Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 4 października 2022 08:39
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Historyczny sukces Polaka. Ograł wszystkich mistrzów na turnieju

Jan-Krzysztof Duda w szachowym finale Pucharu Świata wygrał z utytułowanym Rosjaninem Siergiejem Kariakinem. 23-latek jest pierwszym w historii Polakiem z takim sukcesem na koncie. Tym zwycięstwem był zaskoczony nawet sam arcymistrz.
Historyczny sukces Polaka. Ograł wszystkich mistrzów na turnieju
Jan-Krzysztof Duda
Autor: By GFHund - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71102705
Oceń

Jestem oczywiście bardzo szczęśliwy. W życiu się nie spodziewałem, że tak wysoko mogę zajść w Pucharze Świata i go wygrać. To jest coś niesamowitego i chyba największe osiągnięcie w polskich szachach, przynajmniej po drugiej wojnie światowej. Jestem teraz wykończony, ponieważ grałem przez trzy tygodnie. System pucharowy jest bardzo wymagający psychofizycznie. Jeden błąd może nam zagwarantować bilet do domu.” – mówił Jan-Krzysztof Duda stacji Eurosport, komentując na gorąco swoje szachowe zwycięstwo.

Carlsen, a potem Kariakin

23-latek został pierwszym Polakiem, który wygrał w finale Pucharu Świata. W ostatecznej rozgrywce pokonał Siergieja Kariakina. Duda grał białymi figurami. Pojedynek zakończył po 30 posunięciach, wygrywając 1,5:0,5. „Nie przygotowywałem się specjalnie pod Puchar Świata. Oczywiście był to ważny turniej, ale w systemie pucharowym ciężko jest przewidzieć, jak daleko się zajdzie. Nigdy bym się nie spodziewał, że wygram. To jest prawie jak sen.” – mówił arcymistrz, a trzeba dodać, że w drodze do zwycięstwa pokonał takie gwiazdy szachów jak Aleksandr Griszczuk, Santosh Gujrathi Vidit czy obecny mistrz świata Magnus Carlsen. Duda nie przegrał ani razu.

Z marszu

Wcześniej jeszcze miałem prestiżowy turniej w Chorwacji. Z Zagrzebia poleciałem prosto do Soczi. Można powiedzieć, że byłem troszkę nieprzygotowany. Wyjątkowo dobrze się złożyło, że w pierwszych rundach byłem zawodnikiem rozstawionym, czyli jednym z tych lepszych, z wyższym rankingiem. Więc na samym początku miałem teoretycznie słabszych przeciwników.” – opowiadał Polak. Zwycięstwo oznacza, że Duda jest teraz w gronie ośmiu zawodników, mających prawo grać o tytuł mistrza świata. Otrzymał także równowartość 424 tys. zł nagrody.

Jan-Krzysztof Duda

Urodził się w 1998 roku w Krakowie. W szachy gra od 2013 roku. W sumie zdobył kilkadziesiąt medali w rozgrywkach z cyklu mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. W 2016 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył go Srebrnym Krzyżem Zasługi za „wybitne osiągnięcia sportowe w 2016 roku oraz popularyzację dyscypliny”.


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama