Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 5 października 2022 03:30
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

PESEL dla Ukraińców. To jeszcze nie szturm, ale zdarzają się kolejki

Od wczoraj uchodźcy mogą wnioskować o nadanie numeru PESEL. Wszystkie urzędy gmin w powiecie rejestrują chętnych, a tych jest całkiem sporo. Tylko wczoraj w powiecie lubańskim zarejestrowało się prawie 100 osób.
PESEL dla Ukraińców. To jeszcze nie szturm, ale zdarzają się kolejki
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: News4media
Oceń

Władze Lubania szacują, że w mieście jest nawet 300 uchodźców z Ukrainy. To nie są dokładne dane, bo nie wszyscy Ukraińcy dopełnili jeszcze formalności i się zarejestrowali. Od środy, 16 marca mogą starać się o nadanie numeru PESEL, co da im takie same prawa jak Polakom, czyli zyskają dostęp do systemu ochrony zdrowia, pomocy społecznej, legalnej pracy.

Na terenie powiatu lubańskiego wnioski można złożyć w każdej z gmin. W środę nie było szturmu na urzędy, ale w niektórych tworzyły się kolejki.

Pięć dni temu przyjechałam z Kijowa, idę do urzędu razem z nastoletnią córką, bo jej też chcę wyrobić PESEL,  żeby poszła do szkoły. Mnie numer jest potrzebny, żeby znaleźć pracę – opowiada kobieta.

W Ukrainie pracowała w firmie produkującej tekturowe opakowania. Nie zna polskiego, ani angielskiego. Mówi po rosyjsku.

Mogę pracować wszędzie. Ta wojna długo potrwa. Rosjanie nie wyjdą wcześnie.

Ukraińcy kursują po Lubaniu trzymając w ręku telefony komórkowe i patrząc na wyświetlane mapy, które mają ich zaprowadzić chociażby do fotografa, gdzie zrobią darmowe zdjęcie. Część z nich przychodzi do urzędów z polskimi „opiekunami” - to osoby, u których zatrzymali się uciekający przed wojną.

W Świeradowie-Zdroju, gdzie jest już około 200 uchodźców, by uniknąć kolejek wizytę umawia się telefonicznie.

Umawiamy na godzinę i w ten sposób mamy już zaplanowane rejestracje na 7 dni do przodu, dziennie rejestrujemy po 20 osób – usłyszeliśmy od Rolanda Marciniaka, burmistrza Świeradowa-Zdroju.

Niestety nie wszyscy zdobędą PESEL, ustawa przewiduje nadanie numeru tylko tym którzy przekroczyli polsko-ukraińską granicę.

Ustawa pomocowa jest tak skonstruowana, że jeżeli ktoś przekroczył granicę z Ukrainą w Mołdawii czy Rumunii to według obowiązujących przepisów pomoc mu się nie należy. To trzeba szybko zmienić, bo pojawiają się dziwne sytuacje. Nasza mieszkanka ściągnęła matkę z córką, które uciekły z Ukrainy przez Rumunie i pomoc im się nie należy. Pomagamy tym ludziom, ale zaraz możemy mieć dyscyplinę finansową, bo niesiemy pomoc tym którym się ona nie należy. Problem ten dotyczy wszystkich samorządów. - mówi Roland Marciniak.

Ilu uchodźców zarejestrowano w gminach?

W pierwszym dniu rejestracji najwięcej osób zarejestrowano w Lubaniu, jest to żmudny proces, bo obsłużenie jednej osoby trwa nawet 40 minut.

  • Lubań miasto – 30 zarejestrowanych osób
  • Gmina Lubań – 22 zarejestrowane osoby
  • Świeradów-Zdrój – 20 zarejestrowanych osób
  • Siekierczyn – 16 zarejestrowanych osób
  • Leśna – 6 zarejestrowanych osób
  • Olszyna – 5 zarejestrowanych osób
  • Platerówka – 0

W Gminie Platerówka odnotowano kilka telefonów od osób, które pytały jak do rejestracji należy się przygotować.

Wszystkie informacje potrzebne do przejścia rejestracji znajdziecie w tekście "Jak uzyskać PESEL / Як отримати PESEL?", który jest dostępny również w języku ukraińskim.


Napisz komentarz
Komentarze
Hermans_H 19.03.2022 11:10
Coś pan cenzor ma dziwne humory...====================Odkąd zaczęła się wojna na Ukrainie, polski Kościół rzymsko katolicki pomaga na masową skalę. Przede wszystkim jednak rękami parafian i proboszczów. Biskupi są bardziej jak rząd: chwalą się tym, jak pięknie pomagają wierni. Sami nie udostępniają swoich pałaców, kuchni, pustych seminariów, ośrodków rekolekcyjnych, wreszcie limuzyn ani nie przerzucają paczek z pomocą. Ponoć kilku odwiedziło uchodźców, pogłaskało ich po głowach i uściskało im dłonie – to znaczy oni uchodźcy biskupie, nawet z ucałowaniem.Z kolei episkopat przekonuje, że „nie ma chyba parafii”, która by nie pomagała. „Cieszę się, że i parafianie, i kapłani włączają się tak licznie w pomoc uchodźcom z Ukrainy” – mówił 15 marca przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki po obradach KEP dotyczących wojny.No tak ale „zastawiają” się Caritasem no i nieustającą – tyle że od wieków nieskuteczną -modlitwą.

lubaniak 18.03.2022 10:30
W mieście obsługują co najmniej 2 osoby albo i 3 i tylko 30 osób a w gminie 1 osoba i 22 osoby - proszę niech w mieście wezmą się za robotę a nie odsyłają do gminy - wczoraj nie obsłużyli mnie w mieście i odesłali do gminy a tam bez żadnego problemu poczekałem w kolejce i zostałem obsłużony z moimi gośćmi z Ukrainy. Tak jest już od dawna z dowodami też - nie chce się im pracować i odsyłają do urzędu gminy. Burmistrzu - zdyscyplinuj te Panie, może by trzeba wymienić te Panie na osoby, które nie będą pracować tam jak za karę ( mają takie miny i są tak nie miłe).

Cezary Cezary 17.03.2022 16:01
Ludności przybędzie, przy wyborach będzie można okrzyknąć sukces, w końcu Lubań stanie się rajem dla turystów.

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dobra radaTreść komentarza: Kup sobie płyn lugola. Będziesz mieć nie jedną tabletkę, a całą butelkę.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:57Źródło komentarza: Do Lubania trafiły tabletki z jodkiem potasu, ile ich mamy?Autor komentarza: IMAKONKATreść komentarza: Nie zauważyłam, nikogo odważnego, oprócz Tereski i Anny. Ja też do odważnych nie należę. Firma miała różne etapy od tyrani, poprzez rodzinną atmosferę (te słynne poziomki 😘),aż do robienia sobie na wzajem pod górę. Duże grono pracowników pracuje po 20 i więcej lat (też jestem, prawie byłam długoletnim pracownikiem). Niektórzy byli jak firma zaczynała swoją działalność i są również teraz, gdy kończy... Już tak nie narzekajcie, bywało różnie, ale nie było źle. Jest mi jednak żal rozstawać się z załogą i patrzeć jak IMAKON powoli gaśnie... Jest to przykre ii łza się kręci w oku 😪 Dziekuje za miłe chwile i życzę wszystkim Imakonkom super pracy, więcej życzliwości i wszystkiego dobrego🙂Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:02Źródło komentarza: Lubań. 70 osób z dnia na dzień straciło pracęAutor komentarza: Kapral_LWPTreść komentarza: Tak sobie myślę w swojej łepecie - jak to jest że jeszcze walczą na Ukrainie? Jak podaje TVP Info: przecież ta armia rosyjska to kompletne dno, morale tam nie ma, sprzęt stary, wojsko niewyszkolone, dowódcy skorumpowani, chuligani, złodzieje, pijacy i dezercja nagminna.... Tymczasem ponad 7 miesięcy już ta wojna trwa...Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:45Źródło komentarza: Utrudnienia na A4. Zderzenie amerykańskich pojazdów wojskowych przewożących amunicjęAutor komentarza: ApolinaryTreść komentarza: Ja-ro-sław! Ja-ro-sław! Tak trzymaj! Jak wydrzesz z Niemiec za zbrodnie wojenne - to każdy Polak dostanie po 168 000 zł. Glosujemy na PiS! Po III wojnie przywrócimy ich ponownie do rządów.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:40Źródło komentarza: Ropa tanieje, ale kierowcy zapłacą więcej
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama