Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 5 października 2022 03:25
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Dobra wiadomość dla uchodźców i wielu Polaków. Chodzi o hrywnę

Już w przyszłym tygodniu pierwszy bank rozpocznie skupywanie hrywien. Do tej pory Ukraińcy mogli liczyć na litość kantorów i zwykłych Polaków.
Dobra wiadomość dla uchodźców i wielu Polaków. Chodzi o hrywnę
Autor: iStock
Oceń

Problem hrywny pojawił się, gdy Ukraińcy zaczęli masowo uciekać do Polski. Nie mieli ze sobą zbyt wiele, a wszystkie pieniądze przywozili w gotówce. Tyle że szybko się okazało, że hrywien nie można zamienić na złotówki. Mimo że oficjalny kurs NBP wynosił ok. 14 zł  za 100 hrywien (to notowanie jeszcze sprzed wojny), to w kantorach dawano góra 4 zł. O ile jeszcze jakiś kantor taką walutę w ogóle przyjmował.

Sprawa jest poważna, bo bez wymiany waluty uchodźcy nie mogą sobie kupić nawet butelki wody. Wtedy do akcji ruszyli zwykli Polacy. Wielu z nich zaczęło skupować hrywny. Tak jak pan Sławomir z Lublina. - Starszej pani na dworcu PKS w Lublinie wymieniłem pieniądze po całkiem dobrym kursie. Wyższym od NBP. Hrywny dałem swoim dzieciom do zabawy - opowiada.

Pan Patryk, który też pomaga uchodźcom zaczął pieniądze skupować dwa tygodnie temu. Ma już ponad 20 tysięcy hrywien. - Płaciłem 10 zł za 100 hrywien. Trzymam je. Kiedyś pojadę do Odessy, żeby żyć jak król. Po wojnie - mówi.

Ostatnio w kantorach coś się jednak zmieniło. Zaczęły skup, a cena sięga nawet 12 zł za 100 hrywien. To efekt zapowiedzi NBP. Niedawno jego prezes Adam Glapiński powiedział, że jest w kontakcie z Narodowym Bankiem Ukrainy, a ten zamierza skupować hrywny za granicą. Glapiński dodał, że walutę zaczną kupować też polskie banki komercyjne. Kiedy?

Już w przyszłym tygodniu taką operację może zacząć PKO BP. Nie wiadomo, jaki kurs będzie obowiązywał, ale wiadomo że wszystko odbędzie się w porozumieniu z bankiem ukraińskim.

"Ma obowiązywać limit na osobę w wysokości 1,2-1,3 tys. zł. Hrywna będzie skupowana tylko od osób legitymujących się paszportem ukraińskim" - podkreśla "Puls Biznesu".

 

 


Napisz komentarz
Komentarze
polak 21.03.2022 11:35
a moze ta wiadomosc po ukrainsku? co nas to *** obchodzi?????

Pan Herakliusz 20.03.2022 18:47
Dobra wiadomość dla uchodźców. Papież Franciszek ogłosił był urbi et orbi, że Rosję zawierzy Niepokalanemu Sercu Niepokalanej Zawsze Dziewicy Maryi. Nawiązał do III Tajemnicy Fatimskiej. Wydaje się że się z tym zawierzaniem - już kiedyś zawierzał JaPa2 - mocno się spóźnił, przynajmniej o miesiąc, bo już tyle walczą z agresorem Ukraińcy. Ma być też na którąś niedzielę zarządzona zbiorowa czyli powszechna akcja modlitewna różańcowa. (...) Koniec pisania. Zmilczę resztę bo bym musiał urazić te urojone uczucia ...

glodziu 20.03.2022 08:12
bedziemy sie za nichmodlic a jak dlugo mozna przezyc na modlitwie czarna mafia nie pomoze materialnie

MNMMNMNNMN 19.03.2022 16:14
Ma nadzieje że tak się nie stanie, ale jeśli nie daj Boże ruscy wygrają to co wtedy NBP zrobi z tymi hrywnami?

Bingo 20.03.2022 13:34
Sprzeda Putinowi!

Pan Herakliusz 18.03.2022 21:06
Odkąd zaczęła się wojna na Ukrainie, polski Kościół rzymsko katolicki pomaga na masową skalę. Przede wszystkim jednak rękami parafian i proboszczów. Biskupi są bardziej jak rząd: chwalą się tym, jak pięknie pomagają wierni. Sami nie udostępniają swoich pałaców, kuchni, pustych seminariów, ośrodków rekolekcyjnych, wreszcie limuzyn ani nie przerzucają paczek z pomocą. Ponoć kilku odwiedziło uchodźców, pogłaskało ich po głowach i uściskało im dłonie – to znaczy oni (uchodźcy) dłonie biskupie, nawet z ucałowaniem. Z kolei episkopat przekonuje, że „nie ma chyba parafii”, która by nie pomagała. „Cieszę się, że i parafianie, i kapłani włączają się tak licznie w pomoc uchodźcom z Ukrainy” – mówił 15 marca przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki po obradach KEP dotyczących wojny. No tak, ale „zastawiają” się Caritasem no i nieustającą – tyle że od wieków nieskuteczną -modlitwą.

Nbp 18.03.2022 17:14
Porażka ceny kredytów są najdroższe od 10 lat. Teraz Polak w swoim kraju traktowany po macoszemu.

Jwp 18.03.2022 15:05
Wiadomo że trzeba pomagać. Ale w pierwszej kolejności obywatelom Polski i polskim dzieciom. Powinien być limit przyjmowania uchodźców (np. proporcjonalnie do PKB dla krajów UE). Pomoc dla nich powinna być doraźna. Nie powinno to wyglądać na "wchłanianie" obywateli innych nacji.

Maliniak 18.03.2022 21:10
Nie siej defetyzmu - z racji granicy przede wszystkim muszą pierwotnie trafić do nas, chociażby ci co w drodze na Zachód. Przefrunąć się nie da. Poza tym Unia przeznaczyła na utrzymanie odpowiednie fundusze... O ewangelicznych zasadach miłości i miłosierdzia już nie wspomnę... Faryzeusze jedne!

Ja 24.03.2022 13:14
Brawo ! Dobry wpis . Niektóre komentarze wskazują, ze ruskie trolle bardzo aktywnie działają w internecie.Normalnie myślący Polacy ( nie głupi naród przecież) rozumieją, jakie są kacapy i do czego są zdolni( razem z głównym onucem). Wystarczy ,ze wymyśli sobie , żeby „wyzwolić” Polskę i my zostaniemy uchodźcami. I co wtedy powiedzą ci , którym teraz tak bardzo przeszkadzają okrutnie poszkodowani ludzie?

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dobra radaTreść komentarza: Kup sobie płyn lugola. Będziesz mieć nie jedną tabletkę, a całą butelkę.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:57Źródło komentarza: Do Lubania trafiły tabletki z jodkiem potasu, ile ich mamy?Autor komentarza: IMAKONKATreść komentarza: Nie zauważyłam, nikogo odważnego, oprócz Tereski i Anny. Ja też do odważnych nie należę. Firma miała różne etapy od tyrani, poprzez rodzinną atmosferę (te słynne poziomki 😘),aż do robienia sobie na wzajem pod górę. Duże grono pracowników pracuje po 20 i więcej lat (też jestem, prawie byłam długoletnim pracownikiem). Niektórzy byli jak firma zaczynała swoją działalność i są również teraz, gdy kończy... Już tak nie narzekajcie, bywało różnie, ale nie było źle. Jest mi jednak żal rozstawać się z załogą i patrzeć jak IMAKON powoli gaśnie... Jest to przykre ii łza się kręci w oku 😪 Dziekuje za miłe chwile i życzę wszystkim Imakonkom super pracy, więcej życzliwości i wszystkiego dobrego🙂Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:02Źródło komentarza: Lubań. 70 osób z dnia na dzień straciło pracęAutor komentarza: Kapral_LWPTreść komentarza: Tak sobie myślę w swojej łepecie - jak to jest że jeszcze walczą na Ukrainie? Jak podaje TVP Info: przecież ta armia rosyjska to kompletne dno, morale tam nie ma, sprzęt stary, wojsko niewyszkolone, dowódcy skorumpowani, chuligani, złodzieje, pijacy i dezercja nagminna.... Tymczasem ponad 7 miesięcy już ta wojna trwa...Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:45Źródło komentarza: Utrudnienia na A4. Zderzenie amerykańskich pojazdów wojskowych przewożących amunicjęAutor komentarza: ApolinaryTreść komentarza: Ja-ro-sław! Ja-ro-sław! Tak trzymaj! Jak wydrzesz z Niemiec za zbrodnie wojenne - to każdy Polak dostanie po 168 000 zł. Glosujemy na PiS! Po III wojnie przywrócimy ich ponownie do rządów.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:40Źródło komentarza: Ropa tanieje, ale kierowcy zapłacą więcej
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama