Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 30 września 2022 10:29
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Patronat zamiast fajerwerków

Podczas gdy wiele osób radośnie wita Nowy Rok, Sylwester to noc grozy dla większości zwierząt dzikich oraz domowych. Ściślej mówiąc chodzi oczywiście o fajerwerki.
  • Źródło: Nasze Zoo
Patronat zamiast fajerwerków
Autor: Nasze Zoo
Oceń

Zwierzęta przerażają głośne petardy, syczące rakiety oraz jasne błyski. W konsekwencji często powstają u nich śmiertelne urazy w wyniku prób ucieczki, a także poważne urazy psychiczne w postaci zaburzeń lękowych.

W Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec na niebezpieczeństwo najbardziej narażone są zwierzęta „uciekające” w momencie przerażenia, takie jak jelenie, antylopy, kangury i ptaki. W wyniku stresu pewnej sylwestrowej nocy, samica kangura wyrzuciła swoje młode z torby, które następnie zmarło z powodu wyziębienia. Aby najlepiej jak to możliwe zapobiegać takim scenariuszom, już kilka tygodni przed sylwestrem zwierzęta są przyzwyczajane do głośnych odgłosów, które płyną w nocy z głośników zamieszczonych na wybiegu. W samą noc sylwestrową na szyby zawieszane są zasłony, które chronią zwierzęta przed błyskami światła.

Dyrektor zoo wraz z pracownikami w sylwestra pozostają na miejscu, aby sprawdzać jak czują się zwierzęta. Po nocy sylwestrowej zbierają z wybiegów duże ilości pozostałości po fajerwerkach. Połknięcie ich przez zwierzęta mogłoby doprowadzić do śmierci spowodowanej utknięciem ciała obcego w przewodzie pokarmowym.

Z powyższych powodów zoo z zadowoleniem przyjęło decyzję miejscowego rządu o zakazie sprzedaży fajerwerków i zakazie używania fajerwerków w miejscach publicznych.

- Życzymy wszystkim radosnego powitania Nowego Roku! Choć dla niektórych zabrzmi to dość drastycznie, to całkowita rezygnacja z pirotechniki w noc sylwestrową byłaby wielką przysługą, zarówno dla zwierząt z zoo, jak i dla wielu zwierząt dzikich oraz domowych - mówi dyrektor zoo dr Sven Hammer.

Dyrektor proponuje sposób na dobre postanowienie noworoczne: pieniądze zaoszczędzone dzięki zakazowi sprzedaży fajerwerków zainwestować np. w „Patronat zakupu karmy” dla ulubionego mieszkańca zoo, co pozwoli przetrwać trudniejszy okres zimowy, kiedy zoo odwiedza mniej gości. Więcej informacji na nasze-zoo.pl oraz zoo-goerlitz.tivents.app.


Napisz komentarz
Komentarze
mkj 29.12.2021 22:27
Szkoda, że tak wiele osób nie ma w sobie empatii dla zwierząt i dla osób z zespołem Downa. A przecież są w sprzedaży ciche fajerwerki, jeżeli już mają być. Na dodatek, dla wielu Sylwester trwa nie jeden dzień, a dwa tygodnie.

Reklama
ReklamaLaser ICOON 2
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama