Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 5 października 2022 03:50
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Kolejne kraje ułatwiają ich odwiedzanie. Popularny wśród Polaków kierunek

Od piątku do listy krajów honorujących paszporty covidowe dołączyły kolejne trzy państwa. Wśród nich znalazł się popularny kierunek turystyczny, często wybierany również przez Polaków.
Kolejne kraje ułatwiają ich odwiedzanie. Popularny wśród Polaków kierunek
Autor: gov.pl
Oceń

Czym jest paszport covidowy?

Paszport covidowy potwierdza przebycie przez podróżującego COVID-19 lub przyjęcie szczepionki albo negatywny wynik testu na obecność wirusa. Dokument respektowany jest na terenie Unii Europejskiej oraz innych krajów, które przystąpiły do programu. Istotą przedsięwzięcia jest ułatwienie podróżowania turystom, którzy po okazaniu certyfikatu zwolnieni są z odbywania kwarantanny oraz wykonywania testów. Dokument można pobrać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, aplikację mObywatel lub uzyskać go bez pośrednio u swojego lekarza.

Które kraje honorują „zielony paszport”?

Lista krajów, które akceptują paszporty covidowe, jest stale aktualizowana. Przed rozpoczęciem planowanej podróży, warto sprawdzić zasady obowiązujące w danym państwie. Wszystkie aktualności związane z programem zebrane są na tej stronie. Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że od piątku do programu zostaną włączone kolejne państwa. Oznacza to, że będą one wydawać paszporty swoim obywatelom, ale również akceptować dokument okazywany przez przyjezdnych.

„Komisja przyjęła dziś trzy decyzje w sprawie równoważności dotyczące Macedonii Północnej, Turcji i Ukrainy. Oznacza to, że kraje te zostaną przyłączone do unijnego systemu, a certyfikaty COVID wydawane przez Macedonię Północną, Turcję i Ukrainę od jutra będą przyjmowane w UE na takich samych warunkach, jak cyfrowy certyfikat COVID UE.” – czytamy w komunikacie KE.

Czy posiadanie certyfikatu jest obowiązkowe?

Nie ma obowiązku korzystania z paszportów covidowych, jednak posiadanie przez podróżnych dokumentu może uchronić ich od kary, np. za złamanie kwarantanny. Każdy kraj ustala w sposób indywidualny, jakie zasady obowiązują osoby przebywające na jego terenie w c
zasie pandemii. Informacje dla podróżujących Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamieszcza na bieżąco na tej stronie. Wystarczy z ułożonej alfabetycznie listy wybrać interesującą nas lokalizację.


Napisz komentarz
Komentarze
Lussi 23.08.2021 14:28
Nie wierzył w pandemię, podważał sens szczepionek. Konserwatywny dziennikarz zmarł na COVID-19 ============= https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/nie-wierzył-w-pandemię-podważał-sens-szczepionek-konserwatywny-dziennikarz-zmarł-na-covid-19/ar-AANCdeg?ocid=msedgdhp&pc=U531

Reklama
ReklamaLaser ICOON 2
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dobra radaTreść komentarza: Kup sobie płyn lugola. Będziesz mieć nie jedną tabletkę, a całą butelkę.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:57Źródło komentarza: Do Lubania trafiły tabletki z jodkiem potasu, ile ich mamy?Autor komentarza: IMAKONKATreść komentarza: Nie zauważyłam, nikogo odważnego, oprócz Tereski i Anny. Ja też do odważnych nie należę. Firma miała różne etapy od tyrani, poprzez rodzinną atmosferę (te słynne poziomki 😘),aż do robienia sobie na wzajem pod górę. Duże grono pracowników pracuje po 20 i więcej lat (też jestem, prawie byłam długoletnim pracownikiem). Niektórzy byli jak firma zaczynała swoją działalność i są również teraz, gdy kończy... Już tak nie narzekajcie, bywało różnie, ale nie było źle. Jest mi jednak żal rozstawać się z załogą i patrzeć jak IMAKON powoli gaśnie... Jest to przykre ii łza się kręci w oku 😪 Dziekuje za miłe chwile i życzę wszystkim Imakonkom super pracy, więcej życzliwości i wszystkiego dobrego🙂Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:02Źródło komentarza: Lubań. 70 osób z dnia na dzień straciło pracęAutor komentarza: Kapral_LWPTreść komentarza: Tak sobie myślę w swojej łepecie - jak to jest że jeszcze walczą na Ukrainie? Jak podaje TVP Info: przecież ta armia rosyjska to kompletne dno, morale tam nie ma, sprzęt stary, wojsko niewyszkolone, dowódcy skorumpowani, chuligani, złodzieje, pijacy i dezercja nagminna.... Tymczasem ponad 7 miesięcy już ta wojna trwa...Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:45Źródło komentarza: Utrudnienia na A4. Zderzenie amerykańskich pojazdów wojskowych przewożących amunicjęAutor komentarza: ApolinaryTreść komentarza: Ja-ro-sław! Ja-ro-sław! Tak trzymaj! Jak wydrzesz z Niemiec za zbrodnie wojenne - to każdy Polak dostanie po 168 000 zł. Glosujemy na PiS! Po III wojnie przywrócimy ich ponownie do rządów.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:40Źródło komentarza: Ropa tanieje, ale kierowcy zapłacą więcej
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama