Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 7 października 2022 21:56
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Ile stracą miasta w regionie na „Polskim Ładzie”?

Miliony i miliardy złotych. Tyle mają stracić na zmianach podatkowych poszczególne samorządy. Tak wynika ze specjalnego „licznika”, który w internecie uruchomiły Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich.
Ile stracą miasta w regionie na „Polskim Ładzie”?
Autor: iStock
Oceń

Strona znajduje się pod adresem natwojkoszt.pl, a umieszczona na niej wyszukiwarka jest bardzo prosta w obsłudze. Wystarczy w odpowiedniej rubryce wskazać rodzaj samorządu (gmina wiejska, miejsko-wiejska, miejska, miasto na prawach powiatu) i wybrać konkretną miejscowość. Wówczas wyświetli się kwota, jaką ma ona stracić po zmianach podatkowych planowanych przez Zjednoczoną Prawicę. Mowa o „Polskim Ładzie”, którego częścią jest reforma fiskalna. Warto przypomnieć, że rząd planuje np.

  • likwidację podatku płaconego od większości emerytur,
  • podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł,
  • podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł,
  • zerowy PIT dla pracujących emerytów.


Miasta nie chcą

Właśnie te zmiany nie podobają się samorządom i otwarcie są krytykowane przez m.in. Unię Metropolii Polskich. Jak mówi cytowany na stronie organizacji prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, w ciągu 10 lat realizacji rządowego programu samorządy stracą aż 145 miliardów złotych. „Nie będzie chyba przesadą, jeżeli powiem, że zmiany podatkowe – niewątpliwie korzystne dla większości podatników PIT – rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadza na koszt miast i gmin, powiatów i województw samorządowych. Tego jednak w propagandowej retoryce, reklamującej Polski Ład, nie słychać.” – komentuje samorządowiec.

Licznik na stronie

Właśnie pokazaniu tego problemu ma służyć strona natwojkoszt.pl. Według zawartych na niej wyliczeń Warszawa ma stracić około 1,7 mld zł, Kraków - ponad 500 mln zł a  271 mln zł to ubytek w finansach Gdańska. Można także sprawdzić mniejsze miejscowości i okazuje się, że w regionie wszyscy stracą:

  • Lubań – 5 538 408 zł,
  • Bolesławiec - 11 628 440zł,
  • Zgorzelec - 9 658 107 zł
  • Lwówek -3 613 438 zł,


Jak to zostało policzone? Licznik został oparty na średnim ubytku w podatku PIT (czyli  26,8 proc.), który nie zostanie przekazany samorządom wraz z wprowadzeniem nowej kwoty wolnej od podatku. Zawiera także pomniejszenie wpływów związanych z podniesieniem progu podatkowego do 120 tys. złotych.

Ani kroku w tył

Ministerstwo Finansów nie ma zamiaru wycofać z przedstawionych założeń fiskalnych, a wiceminister Sebastian Skuza zapewnia, że „Polski Ład” jest konsultowany z jednostkami samorządu terytorialnego. „Monitorujemy sytuację JST (Jednostek Samorządu Terytorialnego - przyp. red.) i jesteśmy świadomi, że zmiany, które niesie 'Polski Ład' przełożą się na samorządy. Dlatego wypracowaliśmy w ministerstwie finansów koncepcję, która ma sprawić, że dochody JST będą bardziej stabilne i mniej narażone na cykliczność.” – mówi i tłumaczy, że wraz ze zmianami mają zostać uruchomione mechanizmy rekompensujące samorządom straty podatkowe. „Działania te będą oparte na dwóch filarach – finansowym, tworzącym bufor na potencjalne ubytki w dochodach oraz systemowym - zwiększającym elastyczność w działaniach w ramach budżetu JST. Niebawem przedstawimy stronie samorządowej szczegółowe rozwiązania.” – dodał Skuza.


Napisz komentarz
Komentarze
artek 04.08.2021 12:29
jeszcze nie pamietam aby cos kiedys bylo taniej, Zgiiuk i tak kroi mocno Miasto niech oszczedzi na kilku darmozjadach i bedzie OK

free 04.08.2021 08:41
czyli więcej kasy w kieszeniach obywateli to dobry kierunek zmian

ze wsi 04.08.2021 09:51
@free niekumaty ty taki . Wzrosną Ci koszty od śmieci po wodę czy przejazdy . Uwalisz się idąc dziurawymi chodnikami i tyle z twoich pieniędzy w kieszeni . To zyskasz zeżre inflacja . Na konferencji minister finansów fajnie przekonywał " ... emeryt o najniższych dochodach zyska 70 zł a przykładowo piłkarz który zarabia 100 tysięcy m/c straci 6 tysięcy .." To jest skala ile komu pozostanie w kieszeni . Jedni sa na inflację odporni inni nie .

Ewcia 04.08.2021 08:09
To tylko w PL krytyka wszystkiego, co się rusza i istnieje. Wszędzie za granicą ZAWSZE analiza publiczna jest, ale ty ZALET, które i tak są. Region powiatu najbardziej zacofany, zaorany....i i tak zawsze na wszystko pluje. Dają za darmochę....plują, dają....coś za coś i tak....plują. Taki jest powiat lubański.

Ja 04.08.2021 09:42
@Ewcia alias @lubanianka - dalej próbujesz i bardzo dobrze . Efektu jeszcze nie widać ale może kiedyś Ci się uda

marc55 03.08.2021 19:24
Chcą podatki obniżyć a tu wyją że koryto się skurczy. Słuchać wycie, ZNAKOMICIE !!!!

Lubaniak 03.08.2021 17:15
Lubań – straci 5 538 408 zł, ale zyskają lubaniacy. Inaczej mówiąc miasto Lubań mniej okradnie swoich mieszkańców.

g 03.08.2021 20:57
,a już niedługo napiszesz:w Lubaniu w nocy drogi nie sa oświetlone,na ulicach są dziury,trawa nie jest wykoszona,drogi nie są odśnieżane zamknęli szpital bo miasto nie chciało dofinansować itd.

Lubaniak 04.08.2021 12:55
A teraz to co?, trawa rośnie na całego, latarnie uliczne już były wyłączane, na ulicach były i są dziury. To gdzie ta kasa, której przecież jeszcze nie zabrali?.

Wieśniaki 03.08.2021 15:31
I to jest "Polski Wał" a deb... nadal oglądają TvPis i się trzymają za rozporki i klaszcza fuj.. swojej władzy. Złodziejstwo w biały dzień, piękna wybraliście przyszłość dla swoich bliskich.

panjapa 03.08.2021 22:09
Włącz sobie TVN, może orgazmu dostaniesz.

Reklama
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
ReklamaPraca w Zakładzie Karnym w Zarębie
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama