lat i robi wyraźne postępy. Nagrał filmy na YouTube, w których pokazał, w jaki sposób używać oprogramowania oraz elementów firmy STMicroelectronics, aby sterować silnikiem elektrycznym BLDC. Jego postępy zostały przez tę firmę docenione i postanowili wspierać młodego naukowca” – czytamy w opisie na portalu patronite.pl, na którym 14-latek zbiera pieniądze na swój projekt.

Chłopak jest w trakcie otwierania startupu, którego celem jest wprowadzenie na rynek Solar Trackera. To urządzenie, które ustawia panele słoneczne w stronę słońca, znacznie zwiększając ich wydajność.

„Rozwój Kamila niesie za sobą liczne koszty związane z coraz to nowszymi i bardziej zaawansowanymi narzędziami, jak na przykład frezarka CNC, sprzęt laboratoryjny (różnego rodzaju mierniki, generatory, analizatory itp.), elementy elektroniczne (podzespoły pasywne, bierne itp.), a także specjalistyczne oprogramowanie. Niewystarczające finanse powodują widoczne spowolnienie rozwoju studenta” – podkreśla autor wpisu.

Na razie Kamil zdobył 96 patronów, którzy zaoferowali łącznie ponad 23 tysiące złotych.

 

 


Napisz komentarz
Komentarze
KAMILA 30.04.2022 06:42
niech weżmie kartonik, napisze o co mu chodzi, usiądzie koło baszty i napewno znajdzie się masę patronów, więcej jak na youtube.

Obcy 30.04.2022 15:05
Kamila tez miala specjalny system nauczania.Podstawowka wiczorowo zeby glopota innych po oczach nie razic

Rekin 30.04.2022 17:15
Kamilko, to tak jak ty co stoisz pod ratuszem i czekasz na swoich patronów. Nie każdy upada tak nisko.

Loko 30.04.2022 18:09
Niech idzie do pracy, to zarobi na startup

Ela 30.04.2022 19:32
Taki to jest właśnie Lubań. Nic dla siebie, nic od siebie. Zazdrość, zawiść to domena. WIocha..

V 01.05.2022 11:23
Głupia jesteś gorzej jak ustawa przewiduje.

Reklama
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama