Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 5 października 2022 04:36
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Wojna. Reakcje Polski i świata po inwazji Rosjan na Ukrainę

Czarna przepowiednia dla Europy zaczęła spełniać się nad ranem. Na rozkaz Władimira Putina rosyjskie wojska rozpoczęły inwazję na Ukrainę. „Specjalna akcja militarna w obronie Donbasu” rozpoczęła się ok. 3:45 polskiego czasu.
Wojna. Reakcje Polski i świata po inwazji Rosjan na Ukrainę
Autor: iStock / screen Twitter Justin Yau / screen Twitter Kisah
Oceń

We wczesnych godzinach porannych ukraińskie media zaczęły informować, że w okolicach jednego z lotnisk pod Kijowem słychać było strzały. Stało się to, czego od wielu tygodni obawiał się świat. Rosjanie na rozkaz swojego prezydenta rozpoczęli operację militarną.

Według oficjalnej informacji podanej przez Władimira Putina, celem ataku jest ochrona ludności Donbasu, a nie okupowanie Ukrainy. Nakazał on również tamtejszym żołnierzom, aby złożyli broń i wrócili do swoich domów. W kolejnych godzinach po sieci zaczęły krążyć nagrania z dalszych ostrzałów i wybuchów, m.in. w Mariupolu, Biełgorodzie, Odessie i Kijowie.

 - Jestem przekonany, że oddani Rosji żołnierze spełnią swój obowiązek – powiedział Putin, nazywając inwazję „samoobroną”. - Po upadku ZSRR doszło do naruszenia równowagi sił na świecie. Dzisiejsze wydarzenia związane są z obroną samej Rosji przeciwko tym, którzy wzięli Ukrainę za zakładnika i próbują wykorzystać ją przeciwko naszemu krajowi i narodowi – kontynuował.

Tuż po godzinie 5 agencja prasowa Interfax Rosja poinformowała, że armia Putina atakuje wszystkie obiekty wojskowe na Ukrainie. Do inwazji włączone zostały m.in. pojazdy opancerzone i wyrzutnie rakietowe. Już kilka minut później informację tę potwierdził przedstawiciel ministerstwa spraw zagranicznych Anton Heraszczenko.

- Trwają ataki rakietowe na centra dowodzenia, lotniska, wojskowe składy w Kijowie, Charkowie, Dnieprze. Ukraina obroni się i wygra. Świat może i musi powstrzymać Putina – przekazał.

Jeszcze przed godziną 6 rano prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił w swoim kraju początek stanu wojennego. Mieszkańcy Kijowa usłyszeli też pierwsze syreny alarmowe. Rosjanie poinformowali, że atakują jedynie infrastrukturę zbrojną, nie zagrażając przy tym ludności cywilnej. Chwilę później Straż Graniczna Ukrainy wydała komunikat o inwazji ze strony Rosji oraz Białorusi, w której uczestniczyły również białoruskie wojska.

Około godziny 7 rano ukraiński rząd przekazał informację o zestrzeleniu rosyjskich samolotów i helikoptera oraz zniszczeniu wozów wojskowych. Jednocześnie mieszkańcy zagrożonych terenów zaczęli donosić o tym, że wbrew wcześniejszym zapewnieniom Rosjan pociski trafiają również w okolice budynków mieszkalnych. Ukraiński sztab kryzysowy zadecydował też o zamknięciu tamtejszych szkół i przedszkoli.

Przed godziną 9 pojawiły się pierwsze informacje o ofiarach śmiertelnych – wśród nich 17-letni chłopiec. Na chwilę obecną bilans zabitych wynosi nie mniej niż 8 osób.

Prezydent Ukrainy po inwazji: - Zerwaliśmy relacje dyplomatyczne z Rosją. Ukraina się broni. Ukraina nie odda swojej ziemi.  
 

An apartment complex in Is devastated by bombardment, south of Kharkiv. Untold number of casualties. pic.twitter.com/jdx4CQdGeK


Reakcje Polski i świata

Polskie władze podjęły decyzję o utworzeniu tuż przy ukraińskiej granicy punktów recepcyjnych dla uchodźców. Wkrótce premier podpisze również rozporządzenie o zdjęciu obowiązku odbywania kwarantanny dla osób przybywających z Ukrainy.

Na całym świecie rozległy się głosy potępienia największych przywódców, którzy wyrażają wsparcie dla zaatakowanego kraju.

- Świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. - Ukraina stała się ofiarą niesprowokowanego i nieusprawiedliwionego ataku rosyjskich sił zbrojnych. Rosja jest odpowiedzialna za śmierć i destrukcję, który ten atak przyniesie. Prezydent Putin z premedytacją wybrał wojnę, która przyniesie katastrofalną utratę życia i ludzkiego cierpienia.

- Miliony Rosjan nie chcą wojny, a Putin chce cofnąć zegar do czasów imperium rosyjskiego – skomentowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, zapowiadając jednocześnie, że Unia Europejska zastosuje wobec Rosji dodatkowy pakiet sankcji.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Seuli poinformowało z kolei, że Korea Południowa przyłączy się do międzynarodowych sankcji i kontroli eksportu nakładanych na Rosję.

Kanada wzywa Rosję do natychmiastowego zaprzestania wszelkich wrogich, prowokacyjnych działań przeciw Ukrainie i do wycofania wszystkich wojsk i sił zastępczych z kraju – napisał premier Justin Trudeau, dodając, że kraj Putina spotka się z „poważnymi konsekwencjami”.

W polskim Biurze Bezpieczeństwa Narodowego zwołano specjalną naradę z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz przedstawicielami armii.
 

- Prezydent Andrzej Duda prowadzi robocze konsultacje związane z obecną sytuacją; w najbliższym czasie możemy spodziewać się uruchomienia stosownych mechanizmów NATO; w życie weszły także procedury na poziomie krajowym. Polska w tej sytuacji będzie działać w ścisłej koordynacji z UE oraz NATO – poinformował Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

- Nasze wojska też są w pełnej gotowości. Ostatnie tygodnie służyły to tego, aby przygotować nasze wojsko – zapewnił z kolei rzecznik rządu Piotr Müller.

Do sytuacji na Ukrainie odniósł się również prezydent Andrzej Duda, który poinformował na Twitterze, że rozmawiał już z Wołodymyrem Zełenskim. - Doszło do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej skala jest najprawdopodobniej szeroka. To bezprecedensowy akt gwałtu na normach prawa międzynarodowego. Rosja wyklucza się z międzynarodowej wspólnoty – napisał.


- Musimy natychmiast zareagować na zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę. Europa i wolny świat muszą powstrzymać Putina. Dzisiejsza Rada Europejska powinna zatwierdzić możliwie najsurowsze sankcje. Nasze wsparcie dla Ukrainy musi być realne – tak sprawę skomentował premier Mateusz Morawiecki.

 Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, wystosował natomiast list otwarty. „W chwili, w której zagrożone jest bezpieczeństwo europejskie, kiedy trwa wojna Rosji przeciw Ukrainie, musimy wznieść się ponad codzienne konflikty i spory. Siła oporu wobec polityki Kremla leży w jedności – tej jedności, której autokraci boją się szczególnie i pragną ją zniszczyć” – czytamy.

Co sądzą o wojnie z Ukrainą Rosjanie?

Na to pytanie odpowiedzi poszukali dziennikarze stacji CNN. Z przeprowadzonego dla nich sondażu wynika, że 25 proc. Rosjan sprzeciwia się fizycznej agresji Rosjan wobec Ukrainy. 25 proc. respondentów nie ma na ten temat zdania. Pozostali zaś, czyli połowa badanych (50 proc.), popiera użycie siły przez swój naród i nie chce dopuszczenia Ukrainy do członkostwa w NATO.

 

 


Napisz komentarz
Komentarze
Gabryjel 24.02.2022 18:49
Wygląda na to że nasz Adrian jest już tak nabuzowany, że tylko patrzeć jak wypowie Putinowi wojnę, a przynajmniej mu zagrozi że jak sie nie wycofa z Ukrainy to... No właśnie co ....?

Kiejstut 24.02.2022 14:47
Coś nie słychać jakie sankcje zastosował Watykan wobec Rosji? Przecież oni tam dysponują wręcz kosmicznymi siłami.

Wiktorow 24.02.2022 14:10
- Jestem przekonany, że oddani Rosji żołnierze spełnią swój obowiązek – powiedział Putin, nazywając inwazję „samoobroną”. - Po upadku ZSRR doszło do naruszenia równowagi sił na świecie. Dzisiejsze wydarzenia związane są z obroną samej Rosji przeciwko tym, którzy wzięli Ukrainę za zakładnika i próbują wykorzystać ją przeciwko naszemu krajowi i narodowi – kontynuował. ============= No i ma rację. Wszędzie tam gdzie Kościół i USA wtyka swoje macki - przelewa sie krew i lecą bomby. Po wyborze JaPa2 i upadu komuny ktoś od nich powiedział - będziecie tego żałować. Cóż nam z tego Zachodu i tej niby wolności skoro pozostaniemy z nią w grobach. A tym co przeżyją... - w niewoli?

Logik 24.02.2022 17:50
Jak nazwać takie rozumowanie co nam tu Wiktorow zaprezentował?. Tylko totalna głupota lub troll putinowski.

Włado 24.02.2022 18:47
Nie tyle Kościół jako taki (może być islamski) co religia - chyba w tym znaczeniu.

Xx 24.02.2022 12:22
Na pewno UE wyrazi głębokie ubolewanie, oraz niezadowolenie.

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dobra radaTreść komentarza: Kup sobie płyn lugola. Będziesz mieć nie jedną tabletkę, a całą butelkę.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:57Źródło komentarza: Do Lubania trafiły tabletki z jodkiem potasu, ile ich mamy?Autor komentarza: IMAKONKATreść komentarza: Nie zauważyłam, nikogo odważnego, oprócz Tereski i Anny. Ja też do odważnych nie należę. Firma miała różne etapy od tyrani, poprzez rodzinną atmosferę (te słynne poziomki 😘),aż do robienia sobie na wzajem pod górę. Duże grono pracowników pracuje po 20 i więcej lat (też jestem, prawie byłam długoletnim pracownikiem). Niektórzy byli jak firma zaczynała swoją działalność i są również teraz, gdy kończy... Już tak nie narzekajcie, bywało różnie, ale nie było źle. Jest mi jednak żal rozstawać się z załogą i patrzeć jak IMAKON powoli gaśnie... Jest to przykre ii łza się kręci w oku 😪 Dziekuje za miłe chwile i życzę wszystkim Imakonkom super pracy, więcej życzliwości i wszystkiego dobrego🙂Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:02Źródło komentarza: Lubań. 70 osób z dnia na dzień straciło pracęAutor komentarza: Kapral_LWPTreść komentarza: Tak sobie myślę w swojej łepecie - jak to jest że jeszcze walczą na Ukrainie? Jak podaje TVP Info: przecież ta armia rosyjska to kompletne dno, morale tam nie ma, sprzęt stary, wojsko niewyszkolone, dowódcy skorumpowani, chuligani, złodzieje, pijacy i dezercja nagminna.... Tymczasem ponad 7 miesięcy już ta wojna trwa...Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:45Źródło komentarza: Utrudnienia na A4. Zderzenie amerykańskich pojazdów wojskowych przewożących amunicjęAutor komentarza: ApolinaryTreść komentarza: Ja-ro-sław! Ja-ro-sław! Tak trzymaj! Jak wydrzesz z Niemiec za zbrodnie wojenne - to każdy Polak dostanie po 168 000 zł. Glosujemy na PiS! Po III wojnie przywrócimy ich ponownie do rządów.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:40Źródło komentarza: Ropa tanieje, ale kierowcy zapłacą więcej
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama