Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 5 października 2022 04:45
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Trybunał Karny w Hadze chce wszcząć śledztwo. Co grozi Rosjanom?

Naczelny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze ogłosił, że wszczyna postępowanie w sprawie sytuacji na Ukrainie. MTK sądzi za najcięższe czyny, takie jak ludobójstwo i zbrodnie wojenne.
Trybunał Karny w Hadze chce wszcząć śledztwo. Co grozi Rosjanom?
Ahmad Khan
Autor: Wikipedia / Autor: UN International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia / CC BY 2.0
Oceń

Prokurator Karim Khan w swoim oświadczeniu zadeklarował, że „tak szybko, jak to możliwe” chce wszcząć postępowanie w sprawie inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę. Dramat, który od kilku dni obserwuje cały świat, nie umknął również uwadze Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

Biorąc pod uwagę nasilenie się konfliktu w ostatnich dniach, moim zamiarem jest, aby śledztwo obejmowało również wszelkie nowe rzekome przestępstwa podlegające jurysdykcji mojego Biura, które zostały popełnione przez którąkolwiek ze stron konfliktu w dowolnej części terytorium Ukrainy – czytamy w komunikacie.


Khan podkreślił też, że zlecił swojemu zespołowi zebranie dowodów, które umożliwią jego urzędowi skierowanie do Izby Przygotowawczej wniosku o wszczęcie dochodzenia. Jego zakres obejmie możliwość popełnienia zbrodni już w latach 2013-2014, kiedy Rosjanie zajęli Krym. Śledztwo ma być poszerzone o inwazję na Ukrainę, którą rosyjska armia przeprowadza na rozkaz Władimira Putina od ubiegłego tygodnia. Jeśli postępowanie dojdzie do skutku, prezydent Rosji może odpowiedzieć przed MTK jako zbrodniarz wojenny. Prokurator zwrócił się do państw na całym świecie o pomoc finansową oraz dostarczanie wszelkich informacji, które mogą wpłynąć na przebieg postępowania.


Będę nadal uważnie śledzić rozwój sytuacji na Ukrainie i ponownie wzywam do powściągliwości i ścisłego przestrzegania obowiązujących zasad międzynarodowego prawa humanitarnego” – zadeklarował.

Choć Khan nie zaznaczył, jakie konsekwencje mogą grozić osobom odpowiedzialnym za wojnę na Ukrainie, katalog kar przewiduje nawet dożywotnie pozbawienie wolności.

Co na to ekspert?

Nie jest możliwe, by przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze stanął sam Władimir Putin jako prezydent Federacji Rosyjskiej, bo Rosja nie poddała się jurysdykcji haskiego Trybunału – mówi portalowi Onet.pl dr Piotr Łubiński, specjalista z zakresu bezpieczeństwa i prawa międzynarodowego. – Najlepszym dla Ukrainy i reszty świata wyjściem będzie powołanie tzw. trybunału hybrydowego, czyli umiędzynarodowionego. Takiego, który będzie miał w składzie sędziów tak ukraińskich, jak i innych, z całego świata.

Co to jest?

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) to pierwszy w historii stały sąd międzynarodowy powołany do sądzenia osób fizycznych oskarżanych o popełnienie najcięższych  zbrodni, jak ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i agresje, które miały miejsce po 1 lipca 2002 roku. Siedzibą MTK jest Haga.

MTK powstał na podstawie przyjętego 17 lipca 1998 roku Statutu Rzymskiego. Za jego przyjęciem głosowało 120 państw, 7 było przeciw, 21 wstrzymało się od głosu. W listopadzie 2016 roku Rosja ogłosiła, że zrywa stosunki z MTK i wycofała swój podpis z traktatu założycielskiego (Statutu Rzymskiego), na podstawie dekretu prezydenta Rosji Władimira Putina.

Trybunału zaczął działać 1 lipca 2002.

 

 


Napisz komentarz
Komentarze
Xp 01.03.2022 22:15
Wielkie g..no mu zrobią

Asesor 01.03.2022 18:25
Czyli nie "chce" tylko już wszczął. Szkoda tylko, że nie dysponuje karą śmierci

Realnie 01.03.2022 18:03
Tak z ciekawości pytanko do nawiedzonych katoli, gdzie wasz Bóg i Matka Boska tragedia straszna trwa na Ukrainie, a teraz pytanko do bardziej porytych katoli fanatykow Rydzyka,,,,,, mochery gdzie jest Bóg i co dobrego szarlatan Rydzyk robi dobrego dla Ukrainy bo czasem slucham radia Maryji dla smiechu bo tematy odklejone od jakiej kolwiek rzeczywistości kabaret nie z tego kosmosu i to co Rydzyk pasożyt powiedział to już wogle nie ma wspólnego z empatią

babcia Hania 02.03.2022 10:03
Osobiście dzisiaj słyszałem - że w ramach środy popielcowej - w radio co-Maryja deklarują : post, jałmużnę i modlitwę - własnie za Ukrainę.

ja 03.03.2022 21:50
*** CZY CO?

Eutych 01.03.2022 16:56
Nic Putinowi nie zrobią. Są poukładani razem z USA. Przykryli pandemię wojną, potem ogłoszą, że bez rządu światowego (NWO) nie może istnieć trwały pokój. Podzielą świat na 10 "królestw" - stref, na czele którego usiądzie antychryst. Można się śmiać, ale Pismo musi się wypełnić.

Kass 01.03.2022 17:28
Nie pij więcej...

Bass 02.03.2022 10:04
Szczególnie wina mszalnego... Też uderza pod czaszke.

Witeliusz 01.03.2022 18:30
A ciebie z tym Antychrystem coś się roi? Od kiedy to się na tym świecie spełniło czy wypełniło jakiekolwiek Pismo zwane Świętym, łącznie z tym jedynie słusznym?

Eutych 01.03.2022 20:27
Opowiedziałbym o tym szerzej, ale jest napisane, aby nie rzucać swych pereł przed świnie.

Reklama
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dobra radaTreść komentarza: Kup sobie płyn lugola. Będziesz mieć nie jedną tabletkę, a całą butelkę.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:57Źródło komentarza: Do Lubania trafiły tabletki z jodkiem potasu, ile ich mamy?Autor komentarza: IMAKONKATreść komentarza: Nie zauważyłam, nikogo odważnego, oprócz Tereski i Anny. Ja też do odważnych nie należę. Firma miała różne etapy od tyrani, poprzez rodzinną atmosferę (te słynne poziomki 😘),aż do robienia sobie na wzajem pod górę. Duże grono pracowników pracuje po 20 i więcej lat (też jestem, prawie byłam długoletnim pracownikiem). Niektórzy byli jak firma zaczynała swoją działalność i są również teraz, gdy kończy... Już tak nie narzekajcie, bywało różnie, ale nie było źle. Jest mi jednak żal rozstawać się z załogą i patrzeć jak IMAKON powoli gaśnie... Jest to przykre ii łza się kręci w oku 😪 Dziekuje za miłe chwile i życzę wszystkim Imakonkom super pracy, więcej życzliwości i wszystkiego dobrego🙂Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:02Źródło komentarza: Lubań. 70 osób z dnia na dzień straciło pracęAutor komentarza: Kapral_LWPTreść komentarza: Tak sobie myślę w swojej łepecie - jak to jest że jeszcze walczą na Ukrainie? Jak podaje TVP Info: przecież ta armia rosyjska to kompletne dno, morale tam nie ma, sprzęt stary, wojsko niewyszkolone, dowódcy skorumpowani, chuligani, złodzieje, pijacy i dezercja nagminna.... Tymczasem ponad 7 miesięcy już ta wojna trwa...Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:45Źródło komentarza: Utrudnienia na A4. Zderzenie amerykańskich pojazdów wojskowych przewożących amunicjęAutor komentarza: ApolinaryTreść komentarza: Ja-ro-sław! Ja-ro-sław! Tak trzymaj! Jak wydrzesz z Niemiec za zbrodnie wojenne - to każdy Polak dostanie po 168 000 zł. Glosujemy na PiS! Po III wojnie przywrócimy ich ponownie do rządów.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:40Źródło komentarza: Ropa tanieje, ale kierowcy zapłacą więcej
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama