Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 5 października 2022 04:53
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

40 złotych dziennie za pomoc uchodźcom. Tak wygląda wniosek

Jest już dostępny wniosek, który trzeba wypełnić, starając się o pieniądze za przyjęcie pod swój dach uchodźców z Ukrainy. To 40 zł dziennie od osoby.
40 złotych dziennie za pomoc uchodźcom. Tak wygląda wniosek
Autor: MSWiA
Oceń

Taką pomoc Polaków, którzy zajęli się uciekającymi przed wojną Ukraińcami, gwarantuje specustwa, która zaczęła obowiązywać w sobotę. Każdy, kto zapewnił dach nad głową uchodźcom, może starać się o 40 zł od osoby za każdy dzień udzielonego schronienia. Pieniądze można otrzymać maksymalnie za 60 dni udzielanej pomocy, ale rozporządzenie premiera dopuszcza wyjątki.

Specustawa wyklucza jednak wszystkich tych, którzy do Polski przybyli przez inne kraje, gdyż zawiera zapis, że pomocą objęte są tylko osoby, które przybyły do kraju bezpośrednio z Ukrainy.

W szczególnych i uzasadnionych wypadkach okres wypłaty może zostać przedłużony. Decyduje o tym wojewoda. Sama kwota świadczenia także może być podniesiona (przez wojewodę), ale w przypadku, gdy podmiotem zapewniającym zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy jest jednostka organizacyjna, osoba prawna albo przedsiębiorca.

Trzeba także pamiętać o tym, że gmina (a właśnie tam składa się wnioski) może uzależnić wypłatę pieniędzy od warunków zakwaterowania i wyżywienia uchodźców. Urzędnicy mogą skontrolować dane miejsce i ocenić, czy warunki nie zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi.

Wiadomo już jak wygląda taki wniosek. Wypełnienie druku jest proste. Trzeba w nim podać:

  • imię i nazwisko,
  • numer PESEL i dane kontaktowe,
  • liczbę przyjętych osób, adres ich przebywania,
  • numer rachunku bankowego.

Jednak do tego druku trzeba dołączyć kolejny. Często nie jeden. Za każdą osobę, której udzielono schronienie, należy wypełnić następny dokument. Podaje się tam dane tej osoby oraz zaznacza (są specjalne rubryki) poszczególne dni zakwaterowania.

 


Napisz komentarz
Komentarze
Redemptor 18.03.2022 09:28
Umiłowani Siostry i Bracia! Opinię publiczną poruszył nie tak dawno reportaż TVN w sprawie "biznesmena" w sutannie ks. Eugeniusza Stelmacha na Gdańskim Ujeścisku przy ul. Wawelskiej 21. „Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi…” Pan na Watykanie Papież Franciszek powiedział wiernym, że chciwość i władza mogą "zdusić serce" i zagłuszają obecność Boga. W czasie spotkania na południowej modlitwie Anioł Pański przestrzegał przed bożkami doczesnego bogactwa". "Duchowni, którzy żyją jak bogaci, są hipokrytami...." - papież Franciszek podczas pielgrzymki do Korei Południowej Wielebny Franciszku! Dziwne, że o życiu w bogactwie swoich kolegów po fachu mówisz do tłumu ludzi wśród, którego niejednokrotnie są ludzie biedni i schorowani zamiast zwrócić się bezpośrednio do pazernych katolickich księży. Po co ta obłuda? Przecież ta szamaneria ograbia ludzi za pozwoleniem papieża tak samo jak Watykan ograbia np. Polskę zgodnie z wymuszonym konkordatem. Wyszła swego czasu PRAWDA - która powinna już wielu wyzwolić! Podczas tak zwanego „wielkiego pontyfikatu” Radio Watykan w serwisie informacyjnym podało, że Jego - dzisiaj świętej pamięci - Świętobliwość Wielki Heros Cnót Wszelakich Święty Ojciec Święty JP II podczas jednej z audiencji i katechezo-homilii zawarł między innymi przesłanie (z Psalmu 49) mianowicie: ".... przestrzegł wiernych przed pokusą gromadzenia bogactw doczesnych ... bo gromadzenie bogactw może okazać się niebezpieczne". Przytoczył też słowa Jezusa zwanego Chrystusem w które chyba sam jak i Jego urzędnicy od dawna nie wierzył: "Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości bo nawet gdy ktoś opływa we wszystko, życie jego nie jest zależne od jego mienia..." O uświęcona hipokryzjo! O sakralna obłudo!

Redemptor 17.03.2022 22:29
Ludzie! Toż to o pomstę do ich prawie sławnego nieba woła. W putinowskiej Rosji 30 procent ludności żyje - jak na europejskie standardy - w biedzie, bez socjalnych wygód, na poziomie bolszewickiej a nawet carskiej Rosji a ta menda społeczna trwoni środki i potencjał na wojnę z góry przegrana. Świat psychopatę a może i nawet Redemptor obciąży na lata za szkody jakie wyrządził Ukrainie. Wszystko będzie musiał naród rosyjski odbudować kosztem wielu dalszych wyrzeczeń.

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dobra radaTreść komentarza: Kup sobie płyn lugola. Będziesz mieć nie jedną tabletkę, a całą butelkę.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:57Źródło komentarza: Do Lubania trafiły tabletki z jodkiem potasu, ile ich mamy?Autor komentarza: IMAKONKATreść komentarza: Nie zauważyłam, nikogo odważnego, oprócz Tereski i Anny. Ja też do odważnych nie należę. Firma miała różne etapy od tyrani, poprzez rodzinną atmosferę (te słynne poziomki 😘),aż do robienia sobie na wzajem pod górę. Duże grono pracowników pracuje po 20 i więcej lat (też jestem, prawie byłam długoletnim pracownikiem). Niektórzy byli jak firma zaczynała swoją działalność i są również teraz, gdy kończy... Już tak nie narzekajcie, bywało różnie, ale nie było źle. Jest mi jednak żal rozstawać się z załogą i patrzeć jak IMAKON powoli gaśnie... Jest to przykre ii łza się kręci w oku 😪 Dziekuje za miłe chwile i życzę wszystkim Imakonkom super pracy, więcej życzliwości i wszystkiego dobrego🙂Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:02Źródło komentarza: Lubań. 70 osób z dnia na dzień straciło pracęAutor komentarza: Kapral_LWPTreść komentarza: Tak sobie myślę w swojej łepecie - jak to jest że jeszcze walczą na Ukrainie? Jak podaje TVP Info: przecież ta armia rosyjska to kompletne dno, morale tam nie ma, sprzęt stary, wojsko niewyszkolone, dowódcy skorumpowani, chuligani, złodzieje, pijacy i dezercja nagminna.... Tymczasem ponad 7 miesięcy już ta wojna trwa...Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:45Źródło komentarza: Utrudnienia na A4. Zderzenie amerykańskich pojazdów wojskowych przewożących amunicjęAutor komentarza: ApolinaryTreść komentarza: Ja-ro-sław! Ja-ro-sław! Tak trzymaj! Jak wydrzesz z Niemiec za zbrodnie wojenne - to każdy Polak dostanie po 168 000 zł. Glosujemy na PiS! Po III wojnie przywrócimy ich ponownie do rządów.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:40Źródło komentarza: Ropa tanieje, ale kierowcy zapłacą więcej
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama