Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 20 kwietnia 2024 00:59
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gdzie nas ubywa, a gdzie przybywa. Nietypowy ranking "Wspólnoty"

Miesięcznik Wspólnota opublikował kolejny ranking, tym razem nie podjęto tematu bezpośrednio związanego z działalnością samorządu. Wspólnota zbadała zjawisko depopulacji polskich gmin. Krajowe tendencje kryzysu demograficznego mają odbicie i w naszym regionie. Wszystkie miasta powiatowe w regionie notują spadek liczby mieszkańców, w Lubaniu to 7,45%, czyli około 1550 mieszkańców.
Gdzie nas ubywa, a gdzie przybywa. Nietypowy ranking "Wspólnoty"

Autor: Obraz ivabalk z Pixabay

Wspólnota opublikowała ranking „Rosną suburia, miasta tracą”. Zbadano w nim depopulację i starzenie się ludności w kraju w latach 2004-2020. Zmiany liczby ludności zostały wyrażone jako procent początkowej liczby mieszkańców. Z rankingu wynika, że w gminach wiejskich i skupionych wokół aglomeracji przybywa mieszkańców, natomiast duże ośrodki notują spadki, jak Łódź (-13,15%) czy Katowice (-9,17%).

Zjawisko spadku liczby mieszkańców odnotowaliśmy w 1450 gminach, a odwrotne – wzrostu demograficznego – w 1027 jednostkach wśród gmin wiejskich obserwujemy niemal równowagę – 789 jednostek ze spadającą oraz 744 gminy z rosnącą liczbą mieszkańców. - piszą autorzy rankingu.

W regionie wszystkie miasta powiatowe mają malejącą liczbę mieszkańców. Najbardziej straciło miasto Zgorzelec (-10,42%). Miasto Lubań jest kolejne w zestawieniu, spadek liczby ludności wyniósł 7,45%, czyli około 1550 mieszkańców. W Bolesławcu i Lwówku jest podobnie, odnotowały spadek o -6,09% i -6,40%. Zgodnie z tendencją krajową gminy wiejskie Zgorzelec i Bolesławiec odnotowały wzrost demograficzny o 8,89% i 21,93%.

Ze wszystkich gmin powiatu lubańskiego w okresie 2004-2020 tylko gmina wiejska Lubań odnotowała wzrost liczby mieszkańców o 1,02%, w pozostałych odnotowano spadek liczby ludności. Największy spadek odnotował Świeradów-Zdrój, bo liczba mieszkańców spadła tam o 12,72%. Kurort, który dotychczas wiódł w skali kraju w innych rankingach, ma poważny problem demograficzny. Nie bez znaczenia jest turystyczny charakter miasta i sytuacja epidemiczna.

Ogólnie mówiąc, było bardzo dobrze, ale niestety znaleźliśmy się w nowej, trudnej rzeczywistości. Kłopoty dotknęły praktycznie wszystkie podmioty działające na terenie gminy i większość pracowników w nich zatrudnionych. Zmienione warunki pracy i ograniczenia sprawiły, że wielu ludzi postanowiło zrezygnować z pracy w Świeradowie-Zdroju, poszukać nowych rozwiązań, zmienić miejsce zamieszkania. Jaka czeka nas przyszłość? - powiedział dla Wspólnoty Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa-Zdroju.

 

  Gmina zmiana liczby ludności
2004-2020 w %
miejsce w rankingu
Lubań miejska -7,45 46
Lubań wiejska +1,05 867
Świeradów-Zdrój miejska -12,72 17
Leśna miejsko-wiejska -7,71 112
Platerówka wiejska -6,33 363
Olszyna miejsko-wiejska -4,99 221
Siekierczyn wiejska -0,02 787

Pełny ranking Wspólnoty znajdziecie pod tym linkiem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
M 03.01.2022 14:08
Pytanie podstawowe jakich użyto narzędzi do badania, bo jeżeli tylko zameldowanych a nie zamieszkałych to już będą duże rozbieżności. Przykład Świeradow Zdrój: nowo powstały apartamentowiec łącznie na stałe zamieszkałych 22 osoby, zameldowanych 4 pozostali meldunek Lubin, Legnica i Wrocław. Kolejny wskaźnik, nieduży sklep w Świeradowie stały wzrost przychodów od około 4 lat ze względu na podwojenie liczby mieszkańców ( nie turystów) bierzemy tylko pod uwagę tzw martwy sezon. Badania depopulacji to temat wymagający użycia nowoczesnych metod a nie tylko telefonu do ewidencji ludności.

Piekarz 31.12.2021 19:04
Ludzie uciekają budują sie byle z dala od wspólnot, wspólnota to dno dna i 3 metry mulu czynsz to potrafią, a w zamian nic nie jest robione. Klatki, korytarze są tak paskudne, smierdzace, brudne, że mozna powiedziec że wspólnoty produkują patologie. A cuda to sie dzieją bloki Plac Slaski, elewacja żadna , dach, nic, czynsz to tylko po to by ekipa sprzatajaca miala,,,,, zarzadzajacy sam nie wie czy żyje, wogle chlopy z tych bloków oddaja emerytury żoną, dostaja 100 zl kieszonkowego maja za zadanie psa wyprowadzić i szurać za żoną z torbami ze sklepu moga wąsa zapuścić by nie mylono ich ze dwie baby idą, i seriale do woli oglądać.

emeryt 30.12.2021 12:33
Do twgo nalezy doliczyc osoby ktore mieszkaja od lat w innych miejscowosciach a sa zameldowane w Lubaniu, ale jak???.

Sylwia 30.12.2021 09:57
Z przedstawionych danych wynika, że najbardziej "paskudną" demografię ma gmina miejsko-wiejska Leśna (gorzej niż Lubań). Demografia w tym przypadku pokazuje wszystko. Pokazuje również jak wiele straciła Leśna z powodu kolejnych nieudolnych kadencji przypadkowych włodarzy.

Cygan 31.12.2021 14:01
Na szczęście obecny włodarz to zmienia i ściąga do gminy naprwde wartoścowych wedrowców którzy wnoszą nową jakośc do naszego życia. I za ileś tam lat może zaczną nawet płacić jakieś podatki.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Wszystko 3x drożej wykonane , na ulicach syf , menele w rynku i gowniane parki, które już wyglądają jak zapomniane.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:56Źródło komentarza: Co łączy leśniańskich samorządowców z wyborami w Olszynie?Autor komentarza: KtośTreść komentarza: Kandydat, który zadaje się z PIGI bez żadnego doświadczenia i z tym towarzystwem z Leśnej dosyć tego.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:55Źródło komentarza: W niedzielę druga tura wyborów. Od północy cisza wyborczaAutor komentarza: JaxxxTreść komentarza: Nie wiem czy się śmiać czy płakać ze słów urzędującego jeszcze pana B: "Planowany budynek przy ulicy Zawidowskiej ma projektowany niezależny wjazd bezpośrednio z ul. Zawidowskiej". Pan od wielu lat planuje i projektuje obwodnice miasta i ani widu ani słuchu. Planuje pan rondo na styku Kopernika z JPII i tak samo i tak można by wymieniać. Był pan mistrzem projektowania. A teraz coś co nas dotyczy a pokazuje jak wygląda realizacja. Miasto sprzedało nam działki na Osiedlu Ptasim czyli tam z drogami dojazdowymi - ZAPROJEKTOWANYMI. Tak się dzieliliście pieniędzmi że zabrakło na te drogi i musieliśmy zapłacić za wybudowanie dróg drugi raz żeby z projektowanych stały się wykonane. Myśleliśmy że to koniec ale nie na tym kończy się tragikomedia. Teraz to za co zapłaciliśmy dwa razy oferujecie inwestorowi jako droga dojazdowa do placu budowy a w przyszłości blokowiska nie licząc się z nami. Zwyczajnie brak mi słówData dodania komentarza: 19.04.2024, 23:42Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: JasiuTreść komentarza: Karol nie pij tyle.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:29Źródło komentarza: Co łączy leśniańskich samorządowców z wyborami w Olszynie?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama