Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 5 października 2022 03:37
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

"Suwerenny internet". Putin odcina Rosję od dostępu do globalnej sieci

Trwają walki o kolejne miasta. Według ukraińskich służb Rosjanie planują atak bombowy na Odessę. Tymczasem Władimir Putin zacieśnia knebel informacyjny i chce odciąć swój kraj od światowego internetu.
"Suwerenny internet". Putin odcina Rosję od dostępu do globalnej sieci
Autor: Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych
Oceń

Oprócz wojny na lądzie i w powietrzu trwa także wojna informacyjna. Rosyjskie władze – poprzez media – przekonują swoich obywateli, że w Ukrainie nie ma poważnych walk i „operacja specjalna” przebiega sprawnie. Rosyjscy żołnierze – według putinowskiej propagandy – w Ukrainie witani są kwiatami.

Prawda wychodzi na jaw w mediach społecznościowych, skąd Rosjanie mogą się dowiedzieć, co się naprawdę dzieje. Jednak wkrótce i z tym koniec. Według nieoficjalnych jeszcze informacji, do 11 marca wszystkie strony i domeny rosyjskie mają zostać przeniesione na serwery znajdujące się w Rosji. To oznacza, że Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego, Komunikacji i Środków Masowego Przekazu chce odciąć Rosję od zagranicznych treści w sieci.

Taka operacja jest technicznie możliwa, bo testowano ją już w 2019 roku. Wówczas na 30 dni wypróbowano w Rosji odcięcie serwisów od globalnych danych, a stało się tak na podstawie specjalnej ustawy o „suwerennym internecie”.

Kary

4 marca Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu, przyjęła ustawę, na mocy której rozpowszechnianie "fałszywych" informacji o siłach zbrojnych jest przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat więzienia. Jeśli rozpowszechnianie tych informacji będzie miało "poważne konsekwencje", to kara może wynieść do 15 lat. Przepisy wejdą w życie po podpisaniu ich przez prezydenta Władimira Putina.

Wcześniej rosyjskie media otrzymały nakaz publikowania informacji wyłącznie ze źródeł rządowych i muszą opisywać sytuację na Ukrainie jako "specjalną operację wojskową", natomiast słowa "wojna" i "inwazja" są zakazane. Nadawanie programów ze swoich studiów w Rosji - jak czytamy w Wirtualnychmediach.pl - i relacji tamtejszych korespondentów zawiesiły m.in. BBC, Bloomberg, CNN, RAI, ARD i ZDF.

W tej sytuacji prawnej swojego korespondenta odwołał również TVN. Jak dowiedziały się Wirtualnemedia.pl, Andrzej Zaucha nie będzie na razie przygotowywał relacji z terytorium Rosji. Zaucha był stałym wysłannikiem „Faktów” TVN w Moskwie od 2007 roku.

Wojna

Tymczasem Rosja przygotowuje się do walk o kolejne duże miasto w Ukrainie. To Odessa – w niej samej i jej okolicach mieszka ponad milion ludzi. Ukraińskie służby mówią o planowanym przez Rosję nalocie. Od kilku dni w stronę Odessy kieruje się wroga flota. Ma to być przygotowanie do desantu. Siergiej Braczuk, przewodniczący Sztabu Operacyjnego Odeskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, właśnie podał, że w pobliżu Odessy został zatopiony rosyjski okręt wojenny.

Z kolei szef ukraińskiego MON Ołeksij Reznikow podał, że w ostatnich dniach z innych krajów wróciło do Ukrainy 140 tys. obywateli. To głównie mężczyźni, którzy chcą walczyć. Z kolei do Wojsk Obrony Terytorialnej zgłosiło się ponad 20 tys. cudzoziemców. Wcześniej mówiono o obywatelach 52 państw, którzy chcą wziąć udział w wojnie.

Cały czas trwają wali o Kijów, Mariupol, Charków i Sum. Jak na razie każde z tych miast się nie poddaje, ale cały czas są atakowane rakietami.

Atom

Instytut fizyki w Charkowie został ostrzelany pociskami Grad. To o tyle groźne, że znajduje się w nim reaktor jądrowy. Przypomnijmy, że Rosjanie przejęli już kontrolę nad nieczynną elektrownią w Czarnobylu i działającą – największą w Europie – Zaporoską.

Służba wewnętrzna Ukrainy właśnie podała, że do swojej internetowej aplikacji dołączyła dodatkową funkcję. To aktualne informacje o skażeniu terenu i instrukcja udzielania pierwszej pomocy w wypadku wzrostu promieniowania.

 

 


Napisz komentarz
Komentarze
hebel 10.03.2022 01:30
Po co mają sobie zawracać głowę jeszcze wiadomościami z frontu? Mają dość roboty z wzrostem cen, zaraz będą kartki i opóźnienia w wypłacaniu topniejących emerytur. Będzie mniejszy stres. Też bym tak zrobił.

Redemptor 07.03.2022 18:15
„A o cokolwiek prosić będziecie w imię moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą w Synu" (Jana 14,13-14 BT). Na co ci wyznawcy czekają? Przecież wystarczy poprosić i nastanie na Ukrainie pokój. Już dziesiąty dzień prawiesławie bombarduje prawiesławie, katolików i grekokatolików - a szamaneria milczy. Przecież On czeka na te wasze prośby...! Trzeba Mu powiedzieć że trwa wojna i giną duszyczki - czyli owczarnia. Ja jestem ateista-heretyk - mnie nie posłucha.

Igor ® 07.03.2022 16:43
Cały czas trwają wali o Kijów, - do poprawki

Marek 07.03.2022 16:31
Dobrze, jechać z ku.... ! putin twoje dni są policzone, lepiej palnij sobie w głowę sam.

Reklama
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dobra radaTreść komentarza: Kup sobie płyn lugola. Będziesz mieć nie jedną tabletkę, a całą butelkę.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:57Źródło komentarza: Do Lubania trafiły tabletki z jodkiem potasu, ile ich mamy?Autor komentarza: IMAKONKATreść komentarza: Nie zauważyłam, nikogo odważnego, oprócz Tereski i Anny. Ja też do odważnych nie należę. Firma miała różne etapy od tyrani, poprzez rodzinną atmosferę (te słynne poziomki 😘),aż do robienia sobie na wzajem pod górę. Duże grono pracowników pracuje po 20 i więcej lat (też jestem, prawie byłam długoletnim pracownikiem). Niektórzy byli jak firma zaczynała swoją działalność i są również teraz, gdy kończy... Już tak nie narzekajcie, bywało różnie, ale nie było źle. Jest mi jednak żal rozstawać się z załogą i patrzeć jak IMAKON powoli gaśnie... Jest to przykre ii łza się kręci w oku 😪 Dziekuje za miłe chwile i życzę wszystkim Imakonkom super pracy, więcej życzliwości i wszystkiego dobrego🙂Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:02Źródło komentarza: Lubań. 70 osób z dnia na dzień straciło pracęAutor komentarza: Kapral_LWPTreść komentarza: Tak sobie myślę w swojej łepecie - jak to jest że jeszcze walczą na Ukrainie? Jak podaje TVP Info: przecież ta armia rosyjska to kompletne dno, morale tam nie ma, sprzęt stary, wojsko niewyszkolone, dowódcy skorumpowani, chuligani, złodzieje, pijacy i dezercja nagminna.... Tymczasem ponad 7 miesięcy już ta wojna trwa...Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:45Źródło komentarza: Utrudnienia na A4. Zderzenie amerykańskich pojazdów wojskowych przewożących amunicjęAutor komentarza: ApolinaryTreść komentarza: Ja-ro-sław! Ja-ro-sław! Tak trzymaj! Jak wydrzesz z Niemiec za zbrodnie wojenne - to każdy Polak dostanie po 168 000 zł. Glosujemy na PiS! Po III wojnie przywrócimy ich ponownie do rządów.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:40Źródło komentarza: Ropa tanieje, ale kierowcy zapłacą więcej
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama