Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 6 października 2022 06:50
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Komisja wojskowa - na czym polega?

W powiecie lubańskim kwalifikacja wojskowa potrwa od 6 do 16 września i obejmie ponad 300 osób. Obecność w trakcie komisji jest obowiązkowa.
Komisja wojskowa - na czym polega?
Autor: Powiat Lubań
Oceń

Kwalifikacja wojskowa przeprowadzona zostanie w Starostwie Powiatowym w Lubaniu przy ul. Mickiewicza 2  (II piętro) w Lubaniu w dniach 6 - 16 września. Kwalifikacja wojskowa prowadzona będzie w godzinach od 8:00 do 14:30, natomiast badania lekarskie prowadzone będą w godzinach od 8:30 do 12:30. W dniu 16 września 2021 r. przyjmowane będą tylko kobiety.

Na komisji lekarskiej możliwe będzie złożenie kompletnych wniosków  o powołanie. 
Aby wniosek był kompletny musi zawierać co najmniej kopię świadectwa ukończenia szkoły (korpus szeregowych - szk. podstawowej/gimnazjum, korpus podoficerów-szk. średniej) ponadto pożądane będą kserokopie wszelkiego typu dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji przydatnych w wojsku. Prawo jazdy, kurs kpp, certyfikat językowy. 

Obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2021 r. dotyczy:

  • mężczyzn urodzonych w 2002 roku (tzw. rocznik podstawowy), 
  • mężczyzn urodzonych w latach 1997-2001, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej (tzw. roczniki starsze),
  • osób (mężczyzn i kobiet) urodzonych w latach 2000-2001, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (kategoria zdolności B), jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
  • osób (mężczyzn i kobiet) urodzonych w latach 2000-2001, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (kategoria zdolności B), jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
  • kobiet urodzonych w latach 1997-2002, posiadających kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierających naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych  i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będących studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria, jeżeli  nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Do kwalifikacji wojskowej mogą zostać wezwane również osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.

Jeżeli osoba wzywana, nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w określonym w wezwaniu terminie i miejscu musi powiadomić o tym właściwego wójta lub burmistrza najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji wojskowej i wyjaśnić przyczyny, które nie pozwalają jej na stawienie się w wyznaczonym terminie. W takiej sytuacji wójt lub burmistrz (prezydent miasta) wyznaczy nowy termin kwalifikacji wojskowej.

Komisja wojskowa: na czym polega?

Kwalifikacja wojskowa to badanie, w trakcie którego lekarska komisja stwierdza, czy dany kandydat nadaje się do służby w wojsku. Po spełnieniu krótkiej medycznej procedury każdy otrzymuje jedną z czterech kategorii: A, B, D, E.

Osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą:

  • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
  • posiadaną dokumentację medyczną,
  • aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy),
  • dokumenty potwierdzające wykształcenie lub posiadane kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki

Napisz komentarz
Komentarze
Kapral 01.09.2021 10:39
Jesli chodzi o picie to SG luban 20 lat temu to rekord swiata wyliczyc srednia to wychodzi przynajmniej pol litra na dzien bimber,whisky i nasza wódka glodu nie bylo ,z koleji brat byl w swietoszowie to twierdzi ze rekord w piciu nalezy sie im;co by nie mowic wojsko to kara straszna a rzadza nami tacy aktorzy co po domu w sukience chodza ,terazniejszy minister obrony to chodzacy estrogen .Putin mimo ze ma 70 lat to w ringu na gole lapy 90 procent oficerów i ministrow by polamal ,wojsko jedynie uczy obslugi broni przekrętów typu handel paliwem i innymi dobrami i picia ...

Byly Szwejk 31.08.2021 14:29
Jak ktos byl w wojsku to wie jaka to strata pieniedzy z budżetu panstwa, i strata zycia. Rok 1997 powolanie niestety jeszcze na 15 m cy w tym samym roku po mnie byli 12 m-cy Zagan las, rozpoznanie, zwiad, kadra alkocholikow, i terrorystów domowych, oprócz jednego dowódcy prawdziwego zolnieza Ola. By dostać sie po 3 miesiacach do domu na przepustke to sobota, niedziela rozbiórka cegiel i dachuwek z kazern po Radzieckich materialy potrzebne do budowy domow dla dwoch pułkowników ze sztabu. Nie raz w sobote cielismy siekierami buty nowe na piecie, i mundury nowe na kroczu, i marynarce na plecach bo zalegaly lepiej tak niz wymieniac zolniezom ktorzy chodza w po przecieranych i brudnych. Handel paliwami, żarciem na kuchni procedery istnie pod paragraf, nie wspomne ze szef kompani przepil pieniadze tzw, wyprawki, i rząd nigdy nie byl jaki powinien pamietam szeregowy 90 zl, a juz z belką to 120 zl a realnie 70 i 95 dzis sie z tego smieje ja mialem kase, ale koledzy biede klepali papierosy i suche kromki chleba w kieszeni by dojeść, jak chorąży na co czwartkowej jezdzie na qladach dopuscil buraka co nie mial prawa jazdy, nie wydal gogli i kurzylo sie strasznie gonil jak wariat uszkodzil, wjechal w 3 klady kto placil oczywiscie kierowcy kladow w tym ja. Sposob wyszkolenia w takiej specjalnej jednostce, sposob walki to porażka to wszystkobto legendy o jednostkach specjalnych. Rok 2002 dostaje wezwanie do rezerwy boleslawiec jeden wielki chaos czekamy na korytarzu od 7 rano do ok 11 nastepnie wywuz gdzie na poligon, tam przebieramy sie w mundury, wydaja bron, rozprowadzenie apel na poligonie przemówienia godz mija idziemy marsz do godz czasu doszlismy do jednostki , zdajemy broń i siedzimy na korytarzu w miedzy czasie jemy nie pamietam co chyba suchy prowiant i tak zlecial dzien na siedzeniu, godz marszu i czekaniu w kolejce po bron i zdaniu jej. Kladziemy sie spać w tym cyrku, smiechy, chichy. Nastepnego dnia pobudka, sniadanie, wyjscie na plac w calym oporzadzeniu oprocz broni, na placu wyciagamy przed soba zawartość plecaka, jakis polkownik przemawia, chwali sie mundurem ze tk pustynny ze przyjechal z misji, po tych wypocinach zdajemy to eszystko i przed 12 sta stoimy w kolejce tak na oko 200 metrow do kasy po kase nie pamietam 150 zl ja im mówię idzie w p...... u moj czas kosztuje nie chcą tak po chwilowym zastaniwieniu niech pan tylko podpisze i moze pan iść nigdy wiecej mnie nikt tam nie zobaczy wojsko to choroba ile srodkow na to jest marnowanych a potem taki jeden z drugim ciesxy sie emerytura ponad dyche z brzuszkiem z chora watroba od picia. To tak jak pewien kapelan general ma 17 tys emerytury nie rozumie tego kraju i nie zrozumie nigdy.

Mobywatel 31.08.2021 17:22
To na początku to śmierdzi prokuraturą . A skoro była taka kasa w wojsku i można było wypić to dlaczego nie zostałeś wojskowym ?

Adam 31.08.2021 19:19
O k.... Praca dla mnie . Napić się można i jeszcze ci za to zapłacą . Z emerytura trochę nie wierzę . Jak tam się dostać ?

asd 31.08.2021 20:47
Zgadzam się, zawsze mówiono, wojsko nauczy cię życia, przez 12 miesięcy nauczyło mnie obsługi kałacha, i tyle, bo myć podłogi i robienie sobie posiłku umiem, ścielić łóżko też umiem, o to że ktoś przez 12 godz dziennie znęca się nad tobą fizycznie, każąc ci biegać w tą i tamtą, tarzać w błocie i śniegu drąc mordę nad głową, to niczego cię to nie nauczy, chyba że znęcania się nad innymi, bo zapewne nie jeden to właśnie wyniósł z monu, kasy przez te 12 mies poszło nie chudo na utrzymanie takiego żołnierza, tego samego można nauczyć w miesiąc, krótko mówiąc 90% czasu to fizyczne oranie człowieka, który po wyjściu w miesiąc ma taką kondycje co miał przed syfem , bo każdy wraca do swoich zajęć sprzed 12 mies. Szkolenia na które dostaje się wezwanie to chyba jeszcze większe marnotrawstwo pieniędzy państwa, 2 tyg leżenie fają do góry, 4 kg do przodu z objadania i nieróbstwa, kadrze nawet nie chce się tracić czasu, przychodzą i tylko mówią że jak by ktoś pytał to były zajęcia z tego, tamtego, większość z nudów latało do sklepu po alko, bo ile można leżeć na wozie, odleżyn idzie dostać, pozdro 23 pułk artylerii.

Jesień 99\00 31.08.2021 20:53
Nic dodać nic ująć.Potwierdzam tak było również w moim przypadku.Żary cyrk-parodia wojska.W przypadku wojny przeciwnik rozjechałby takie wojsko bez żadnych problemów

Aż.szeregowy 01.09.2021 08:03
Tez byłem w Żaganiu zima 95 Oj było tak było?ten głód najgorszy i suchy chleb w kieszeniach i to było mało ,ganiali człowieka do 15 tej kadra ,a po 15 tej fala starsi rocznikowo . Święto wojska impreza trepów na poligonie Gryzyce człowiek zobaczył dopiero oczy przecierał z wrażenia jak kapitan pijany żonę leje i kopie bo do domu chciała dzieci to widziały ,nikt nie reagował normalka 10 minut potem plutonowy popis dał na swojej żonie nie mógł być gorszy cyrk na gąsienicach podparty frustratami w mundurach .To trzeba przeżyć 10 razy dostawałem do rezerwy nikt mnie w rezerwie nie zobaczy większej głupoty jak polskie wojsko ciamajd i alkocholików ,znęcania ,poniżania uczenia złych nawyków jednym słowem patologia !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Reklama
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama