Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 02:43
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Przy wejściu do sztolni pod Kamienną Górą powstanie bunkier

Budowla swoim wyglądem ma nawiązywać do niemieckich bunkrów budowanych na Wale Atlantyckim, wewnątrz znajdzie się między innymi informacja turystyczna dotycząca otworzonych w ubiegłym roku poniemieckich sztolni, które prowadzą do wnętrza bazaltowej góry wznoszącej się nad Lubaniem.
Przy wejściu do sztolni pod Kamienną Górą powstanie bunkier
Autor: Obraz herb1979 z Pixabay
Oceń

Budowa obiektu, który stanie przy wejściu do sztolni to część większej koncepcji na zagospodarowanie tego terenu. W tym etapie planowane jest zbudowanie obiektu informacyjno -muzealnego, który będzie odpowiedzią na oczekiwania osób, które w ubiegłym roku mocno angażowały się w realizację projektu prowadzonego prze lubańskich pasjonatów historii.

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc najpierw potwierdzili prawdziwość miejskiej legendy o bazaltowych sztolniach pod Kamienną Górą, a później wysiłkiem wielu wolontariuszy, darczyńców i specjalistycznej firmy górniczej wydrążyli kilkadziesiąt metrów chodnika badawczego, wchodząc do wysadzonych u schyłku II wojny światowej poniemieckich podziemi.

Dzięki budowie bunkra – muzeum będzie można dosłownie dotknąć tej fascynującej historii. Koncepcja jego budowy jest jeszcze otwarta, jednak powstało już kilka pomysłów co do jego wyglądu i zagospodarowania. Pewnym jest, że powstanie na bazie metalowych kontenerów. O resztę pomysłów zapytaliśmy Sebastiana Terendę, który koordynuje projekt Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu i poświęcił mu parę lat życia.

Chciałbym by powstał bunkier na wzór tych jakie budowano na Wale Atlantyckim. Z zewnątrz żeby robił monumentalne wrażenie, a w środku był na planie krzyża i miał cztery pomieszczenia. Jedno z pomieszczeń to punkt informacyjno-turystyczny, drugie to część muzealna z artefaktami  znalezionymi w trakcie budowy chodnika i z wnętrza. Trzecie pomieszczenie nawiązywałoby do II wojny światowej i pancernej bitwy o Lubań, natomiast w ostatnim pomieszczeniu w planach jest zamontowanie urządzeń multimedialnych pozwalających na wirtualną wycieczkę do wnętrza sztolni. W ten sposób będzie można to zwiedzać do czasu aż uda się udostępnić sztolnie turystycznie. - usłyszeliśmy od Sebastiana.

W tej chwili mówimy o koncepcji, bowiem do uzgodnienia jest jeszcze sporo kwestii związanych z samym wyglądem, jak i zagospodarowaniem terenu wokół. Pewnym jest, że w tegorocznym budżecie magistrat zabezpieczył środki na budowę nowej atrakcji na Kamiennej Górze.

Budowa punktu informacyjno-muzealnego jest jednym z elementów szerszej koncepcji zagospodarowania terenów parku na Kamiennej Górze w Lubaniu, którą przygotowała specjalistyczna firma. Docelowo cały park ma być miejscem atrakcyjnym turystycznie dla mieszkańców regionu. Opisywana koncepcja jest pierwszym i jednym z mniejszych elementów całości


Napisz komentarz
Komentarze
Got 26.04.2022 23:26
Oooooooooooo p. Terenda to są objawy mgły pokowidowej ???Mam nadzieje ze szybko przejdzie bo lekarz tego nie wyleczy .

ZATROSKANY 25.04.2022 20:45
No nie!!!!! Q-wa nie!!!!! Co Lubań ma z tym wspólnego. Pan TERENDA całkiem sfiksował. Gonić to towarzystwo na cztery wiatry. Czy oni są normalni????? Gdzie wał atlantycki, a gdzie Lubań!!!! Jak już to może lepiej muzeum polskiego wybrzeża.

turysta 25.04.2022 21:39
masz całkowicie rację co ma schron cywilny wspólnego z wałem atlantyckim? Co ten klient bierze?

Anna 24.04.2022 12:57
Nie podoba mi się ten pomysł. To co jest na zdjęciu wygląda okropnie, monumentalnie. Po co niszczyć ten Park. Opamiętajcie się.

Zenon 23.04.2022 11:27
Pomysł bez sensu, bez pokrycia historycznego. Można powiedzieć, że zniekształca fakty historyczne. Dlaczego od strony ul. Leśnej zabytkowe mury oporowe z bazaltu są tak zaniedbane (Powiatowe Centrum Edukacyjne), tudzież w innych miejscach Lubania widoczne są obiekty historyczne wymagające remontu.

Podsumowanie 23.04.2022 09:08
Kolejna Farsa w wykonaniu Włodarzy. Nie wstydzicie się Państwo całokształtu zrealizowanych " inwestycji " ?

MM 22.04.2022 14:11
Genialny pomysł, nie żal ani jednej wydanej nie swojej złotówki. Równie dobra byłaby norka Hobbita.

Blabla 22.04.2022 05:32
Nie mieszkam tu dlugo ale powiem wam, ze wybraliscie chyba najgorszych ludzi bo urzedu haha

Igor ® 21.04.2022 23:29
Takie miasto i plany życia z turystyki od Pn-Pt do 13 tej. Jak przyjedzie rodzina w sobotę to ani baszta ani wystawy w bunkrze, ot na Face pokarzą trzy fotki. Projekt na PKP też odszedł w niepamięć.. Tyle obiektów na naszych oczach idzie w diabły a tu jakaś promocja na beton?? Ciekawe skąd :P Ktoś tu sobie zrobił z górki prywatne podwórko i bawi się w niespełnione wizje po herbacie z bromem. Przypomnę, że "małpi gaj" szybko ponieśli na złom.. Ile osób odwiedza muzeum? Tęsknota za bunkrami to nie jest ani mieszkańców priorytet ani przyjezdnych. Może by tak ten szczupły Pan co jest już we wszystkich stowarzyszeniach wsiadł na wózek* i spróbował pokonać kilka ulic, tam brakuje betonu na podjazdy..

pinezka 21.04.2022 18:57
na bzdury i kolesiostwo to jest kasa, a basen i amfiteatr w ruinie

megafaka 21.04.2022 16:59
Czy przy wejściu będzie Kebab ???

Mieszkaniec Lubania 21.04.2022 15:36
Bunkier czyli cofamy się w czasie. Pieniądze wydane i tak nie będzie można do niego wejść bo jak jeśli nie będzie tam nikt pracował podobnie jak bunkier w centrum miasta gdzie lubaniacy powinni mieć zwiedzanie za darmo o myślę że 95% ludności nie była bo zamknięte i nie wiadomo jak się tam dostać. Ale budujmy bunkry. Kpina. Basen zniszczony, amfiteatr drugi w kolejce wszystko co najładniejsze niszczeje a my będziemy budować bunkier kur....! To już chyba ostatnia kadenscja Słowińskiego i tych darmozjadów!

abc 21.04.2022 20:46
wszystko rozebrać,rozwalić ! Budujemy bunkry! Huraa!!

kinoman 21.04.2022 14:33
ale wał ;) lepiej amfiteatr naprawić

Rysiu 21.04.2022 15:31
Nie ma takiej potrzeby. O tym sie nie mowi, ale w bunkrze bedzie zamontowana haubica, ktora ostrzela amfiteratr i basen- zrowna je z ziemia i sprawa remontow bedzie zakonczona.

lol 21.04.2022 15:46
Na bzdury zawsze się hajs znajdzie. takie miasto

kibic 21.04.2022 19:59
jaki burmistrz taka wioska

Reklama
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KlawerTreść komentarza: Jaro Kaczyński na cyklicznym spotkaniu wyraził opinię - i ma chłop rację. Co to za demokracja i wolność słowa w państwie PiS skoro media obce rządowej ekipie podają wiadomości inne niż oficjalne media TVP - TVP Info i Polskie Radio 24. Czas się tymi mediami zająć. Nie wyszło z TVN - może tym razem się uda.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 17:13Źródło komentarza: 500 plus, zasiłki, świadczenia. Ile kosztowały podatników w 2021 roku?Autor komentarza: olkjTreść komentarza: Nie chcę bliżej nieokreślonych dodatków o nie pewnym pochodzeniu , a chcę powrotu cen istotnych dla kontynuacji i stabilizacji sprzed drożyzny ,gdzie były warunki do życia w Polsce były stabilne . Chcę rządu Polskiego budującego a nie niszczącego swój kraj i ludzi . Jakieś zmowy cenowe akceptowalne przez rząd i olbrzymie płace członków partii pis to już nieakceptowana przesada .Data dodania komentarza: 02.10.2022, 16:04Źródło komentarza: 13 i 14 emerytura w 2023 roku. Emeryci i renciści mogą spać spokojnieAutor komentarza: AfroTreść komentarza: Tyle ile wykorzystamyData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:17Źródło komentarza: Ile zapłacimy za ogrzewanie i czy PEC ma czym ogrzać lubańskie mieszkania?Autor komentarza: RurkTreść komentarza: Nie zatrzymali prawo jazdy a w Polsce zakaz kierowania.sobowymiautamiData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:15Źródło komentarza: Nowogrodziec. Drogówka zatrzymała prawo jazdy za zbyt szybką jazdę
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama