Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 30 września 2022 10:47
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Las bez ingerencji leśników? Nadleśnictwo Świeradów ogłasza konsultacje

Nadleśnictwo Świeradów poinformowało o możliwość zgłaszania uwag do powierzchni lasów uznanych jako drzewostany reprezentatywne oraz planowanych do uznania, czyli takich gdzie ekosystem pozostanie w stanie naturalnym i zostanie pozostawiony sam sobie.
Las bez ingerencji leśników? Nadleśnictwo Świeradów ogłasza konsultacje
Lubański Wielki Las
Autor: eLuban.pl
Oceń

Inicjatywa pozostawiania ekosystemów wyłączonych z gospodarki leśnej wiąże się z kryterium 6.4 Zasad i Kryteriów Dobrej Gospodarki Leśnej FSC. W uproszczeniu inicjatywa ta przewiduje pozostawienie 5% lasu samemu sobie tak by można było porównać jak las daje sobie radę samodzielnie, a jak uprawiany przez leśników.

Sęk w tym, że Lasy Państwowe osiągają wskaźnik wyznaczając jako drzewostany reprezentatywne, działki mające powierzchnię nawet dwóch arów. (gdzie 15 arów to optymalna wielkość działki budowlanej na obszarach podmiejskch).

W Nadleśnictwie Świeradów jest to 368 działek, a największy duży obszar leśny uznany jako reprezentatywny spotkać możemy w leśnictwie Izera i jest to 19 hektarów. W zdecydowanej większości są to kępy drzew o powierzchni od kilkunastu do kilkuset arów, których nie można uznać jako ekosystem.

Uwagę na to już w 2010 roku zwrócił Klub Przyrodników, który postulował wytyczanie takich obszarów zgodnie z założeniem.

Idea wyznaczenia „ekosystemów reprezentatywnych” polega m.in. na tym, że wyłączone z gospodarowania powinny być takie fragmenty lasu, które w ogóle mogą być rozumiane jako „ekosystem”. Muszą to być więc fragmenty odpowiedniej wielkości. W związku z tym na poczet powierzchni wyłączonej nie można niewielkich zaliczać grup i kęp. Nie powinny więc być tu zaliczane powierzchnie stanowiące „5% powierzchni użytkowanych rębnie pozostawione na kolejne pokolenia drzewostanu, do naturalnej śmierci i rozkładu” – powierzchnie takie są bardzo ważne dla zachowania leśnej różnorodności biologicznej, ale nie umożliwiają osiągnięcia celu wyznaczenia ekosystemów reprezentatywnych – śledzenia naturalnej dynamiki lasu; są bowiem za małe, by taka dynamika mogła się na nich zrealizować.

Ogłoszone przez Nadleśnictwo Świeradów konsultacje społeczne dają możliwość wnoszenia uwag do powierzchni uznanych jako drzewostany
reprezentatywne oraz planowanych do uznania.

Poniżej treść komunikatu, a w załączniku wykaz drzewostanów reprezentatywnych w Nadleśnictwie Świeradów.

Nadleśnictwo Świeradów informuje, że od dnia 07.03.2022 r. istnieje możliwość zgłaszania uwag do powierzchni uznanych jako drzewostany reprezentatywne oraz planowanych do uznania

Mając na uwadze obowiązek spełnienia wymagań wskaźnika 6.4.2
obowiązującego standardu FSC-STD-POL-01-01-2013 PL, w związku
z przeprowadzoną weryfikacją wyznaczonych powierzchni referencyjnych, Nadleśniczy Nadleśnictwa Świeradów ogłasza konsultacje społeczne, proponowanych zmian w wykazie powierzchni referencyjnych, których zakres obrazuje tabela, będąca załącznikiem do niniejszego pisma.
Merytoryczne uwagi można zgłaszać za pośrednictwem poczty tradycyjnej
i elektronicznie na adres nadleśnictwa: [email protected]
do 29.03.2022 r.
Wszelkie zgłoszone propozycje wraz z podaniem przyczyny zmian będą
rozpatrywane przez Nadleśnictwo Świeradów w terminie 30 dni od dnia zakończenia
konsultacji społecznych. Wyniki konsultacji zostaną zamieszczone na stronie
internetowej nadleśnictwa.


Napisz komentarz
Komentarze
Maciek 14.03.2022 13:35
Wszyscy, którzy tak ochoczo komentujecie wycinanie lasów w Polsce jesteście ignorantami i baranami, patologia zdrowego społeczeństwa i wrzodem na ***.Lesistość w naszym kraju jest bardzo duża a zasobność polskich lasów jest na 4 miejscu w Europie. Jesli chcecie żeby było więcej drzew to śmiało możecie sadzić je na własnej posesji.Lasy Państwowe to przede wszystkim przedsiębiorstwo, które gospodaruje lasami w taki sposób aby na tym zarabiać. Więc nawet na wasz prostu pusty łeb - po co miałyby pozbyć się wszystkich drzew? Po co mieliby zmniejszać ich ilość w Polsce? Żeby zaraz ogłosić upadłość?Nie macie ŻADNEJ wiedzy na ten temat. Gdzieś coś słyszeliście i rozpowiadacie plotki. W naszym szarym jak ul. Łużycka kraju jest 7 uczelni kształcących w zakresie leśnictwa. Jeśli nie jesteście specjalistami to zapraszam was do edukacji w tym kierunku a jeśli jakimś cudem uważacie że macie wiedzę w tym zakresie i potraficie robic to lepiej niż pracownicy Lasów Państwowych to dlaczego ich nie zastąpicie?

Las 14.03.2022 20:57
LP rodziny interes , obcym wstęp wzbroniony. Skończ pier.....

Maria 15.03.2022 08:46
Ma Pan rację. Rajdy przez lasy, to większość zauważa wycinkę i krzyk na LP, a kiedy przechodzą obok nasadzeń ogrodzonych udają że nie widzą. Śmieszni ludzie DO KRYTYKOWANIA PIERWSI I Z TAKIM NISKIM POZIOMEM WIEDZY. Biedni Ci ludzie.

!!! YebaćPIS !!! 16.03.2022 10:41
Nie mam takiej wiedzy jak Ty, ale mam swój umysł a także narząd wzroku. Staram się te rzeczy łączyć ze sobą. Statystykami mi tu nie wyjeżdżaj, bo to tak jak mycie jednej nogi we wrzątku a drugiej w lodowatej wodzie. Średnia temperatura jest zachęcająca a z komfortem trochę gorzej. Wróćmy do realiów. LP mają niewiele wspólnego z państwowymi. To co ewidencjonują, to jedno a co w rzeczywistosci, to drugie. Tam obraca się miliardami a jak je upłynniać najlepiej wie nasz bolszewicki rząd. Czy te codzienne transporty drewna nie są dla Ciebie zastanawiajace? Czy u nas drzewa rosną szybciej niż gdzie indziej na świecie? Czy ludzie w całej Polsce wymyślają sobie te wszystkie historie? Pamiętasz podobne tematy narzekań, audycji radiowych, reportaży, zbliżonej do obecnej intensywność taboru drewna wracając tak jeszcze 3 lata wcześniej? Covid tak namieszał ludziom w głowach, czy jak?

Grażynka 14.03.2022 13:22
Bujcie sie boga, kto to widział żeby tyle tych lasów wycinać. kto na to pozwala!?11!

adam 14.03.2022 09:31
Lasy Państwowe dokonały dewastacji na niespotykaną skale. Wchodząc do lasu człowiek najczęściej ma odczucie, że jest na poligonie wojskowym. Za komuny było źle, ale lasy były uporządkowane i zadbane. Obecnie lasy trudno nazwać lasem bo to są jakieś krzaki, ale ewidencyjnie powierzchnia nie maleje, a wręcz rośnie z powodu rozmaitych samosiej. Bałagan, dewastacja i żadnej przemyślanej gospodarki leśnej. Po prostu rabunek.

Pliniusz Starszy 13.03.2022 20:48
Teraz? Jak już wytrzebili wszystko dookoła. Lubański las, powierzchnie puszczy węglinieckiej zdemolowali - widać jadąc chociażby pociągiem do Wrocławia - przed Zagajnikiem.

Las 13.03.2022 18:06
Stop dewastacji lasów , przez LP należy przerwać masowe wycinanie.

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama