Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 30 września 2022 15:23
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

12 tys. na dziecko dla Ukraińców. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy po ukraińsku

Od soboty, 23 kwietnia uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Formularz RKO-U w języku ukraińskim dostępny jest już na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
12 tys. na dziecko dla Ukraińców. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy po ukraińsku
Autor: Zdjęcie: TT Straż Graniczna
Oceń

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał dodatkowe wsparcie obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. Rodzice mogą otrzymać nawet do 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Rodzic dziecka może zdecydować czy chce otrzymywać RKO w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1 000 zł przez 12 miesięcy.

Możliwość składania wniosków przez uchodźców pojawiła się w momencie udostepnienia przez nas wniosków języku ukraińskim. Do tej pory Ukraińcy wnioskowali jedynie o wypłat e z programu 500+ - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka wyjaśnia, że dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi udostępniony został specjalny wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w języku ukraińskim (RKO-U). Prawidłowe złożenie wniosku RKO-U na PUE ZUS, pozwoli na automatyczną jego obsługę i skróci czas przyznania świadczenia przez ZUS.

Do złożenia wniosek (RKO-U) niezbędny jest polski numer identyfikacyjny PESEL rodzica jak i dziecka, na które wnioskuje o świadczenie, adres e-mail, polski numer telefonu, a także numer rachunku bankowego w Polsce.

Wniosek o RKO dla może być złożony wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, pieniądze są wypłacane na bankowe konto – przypomina Kowalska-Matis..

O rodzinny kapitał opiekuńczy można ubiegać się od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9 miesiąc, do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 12 miesiąc. Jeśli wniosek zostanie złożony po miesiącu, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc życia, kapitał zostanie pomniejszony o 500 zł za każdy miniony miesiąc od ukończenia przez dziecko 12 miesiąca.

Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje od miesiąca złożenia wniosku. Co ważne uchodźcy z Ukrainy, którzy uzyskali numer PESEL UKR w marcu 2022 r., nie muszą się martwić składając wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w kwietniu, że świadczenie za marzec im przepadnie. Zakład przyzna im świadczenia również za marzec, tj. od miesiąca uzyskania numeru PESEL UKR. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, jak i inne świadczenia z programu „Rodzinna 500 plus” przysługują uchodźcy w tym okresie, kiedy przebywa z dziećmi w Polsce.

RKO przekażemy na numer rachunku bankowego w Polsce, który zostanie podany we wniosku.

W sprawie rodzinnego kapitału opiekuńczego obywatele Ukrainy otrzymają pomoc w każdej placówce ZUS, podczas e-wizyty w ZUS, na infolinii pod numerem telefonu 22 444 02 55 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00 lub za pośrednictwem e-maila wysłanego na adres [email protected]


Napisz komentarz
Komentarze
Jan 26.04.2022 09:44
To jest k...a chore. Pomagać , ale dla osób które podejmują się legalnej pracy - wtedy płacą podatki i można myśleć aby im dodatkowo coś dać . Zasada nie pracujesz a masz jest w Polsce nr 1 . Pracujesz to się sam męcz , boś *** ....

kibic 26.04.2022 18:06
może za dwa lat do pracy jak wydoją kota z pisuaru

TROSKLIWY 25.04.2022 20:40
To jest K....A skandal!!!!! A gdzie wsparcie dla obywateli RP? Jesteśmy w czarnej d.ce. Nie ma na to mojej zgody PIS-owska zgrajo. A władze Lubania nie lepsze. Nic nie potrafią. Przepraszam , potrafią powiedzieć, że się nie da bo i tak nie warto a wogóle to nie ma na to pieniędzy. Tak to jest jak do władzy dopuszcza się ciamajdy czytaj nauczycieli. Zero wizji rozwoju miasta.

kibic 26.04.2022 18:02
TROSKLIWY napisałeś całą prawdę o tym chorym kraju jak POLSKA ona ma wszystkich w *** ani kropli krwi za ten kraj pozdrawiam

Czesio 25.04.2022 17:50
Rozumiem, że im pomagamy. Znaleźli się w parszywej sytuacji, zdani na łaskę innych. Sam pomogłem w sumie na około tysiąc złotych. Niemniej jednak, czy to nie jest już przesada? Różnego rodzaju zapomogi doraźne tak, tego typu świadczenia tylko dla mieszkających w kraju na stałe. Takie jest moje zdanie.

szary człowiek 25.04.2022 15:23
To zaczyna być chore. Dostaną 12 k i za miesiąc wrócą do swoich. A rada Lwowa ogłosiła rok 2022 rokiem UPA.

Tom 25.04.2022 14:49
To jest już chore.Polska dla Polaków!

kibic 25.04.2022 20:27
jeszcze mieszkania własnościowe im dajcie dziadkowie przewracają się w grobie co to za chory kraj ta POLSKA

ja 25.04.2022 21:06
Ale arabow za PO chciales przyjac TOM .pamietam .

Reklama
ReklamaLaser ICOON 2
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama