Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 5 października 2022 05:41
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Rząd szykuje pomoc dla uchodźców. To nie tylko 500 plus

Będzie łatwiej otrzymać pracę i korzystać z dostępnych świadczeń socjalnych. Rząd zaczyna prace nad specustawą, która ułatwi życie uciekającym przed wojną Ukraińcom.
Rząd szykuje pomoc dla uchodźców. To nie tylko 500 plus
Autor: MSWiA
Oceń

Odpowiednie przepisy miały być wprowadzone bardzo szybko. Jeszcze w ostatni czwartek w Sejmie posłowie pytali o projekt ustawy, która „zrównuje uchodźców z obywatelami UE”. Marszałek Sejmu odpowiedziała, że w piątek zajmie się tym Konwent Seniorów.

Projekt może zostać oficjalnie przedstawiony w tym tygodniu – Rada Ministrów ma się nim zająć w poniedziałek – ale już są znane jego najważniejsze założenia.

Po pierwsze, będzie to specustawa, czyli przepisy przyjęte szybko i działające do określonego terminu. Zakłada ona ekspresową nowelizację kilkunastu ustaw. To np. przepisy regulujące zatrudnianie cudzoziemców, dostęp do opieki zdrowotnej, systemu oświaty korzystanie ze świadczeń społecznych.

Najważniejsze postanowienia

Każdy Ukrainiec, który dostał się do Polski po 24 lutego, będzie mógł mieszkać i pracować w Polsce bez zbędnych formalności. Uchodźcy będą mogli legalnie pozostać w naszym kraju przez 18 miesięcy i podjąć prace bez wymaganego obecnie zezwolenia.

Pracodawca będzie musiał jedynie przesłać do urzędu pracy odpowiednią informację i będzie miał na to 7 dni od zatrudnienia Ukraińca.

Uchodźcy zyskają także dostęp do bezpłatnej opieki medycznej – takiej samej, jaka przysługuje obywatelom Polski.

Będą mogli starać się o świadczenia społeczne. To m.in. 500 zł co miesiąc na każde dziecko (program Rodzina 500 plus), 300 zł na wyprawkę szkolną czy pieniądze z Kapitału Opiekuńczego.

Rząd planuje wypłacić uchodźcom także jednorazowe zasiłki. To 500 zł na singla i 300 zł na każdą osobę w rodzinie.

Kolejne świadczenia to:

  • Zasiłek rodzinny – od 95 do 135 złotych miesięcznie,

  • Becikowe – 1 tys. zł jednorazowo,

  • Dodatek do zasiłku rodzinnego dla samotnego rodzica – od 193 do 386 zł miesięcznie.

Dodatkowo samorządy mają otrzymać środki na zatrudnienie psychologów, z usług których bezpłatnie będą mogli skorzystać uchodźcy.

Ukraińcy otrzymają też możliwość nauki w szkołach i uczelniach (bez obecnych formalności) oraz zyskają dostęp do stypendiów.

Mają też zostać wprowadzone ułatwienia przy zatrudnianiu ukraińskich lekarzy, pielęgniarek i dentystów.

 


Napisz komentarz
Komentarze
Jan 08.03.2022 11:11
Pomoc jest potrzebna , ale nie w takiej formie. Jeszcze trochę a lepiej u nas być uchodżcą niż biednym Polakiem potrzebującym wsparcia. Te działania winne być finansowane z funduszy UE, nie obciążając naszego budżetu .Ale nasi co, pokażą ,że dalej są najlepsi na świecie w ROZDALNICTWIE pieniędzy obywateli Polski. Nie tędy droga . Pomoc jakimkolwiek uchodzcą nie może być wyższa od pomocy swoim obywatelom.

J23 07.03.2022 14:21
Rząd szykuje a kto zapłaci?Po ile paliwo dzisiaj?

Leonidas 07.03.2022 13:52
Po***....o do reszty nasz rząd

MałaMi 07.03.2022 13:13
Ciekawe, kiedy zacznie narastać społeczne niezadowolenie, że za dużo ludzi, tego wsparcia finansowego i że im lepiej, niż nam.... Żeby nie było nie jestem przeciwna pomaganiu, ale jest to naturalne zjawisko, które na pewno się pojawi i będzie eskalować w miarę pogłębiania się gospodarczego kryzysu w Polsce.

Duży Dżon 07.03.2022 15:34
O jakim gospodarczym kryzysie w Polsce piszesz?. Wszystko hula na całego.

Papa_Glapa 07.03.2022 20:10
Przecież ten od NBP ksywa Glapa_Papa ogłosił niedawno urbi et orbi że mamy takie rezerwy finansowe że cala Unia może od nas pożyczać czyli brak kredyty. I to dla nich na dogodnych warunkach. A że paliwo po "7"? Takie czasy!

Aaaaa 07.03.2022 20:19
Hula, hula zaraz z tej karuzeli pospadamy?

Reklama
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dobra radaTreść komentarza: Kup sobie płyn lugola. Będziesz mieć nie jedną tabletkę, a całą butelkę.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:57Źródło komentarza: Do Lubania trafiły tabletki z jodkiem potasu, ile ich mamy?Autor komentarza: IMAKONKATreść komentarza: Nie zauważyłam, nikogo odważnego, oprócz Tereski i Anny. Ja też do odważnych nie należę. Firma miała różne etapy od tyrani, poprzez rodzinną atmosferę (te słynne poziomki 😘),aż do robienia sobie na wzajem pod górę. Duże grono pracowników pracuje po 20 i więcej lat (też jestem, prawie byłam długoletnim pracownikiem). Niektórzy byli jak firma zaczynała swoją działalność i są również teraz, gdy kończy... Już tak nie narzekajcie, bywało różnie, ale nie było źle. Jest mi jednak żal rozstawać się z załogą i patrzeć jak IMAKON powoli gaśnie... Jest to przykre ii łza się kręci w oku 😪 Dziekuje za miłe chwile i życzę wszystkim Imakonkom super pracy, więcej życzliwości i wszystkiego dobrego🙂Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:02Źródło komentarza: Lubań. 70 osób z dnia na dzień straciło pracęAutor komentarza: Kapral_LWPTreść komentarza: Tak sobie myślę w swojej łepecie - jak to jest że jeszcze walczą na Ukrainie? Jak podaje TVP Info: przecież ta armia rosyjska to kompletne dno, morale tam nie ma, sprzęt stary, wojsko niewyszkolone, dowódcy skorumpowani, chuligani, złodzieje, pijacy i dezercja nagminna.... Tymczasem ponad 7 miesięcy już ta wojna trwa...Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:45Źródło komentarza: Utrudnienia na A4. Zderzenie amerykańskich pojazdów wojskowych przewożących amunicjęAutor komentarza: ApolinaryTreść komentarza: Ja-ro-sław! Ja-ro-sław! Tak trzymaj! Jak wydrzesz z Niemiec za zbrodnie wojenne - to każdy Polak dostanie po 168 000 zł. Glosujemy na PiS! Po III wojnie przywrócimy ich ponownie do rządów.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:40Źródło komentarza: Ropa tanieje, ale kierowcy zapłacą więcej
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama