Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama

NIESKRADZIONE.PL

W odpowiedzi na rosnące zagrożenia związane z kradzieżą tożsamości, Komenda Główna Policji razem z Biurem Informacji Kredytowej realizują ogólnopolską akcję edukacyjną – Nieskradzione.pl. Skradzioną tożsamość coraz częściej wykorzystują grupy przestępcze, m.in. do wyłudzenia kredytu na nasze dane. Prezentujemy kolejny film przygotowany w ramach akcji.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Oszustwa dokonywane z wykorzystaniem skradzionej tożsamości przybierają najróżniejsze formy. Kilka miesięcy po fakcie możemy np. dowiedzieć się, że ktoś wynajął mieszkanie na nasze dane, wziął kredyt, wyrobił kartę kredytową lub sprzedaje fikcyjne przedmioty na portalach aukcyjnych. Sytuacja przyjmuje wyjątkowo nieprzyjemny obrót, kiedy do drzwi puka komornik albo listonosz z listem poleconym wzywającym do zapłaty zadłużenia, którego nie zaciągnęliśmy. Skradzioną tożsamością posługują się również grupy przestępcze – popełniają na nasze konto wykroczenia i czyny karalne, których skutki potrafią skutecznie zrujnować życie.

Już 22% Polaków doświadczyło negatywnych sytuacji związanych z ochroną danych osobowych, których bezpośrednią konsekwencją może być wykorzystanie skradzionej tożsamości w celach przestępczych - wynika z badania Biura Informacji Kredytowej, zrealizowanego przez MillwardBrown. Najczęściej dotyczyły one zgubienia lub kradzieży dowodu osobistego (odpowiednio 11% i 5% wskazań) oraz kradzieży hasła do konta czy skrzynki e-mailowej w przypadku 3% badanych. Co niepokojące, 14% Polaków zadeklarowało, że nie stosuje żadnych rozwiązań, które miałyby na celu zminimalizowanie negatywnych skutków kradzieży tożsamości, a jedynie 44% wskazało, że najlepszą ochroną jest nieudostępnianie dowodu osobistego do wglądu osób nieuprawnionych.

Świadomość zagrożeń w dużym stopniu uzależniona jest od wieku, a co się z tym wiąże, od preferowanych sposobów płatności. Dla 60% osób młodych (15 - 24 lata), najbardziej niebezpieczne jest korzystanie z bankowości internetowej na publicznym komputerze, dla 60-latków natomiast zbliżeniowe płatności kartą (42%) oraz wybieranie pieniędzy z bankomatu (36%).

Mając na uwadze rosnącą skalę zagrożeń związanych z kradzieżą tożsamości, Komenda Główna Policji wraz z Biurem Informacji Kredytowej realizują ogólnopolską akcję edukacyjną – Nieskradzione.pl. - Celem akcji jest uświadomienie wszystkim Polakom, że wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby uniknąć bardzo nieprzyjemnych konsekwencji kradzieży tożsamości – powiedział Mariusz Cholewa Prezes Zarządu BIK.

Pamiętajmy! nie powinniśmy udostępniać danych osobowych niepowołanym osobom;

  • starajmy się niszczyć wszystkie dokumenty, na których znajdują się nasze dane;
  • nie zgadzajmy się na spisywanie danych z naszego dowodu przez niepowołane osoby;
  • nie zostawiajmy swoich  dokumentów w tzw. depozycie – np. wypożyczając sprzęt sportowy.

Nieskradzione.pl to jednocześnie adres platformy edukacyjnej akcji wskazującej m.in. możliwości zabezpieczenia się przed kradzieżą danych osobowych oraz zastrzegania zagubionego dowodu osobistego, również poza granicami kraju. Zainteresowani znajdą na stronie proste patenty na bezpieczeństwo na co dzień, a także zbiór porad przygotowywanych przez ekspertów Komendy Głównej Policji oraz portalu Bankier.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Henryki 2025
Izerbejdżan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Obserwator1Treść komentarza: Tak działa na niemieckiej granicy Straż Graniczna! Widać marne efekty,a z tego co ukrywają i czego nie wiemy!Data dodania komentarza: 12.07.2025, 17:48Źródło komentarza: Pościg za imigrantami w Starym Węglińcu. Pomogli policjanci ze ŚwidnicyAutor komentarza: BatmanTreść komentarza: Komentarz pełen żółci i frustracji. Nikt nie zmusza rodziców do fundowania czegokolwiek, jeśli wycieczki się odbywają, to dlatego, że rodzice i uczniowie tego chcą. To nie darmowe przejazdy dla nauczycieli, tylko element edukacji, który rozwija młodzież w sposób, którego nie da się osiągnąć siedząc w ławce. A jeśli ktoś uważa, że wiedza „wykuwa się tylko na korkach”, to może lepiej niech spojrzy na to, co sam robi (albo czego nie robi) jako rodzic, zamiast zrzucać całą winę na szkołę. Krytykowanie nauczycieli, którzy próbują robić coś więcej niż tylko klepać podręcznik, świadczy wyłącznie o braku zrozumienia, czym dzisiaj powinna być edukacja.Data dodania komentarza: 12.07.2025, 16:59Źródło komentarza: Sprawdzamy wynik matur w regionieAutor komentarza: CichoszaaaTreść komentarza: Tak wywieszę flagę LGBTData dodania komentarza: 12.07.2025, 16:36Źródło komentarza: Henryki 2025. Znamy już wszystkie gwiazdyAutor komentarza: kawaTreść komentarza: ,, rozbity sedes marki mercedes"Data dodania komentarza: 12.07.2025, 16:19Źródło komentarza: Mercedes utknął w przydrożnym ogrodzie. Kierowca uciekł
ReklamaPowiat Lubań
Reklama