Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 1 października 2022 06:41
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Gmina sprzedaje zabytkowy pałac

Jest szansa, że za nieco ponad milion złotych można zostać właścicielem prawdziwego pałacu. Burmistrz Leśnej ogłosił przetarg na sprzedaż zabytkowego kompleksu pałacowo-parkowego w Grabiszycach Średnich.
Gmina sprzedaje zabytkowy pałac
Autor: lesna.pl
Oceń

Burmistrz Leśnej z początkiem listopada ogłosił pierwszy przetarg na sprzedaż zespołu pałacowo-parkowego w Grabiszycach Średnich, w którym do 2017 roku mieściła się szkoła podstawowa im. Jana Brzechwy. Od czasu likwidacji szkoły budynek pozostaje niewykorzystany. Cena wywoławcza to 1 009 000 zł.

Inwestor, który zdecyduje się na zakup nieruchomości nabędzie trzykondygnacyjny zabytkowy pałac o łącznej powierzchni 1600 m2, zbudowany na planie prostokąta z wysoką wieżą i wejściem nawiązującym do mostu nad fosą. Budynek okala zabytkowy XIX-wieczny park porośnięty dębami, lipami, jesionami i klonami, cała działka ma powierzchnię 14000 m2.

Pałac został wybudowany w 1760 roku przez rodzinę von Üchritz, ówczesnych właścicieli Grabiszyc, jest w stylu baroku i klasycyzmu z eklektycznymi elementami (kompozycja łącząca elementy z różnych stylów, epok i kierunków artystycznych). W drugiej połowie XIX wieku majątek należał do Paula Rüdigera, lecz właściciel w nim rzadko przebywał. Na miejscu mieszkał jego pełnomocnik Hoffmann. W tym czasie pałac został dwukrotnie przebudowany. Gruntowną przebudowę przeszedł w 1870 roku, kiedy to uzyskał obecną formę. Od 1948 roku w pałacu mieściła się Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy, którą zlikwidowano w 2017 roku z powodu zbyt małej ilości uczniów.

Pierwszy przetarg zaplanowano na 17 stycznia 2022 r. 



Napisz komentarz
Komentarze
Matylda 19.12.2021 09:17
To nie problem, że się sprzeda. Ważne jest zawsze na co zostaną przeznaczone te pieniądze. Co burmistrz i świta zrobią z tą kasą. Jeśli, jak zwykle będzie balanga, to będzie marnotrawstwo. W uchwale o sprzedaży zawsze powinien być określony dokładny cel. A nie gadki Szymusia że i tak mamy na co wydawać bo taka u nas bieda.

MałaMi 30.11.2021 08:37
Ciekawa ta wycena swoją drogą. Jak za tak duży obiekt suma nie wygórowana. Mieszkania 80m teraz po ponad 300 000 chodzą.

Janek 29.11.2021 20:43
Do Klekota??????

Klekot 29.11.2021 18:46
Wolimierska szkoła kiedyś była nasza, przyjaciółka Szymka tam teraz zaprasza. Dworzec wolimierski tez mieszkańcy mieli, przyjaciele Szymka dawno już go wzięli. Grabiszycki pałac, historię skupia jak w lupie, i zamiast służyć ludziom, Szymek ma to w d ..ie.

Mieszkanka gminy 29.11.2021 23:50
W punkt.

xxx 30.11.2021 07:51
Co ty klekot pier....., jak Kupczak oddał szkołę i dworzec wolimierski dla ludzi ponad dwadzieścia lat temu to Szymek nie miał nawet w planach przeprowadzki do Wolimierza. Jak byś nie zauwarzył to szkoła i dworzec służą ludziom

z Woli 30.11.2021 10:08
Gmina dała za darmo, ale teraz są już inni właściciele A ja słyszałem, że Szimek się chwalił, że był ze stacją od pierwszych chwil

M 29.11.2021 12:53
No powiem nie lada okazja pięknie zachowany budynek sam dach jest wart milion

SKR 29.11.2021 12:18
I bardzo dobrze ! Sprzedać ,tylko dobrze sporządzić umowę,żeby w razie czego odzyskać np po 2 latach o ile nie będzie remontowany ! Co do mieszkań : już to przerabialiśmy np w Jałowcu : Plebs zniszczy wszystko ,krokwie co 2 wyciąć i na opał ,podłogi,balustrady na opał itp Jeszcze raz powiem :ta kwota sprzedaży jest za niska , co to jest milion za pałac,park icałą resztę ! Powinno być min 10 mln,żeby nie przystąpił do przetargu jakiś goło***c co wydrze co cenniejsz i zniknie !

Samek 29.11.2021 11:20
Mysle, ze nowym wlascicielem palacu w Grabieszycach bedzie mieszkaniec Lesnej, ktory do perfekcji opanowal sztukę forsowania swoich pomyslow w bialych rekawiczkach. Czyli cd. planu pt. SS na burmistrza. Jakie to wszystko logiczne.

Gracjan 29.11.2021 12:49
To nie myśl tylko stań do przetargu każdy może

Ksieżniczka 29.11.2021 10:31
Ja chcę ten pałac już teraz , prosze dać mi ten pałac ???Od wiekow błakam sie po polach i kniejach ! Ten pałac słusznie mi sie należy .??

Zatroskana 29.11.2021 09:23
Budynek od 4 lat niszczeje dachy plaskie z papy przeciekaja nikt tam nic nie robil jeszvze parę lst i bedzie nadtepns ruina

Aleksandra 29.11.2021 09:43
Nie martw .się...niech popadnie w ruinę albo najlepiej niech przepadnie na wieki...to zły dom! Ludzie symboli nie potrafią odczytywać...omijajcie te miejsce....

avanti 29.11.2021 16:04
Masz pojecie o czym piszesz, czy piszsz sobie, aby pisac? Gdzie w tym budynku sa plaskie dachy?!? Dach w tym budynku to akurat najsolidniejsza jego czesc sierotko.

skr 29.11.2021 08:38
Dlaczego taka niska kwota ? Za taką cenę będą się bić ! Rajsko było kompletną ruiną i zostało sprzedane !

Smutny z Grabek 28.11.2021 23:25
Już w Pobiednej gmina sprzedała pałac. Do dzisiaj stoi ruina , a pieniążki się przejadło. Oj Szimek, szimek, gdzie twoje obietnice przedwyborcze!!!! Wstyd

?? 28.11.2021 21:09
Zlikwidować. zamknąć , sprzedać tylko takie umiejętności ? A tak fajnie obiecał , zapewniał .

z Grabek 28.11.2021 20:22
Tymczasem gdzieś w Polsce: "Mieszkańcy gminy Biała w powiecie wieluńskim po 30 latach będą mieli nową przestrzeń dla swoich aktywności. W Kopydłowie zmodernizowany zostanie Dom Ludowy w dawnym, popegierowskim kompleksie budynków. Gmina Biała jako jedna z czterech gmin w województwie łódzkim otrzymała na ten cel dofinansowanie z Polskiego Ładu blisko 400 tysięcy złotych" https://www.onet.pl/informacje/radiolodz/kiedys-pgr-owski-budynek-w-przyszlosci-nowe-miejsce-spotkan/997pyh6,30bc1058

Ww 28.11.2021 20:08
Najlepiej sprzedać!!!! Najłatwiej!!!! W gminie brakuje mieszkań ludzie latami czekają, albo mieszkają w ruderach!!!! A Pan Surmacz sprzedaje tak piękny obiekt z zrobionym już dachem zamiast przerobić to na mieszkania!!!! Widzę że Burmistrz i Radni mają coś nie pokoleji w głowie!!!!!!!!!!!!!!

MałaMi 30.11.2021 08:33
Pewnie! Najlepiej dać za darmo niech mieszka patologia. Nikt porządny za darmo mieszkania nie dostanie. Sama muszę zarobić, kredyt wziąć. A niektórzy tylko DAJ!

Paweł 28.11.2021 20:02
Szimek gdzie się podziały twoje cudowne pomysł plany, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.