Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 30 września 2022 13:53
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Powiatowa tabata zespołowa

Powszechnie wiadomo, że sport jest bardzo ważny w życiu każdego człowieka. W każdej szkole pełni znaczącą rolę, szczególnie teraz, po długim czasie absencji ruchowej spowodowanej pandemią.
  • Źródło: Powiat Lubański
Powiatowa tabata zespołowa
Oceń

Głównym zadaniem szkół jest propagowanie zdrowego stylu życia, kształtowanie sprawności fizycznej oraz zachęcanie do aktywności nie tyko w szkole ale również w czasie wolnym. Wprowadzanie innowacji na lekcji wychowania fizycznego w formie zajęć z elementami fitness przyczynia się do wyrabiania w uczniach nawyku ruchu oraz ukazuje inne rodzaje  aktywności fizycznej zachęcając do ćwiczeń.

Jedną z takich innowacji jest trening tabaty. Tabata to czterominutowy trening interwałowy o bardzo wysokiej intensywności. To forma aktywności, która szybko zyskała na popularności także wśród amatorów sportu, a to dzięki piorunującym efektom ćwiczeń, w postaci zgubionych kilogramów i szczupłych sylwetek.

W celu upowszechnienia wśród nauczycieli i młodzieży zalet tabaty doradca metodyczny ds. wychowania fizycznego w PCE, instruktor fitness z wieloletnim doświadczeniem – Monika Borkowska zainicjowała i przeprowadziła powiatowy konkurs współzawodnictwa zespołowego, opartego na treningu TABATA. Zawody przeznaczone były dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Młodzież w ramach poszczególnych kategorii wiekowych rywalizowała ze sobą w kategorii dziewcząt i chłopców. Zanim jednak 4-osobowe zespoły ze szkół  powiatu lubańskiego przystąpiły do zwodów, doradca metodyczny zorganizowała szereg działań w celu przygotowania nauczycieli oraz uczniów do tego rodzaju ćwiczeń. Przeprowadziła dwa szkolenia dla nauczycieli wychowania fizycznego – pierwsze teoretyczne w formie zdalnej, drugie praktyczne w formie stacjonarnej pt. „Tabata na lekcji wychowania fizycznego”.

Dodatkowo zainteresowani zawodami nauczyciele wraz ze swoimi uczniami mogli wziąć udział w warsztatach stacjonarnych przygotowujących dzieci do występu pod względem technicznym.

13 kwietnia 2022 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu odbył się pierwszy Powiatowy konkurs sportowy dla uczniów szkół powiatu lubańskiego „Tabata zespołowa”.  Organizatorem tego sportowego przedsięwzięcia było Powiatowe Centrum Edukacyjne w Lubaniu, współorganizatorem Młodzieżowy Dom Kultury w Lubaniu.

Skład drużyny stanowiły cztero- osobowe zespoły, które zgodnie z regulaminem musiały wykonać równocześnie, do muzyki, 8 ćwiczeń (3 ćwiczenia były narzucone, a technika ich wykonania szczegółowo opisana w regulaminie). Jury brało pod uwagę technikę wykonania ćwiczeń przez wszystkich członków zespołu, stopień trudności układu oraz ogólne wrażenie artystyczne.

Do konkursu przystąpiła Szkoła Podstawowa im. Emilii Plater w Platerówce, Szkoła Podstawowa w Zarębie, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Smolniku oraz Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu. Wyniki konkursu zamieszczone są na stronie PCE w Lubaniu.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodki poczęstunek. Laureaci konkursu zostaną nagrodzeni na corocznej Gali podsumowującej wszystkie konkursy powiatowe zorganizowane w roku szkolnym 2021/2022. Gratulujemy przede wszystkim uczniom biorącym udział w zawodach oraz ich opiekunom. Dziękujemy jury za bezstronną ocenę, cenne rady oraz poświęcony czas: Panu Mateuszowi Zajdlowi – trenerowi personalnemu, zastępcy Burmistrza Miasta Lubań, Panu Marcinowi Sękowi - trenerowi personalnemu oraz Pani Magdzie Moryto – organizatorowi sportu szkolnego w powiecie lubańskim. Życzymy dalszych sukcesów sportowych i mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w większym gronie.Napisz komentarz
Komentarze
Ryniu 28.04.2022 12:25
Moze powinni sie spotykac i uprawiac ta dyscypline na tym magicznym torze rowerowym, to w koncu by sie do czegos nadal.

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama