Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 30 września 2022 15:22
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Tokio 2020. Koniec igrzysk, wszystkie medale Polaków

Mniej niż mówiono przed rozpoczęciem imprezy, ale więcej niż podczas ostatnich letnich igrzysk. Zakończyły się zmagania olimpijskie w Japonii. Jak poszło Polakom?
Tokio 2020. Koniec igrzysk, wszystkie medale Polaków
Autor: PKOl – Marek Biczyk
Oceń

W ostatni dzień igrzysk w Tokio Amerykanie zdobyli medal i tym samym uplasowali się na czele olimpijskiej klasyfikacji. Wyprzedzili Chiny, a trzecie miejsce należy do gospodarza – Japonii. Polska zajęła w tym zestawieniu 17. miejsce z 14 medalami. Nasi sportowcy zdobyli 4 złote krążki, 5 srebrnych i tyle samo brązowych.

Zaznaczmy w tym miejscu, że na ostatnich letnich igrzyskach, w Rio de Janeiro, Polacy zdobyli 11 medali. W Japonii, według różnych analiz miało być znacznie lepiej i przewidywano nam nawet 20 miejsc na podium. Mimo tego Polski Komitet Olimpijski nie kryje zadowolenia. „Ostatni raz tyle medali Polacy przywieźli z Sydney w 2000 roku, jednak wtedy zdobyliśmy 6 złotych, 5 srebrnych i 3 brązowe.” - podsumowuje organizacja i dodaje, że w czasie igrzysk doszło do jeszcze jednego, istotnego dla Polski, wydarzenia. „Ważnym momentem dla Polski były także wybory do Komisji Zawodniczej MKOl. Otóż Maja Włoszczowska – dwukrotna wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim – została jej członkinią. Tak zdecydowali sportowcy z całego świata. Obecność w tej komisji jest równoznaczna z członkostwem w MKOl. Maja Włoszczowska to kolejna po Irenie Szewińskiej Polka, która będzie pełnić tę prestiżową rolę w Międzynarodowym Ruchu Olimpijskim.” - informuje PKOl.

Pewniacy i niespodzianki

Podczas igrzysk nie zawiedli zawodnicy, którym medale były przepowiadane. To np. Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki w rzucie młotem. Pierwszy zdobył brąz, drugi złoto. Najwyższe miejsce na podium w tej samej konkurencji zajęła także Anita Włodarczyk. Tak samo jak w przypadku mężczyzn trzecia pozycja należała do Polski – Malwiny Kopron. Świetnie poszło także naszym sztafetom biegaczy. Mamy złoto w mieszanej 4X400 metrów oraz srebro w biegu kobiet na tym samym dystansie. Liczyliśmy także na medal Marcina Lewandowskiego w biegu na 1500 metrów, ale zawodnika pokonała kontuzja.

Kto nie spełnił nadziei kibiców. Szybko z turnieju odpadli koszykarze 3X3, chociaż mieli zajść daleko. Nie udało się zdobyć medalu naszym siatkarzom. Aleksandra Mirosław, we wspinaczce na czas pobiła rekord świata, ale w generalnym zestawieniu była dopiero piąta. Są też zawodnicy, którzy wypadli fenomenalnie i zaskoczyli tym komentatorów. Przed igrzyskami praktycznie nikt nie mówił o medalu dla Dawida Tomali w chodzie sportowym na 50 km. Tymczasem Polak już w połowie trasy miał sporą przewagę nad konkurentami, a ostatnie kilometry pokonał pewnie niosąc polską flagę. Tomala z Tokio wraca z olimpijskim złotem.

Medale Polaków w Tokio 2020

Złote

 • Lekkoatletyka – sztafeta mieszana 4×400 m


Dariusz Kowaluk
Karol Zalewski
Natalia Kaczmarek
Iga Baumgart-Witan
Małgorzata Hołub-Kowalik
Justyna Święty-Ersetic
Kajetan Duszyński

 • Lekkoatletyka – chód na 50 km


Dawid Tomala

 • Lekkoatletyka – rzut młotem


Wojciech Nowicki

 • Lekkoatletyka – rzut młotem

Anita Włodarczyk

Srebrne

 • Lekkoatletyka – sztafeta 4×400 m (k)


Anna Kiełbasińska
Justyna Święty-Ersetic
Natalia Kaczmarek
Małgorzata Hołub-Kowalik
Iga Baumgart-Witan

 • Żeglarstwo – 470


Agnieszka Skrzypulec
Jolanta Ogar

 • Kajakarstwo – K-2 500 m


Karolina Naja
Anna Puławska

 • Wioślarstwo – czwórka podwójna


Maria Sajdak (Springwald)
Agnieszka Kobus-Zawojska
Marta Wieliczko
Katarzyna Zillmann

 • Lekkoatletyka – rzut oszczepem


Maria Andrejczyk

Brązowe

 • Kajakarstwo – K-4500 m


Justyna Iskrzycka
Karolina Naja
Helena Wiśniewska
Anna Puławska

 • Zapasy – styl klasyczny – 97 kg

Tadeusz Michalik

 • Lekkoatletyka – rzut młotem

Malwina Kopron

 

 • Lekkoatletyka – 800 m

Patryk Dobek

 • Lekkoatletyka – rzut młotem

Paweł Fajdek

Kolejne letnie igrzyska za trzy lata w Paryżu.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaLaser ICOON 2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama