Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 03:18
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Niższa inflacja. Eksperci ostrzegają, że to chwilowe

GUS podał najnowsze dane dotyczące inflacji. Jest niższa niż w styczniu, ale ekonomiści ostrzegają, że jeszcze „nie dotknęła jej wojna”.
Niższa inflacja. Eksperci ostrzegają, że to chwilowe
Autor: iStock, GUS
Oceń

Po miesiącach notowania wysokich wskaźników inflacyjnych nadeszły trochę lepsze wiadomości. Jak podał właśnie GUS, inflacja w lutym wyniosła 8,5 procent, podczas gdy w styczniu zanotowano wynik 9,4 proc. Był to – przypomnijmy – najwyższy poziom od przeszło 20 lat.

Niższa inflacja to zasługa m.in. rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, która wprowadziła zerowy VAT na wiele produktów spożywczych i znacznie obniżyła ten podatek w przypadku paliwa, gazu i energii elektrycznej. Dodajmy jednak, że aby wyhamować inflację, Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe, a to sprawia, że rosną raty kredytów hipotecznych.

Publikując dane GUS wyszczególnił, że w porównaniu ze styczniem najwyższe wzrosty cen zanotowano w przypadku:

  • rekreacji i kultury - wzrost o 2,7 proc.,
  • napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych - o 1,2 proc.,
  • zdrowia - o 1,2 proc.,
  • łączności  - o 1,4 proc.,
  • restauracji i hoteli - o 1,5 proc.,

Z kolei spadek cen zanotowano w przypadku:

  • transportu - o 4,6 proc.,
  • żywności  - o 1,1 proc.

Ale to może być koniec dobrych wiadomości, bo Polski Instytut Ekonomiczny ostrzega: „Inflacja spadła w lutym do 8,5 proc. Dane sporządzane zostały przed rosyjską agresją na Ukrainę. Skalę wzrostu cen na stacjach paliw zobaczymy dopiero w danych za marzec – szacunki Komisji Europejskiej wskazują, ze będzie to około 25 proc.” – oceniają eksperci.

I zaznaczają, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie systematycznie przekraczać 10  procent. „Pierwszy taki wynik możemy zobaczyć za miesiąc. W najbliższych miesiącach inflację będą podwyższać ceny paliw. W II połowie roku podwyżki widoczne będą również w żywności oraz części innych towarów” – uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.


Napisz komentarz
Komentarze
Balladyna 16.03.2022 18:38
Zwróćcie uwagę na propagandę PiS-dzielców uprawianą w Wiadomościach (Panoramie) TVP! i TVP Info. W każdy wydaniu - zgodnie z poleceniem kamaryli Kaczora - musi być watek szczujący przeciwko Donaldowi Tuskowi. Ostatnio już im sie repertuar wyczerpał to pokazują zdjęcia sprzed lat w towarzystwie ...kogo? No oczywiście Putina. Podczas rządów PO wrzeszczeli że nic nie robią aby odzyskać złom TU-154M - tymczasem sami tak się ustawili że już nie ma żadnych szans aby te relikwie do kraju wróciły. Chyba że wypowiedzą wojnę Rosji i zawłaszczą terenem wokół Smoleńska.

Lucuferro 15.03.2022 16:39
Towarzysz Prezes Kaczyński jest zawiedziony: Naród wciąż nie taki jak powinien, jaki mu się wymarzył. Potrzeba „nowej pedagogiki społecznej”. Wiadomo doskonale jakiej. Czym jest "nowa pedagogika społeczna", która wg Kaczkodana ma "odbudować polską wspólnotę"? Oślepiony przez kato-narodową narrację prezes PiS nie umie dostrzec oczywistego: polska wspólnota właśnie się tworzy w pomocy uchodźcom szczególnie tym z wojny na Ukrainie. I z żoliborskiej willi wybrzydza na naród… Okazuje się, że mimo 6 i pół roku rządów PiS wciąż nie udało się wytworzyć odpowiedniej „świadomości naszego społeczeństwa”. Mówiąc językiem prawicowej frustracji, nie ma dostatecznego poczucia wspólnoty, brakuje przywiązania do własnego narodu i wspólnotowego myślenia. Rozczarowanie Kaczyńskiego wyraża najmocniej teza, że „trzeba odbudowywać polską wspólnotę”, co oznacza, że nie została zbudowana i że kiedyś była, a potem zanikła i/lub została osłabiona lub unicestwiona przez „nieustanne ataki”. Nie jest przy tym jasne, kiedy ta pełna wspólnota była, chyba przed II wojną, bo przecież nie w PRL. A także nie po 1989 roku za poprzednich rządów, bo dopiero PiS zamknął epokę postkomunizmu i zaczął tworzyć prawdziwe polskie państwo.

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaLaser ICOON 2
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KlawerTreść komentarza: Jaro Kaczyński na cyklicznym spotkaniu wyraził opinię - i ma chłop rację. Co to za demokracja i wolność słowa w państwie PiS skoro media obce rządowej ekipie podają wiadomości inne niż oficjalne media TVP - TVP Info i Polskie Radio 24. Czas się tymi mediami zająć. Nie wyszło z TVN - może tym razem się uda.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 17:13Źródło komentarza: 500 plus, zasiłki, świadczenia. Ile kosztowały podatników w 2021 roku?Autor komentarza: olkjTreść komentarza: Nie chcę bliżej nieokreślonych dodatków o nie pewnym pochodzeniu , a chcę powrotu cen istotnych dla kontynuacji i stabilizacji sprzed drożyzny ,gdzie były warunki do życia w Polsce były stabilne . Chcę rządu Polskiego budującego a nie niszczącego swój kraj i ludzi . Jakieś zmowy cenowe akceptowalne przez rząd i olbrzymie płace członków partii pis to już nieakceptowana przesada .Data dodania komentarza: 02.10.2022, 16:04Źródło komentarza: 13 i 14 emerytura w 2023 roku. Emeryci i renciści mogą spać spokojnieAutor komentarza: AfroTreść komentarza: Tyle ile wykorzystamyData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:17Źródło komentarza: Ile zapłacimy za ogrzewanie i czy PEC ma czym ogrzać lubańskie mieszkania?Autor komentarza: RurkTreść komentarza: Nie zatrzymali prawo jazdy a w Polsce zakaz kierowania.sobowymiautamiData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:15Źródło komentarza: Nowogrodziec. Drogówka zatrzymała prawo jazdy za zbyt szybką jazdę
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama