Od 2014 roku mieszkańcy Lubania karmieni byli wizją zagospodarowania atrakcyjnych terenów na Kamiennej Górze pod zakrojony na szeroką skalę rozwój usług rekreacyjnych, turystycznych i sportowych. Mówiło się o rozpoznawalnym w regionie, a potem w kraju i za granicą oryginalnym parku rekreacyjno-turystycznym. Pomysł polegał między innymi na zagospodarowaniu terenów po byłym basenie i stworzenie tam mini parku wodnego. Ten miał być jednym z motorów napędowych dla terenów parkowych na całej Kamiennej Górze. Jednocześnie mieszkańcy mieli otrzymać miejsce, gdzie będzie można spędzać czas z dziećmi w upalne dni.
W tym roku zlecamy projekt zagospodarowania i koncepcji wykorzystania terenu na Kamiennej Górze i zgodnie z przyjętym harmonogramem, w przyszłym roku chcielibyśmy rozpocząć budowę mini parku wodnego – zapewniał jeszcze w czerwcu 2017 roku burmistrz, Arkadiusz Słowiński.
Ku zaskoczeniu wielu mieszkańców Lubania w połowie października 2017 roku, pojawiła się nowa koncepcja.
Urealniliśmy ten pomysł. Po bardzo głębokim namyśle, analizach finansowych i wzięciu pod uwagę stanu rynku budowlanego, zobaczyliśmy coś, co było jak okulary pana Hilarego. Chcemy po prostu zmienić lokalizację tego wodnego placu zabaw na logiczniejszą i dużo mniej kosztochłonną. Proponujemy teren nad Kwisą, obok Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Może to jakieś zaskoczenie, ale właśnie to jest najlepsze rozwiązanie – usłyszeliśmy z ust burmistrza.
Przedstawiona koncepcja mimo kilku poważnych zmian faktycznie wydaje się ciekawym i przede wszystkim realnym rozwiązaniem. W nowym projekcie poza samą lokalizacją jest jeszcze jedna istotna zmiana. Tym co kiedyś było mini parkiem wodnym, dziś nazywa się już wodnym placem zabaw. Krótko mówiąc fajerwerków nie będzie i nie powinniśmy oczekiwać spektakularnych inwestycji związanych z częścią basenową.
Wraz z urealnieniem pomysłu zmieniła się cała koncepcja, a to ze względu na nową lokalizację. Dziś nie powinniśmy myśleć o wodnym placu zabaw jako solowym projekcie, ale jako części większej całości. Nową koncepcją bowiem objęto tereny między krytą pływalnią Laguna przy ul. Różanej, rzeką Kwisą a ulicą Ludową ze stadionem piłkarskim łącznie. Powstać tam ma jeden wielki kompleks rekreacyjny. W ubiegłym roku gmina miejska wykupiła tereny pomiędzy stadionem przy ulicy Ludowej a Młynówką. Otworzyło to nowe możliwości dla rozwoju infrastruktury sportowo – rekreacyjnej w tamtym rejonie.
Zacznijmy jednak od wodnych placów zabaw, które umiejscowione zostaną między krytą pływalnią a Młynówką. O tej części inwestycji na razie wiemy najmniej, a to ze względu na to, że dopiero po 23 listopada ogłoszono przetarg na wyłonienie projektanta.
Według wstępnych założeń powstaną tam urządzenia wodne dla dzieci, do zabaw które nie wymagają udziału ratownika. Jedno z nich to plac z różnego rodzaju dyszami wodnymi, grzybkami, natryskami itp. Drugie to niewielka niecka o głębokości do 70 cm, gdzie najmniejsze dzieci będą mogły w trakcie letnich upałów skorzystać ze ślizgawek. Plac ma zostać wyposażony w ławeczki, przebieralnie i toalety czynne w okresie letnim. Bliżej ulicy Różanej znajdzie się najprawdopodobniej plac z natryskami i miejsce na działalność handlową. Dalej od drogi zlokalizowane zostaną ewentualne zjeżdżalnie. Pamiętajmy jednak, że póki co są to luźne założenia, a ostateczny kształt placów zostanie dopiero zaprojektowany. Zakończenie tego zadania powinno mieć miejsce jeszcze przed wyborami samorządowymi w 2018 roku.
Odrębnym zadaniem, które realizowane będzie pomiędzy Kwisą a Młynówką jest modernizacja starej i budowa nowej infrastruktury sportowej w Lubaniu. Pierwszą jej częścią, która ma zostać ukończona jeszcze w przyszłym roku, jest budowa pełnowymiarowego boiska, oświetlonego i ze sztuczną nawierzchnią. Rozwiązanie to w znacznym stopniu ułatwiłoby życie władzom KS Łużyce Lubań, gdzie trenuje w tej chwili około 220 młodych piłkarzy. Boisko ma zostać zlokalizowane w miejscu, gdzie kiedyś było ogrodnictwo, między Młynówką a stadionem piłkarskim.
W kolejnym etapie powstać ma parking przy ul. Różanej i droga biegnąca pomiędzy nowym a starym boiskiem aż do odnogi ulicy Rybackiej. Parking przy ulicy Różanej początkowo ma liczyć 40 miejsc i zaspokajać potrzeby szkoły, basenu i kompleksu piłkarskiego.
Jak usłyszeliśmy jest to kolejny element, który miałby powstać jeszcze w roku 2018. Czy tak się stanie zależy od wyników przetargów na budowę boiska i wodnych placów zabaw, jeżeli uda się zaoszczędzić środki - przeznaczone zostaną właśnie na budowę parkingu.
Tyle planów na rok wyborczy, pozostałe etapy realizowane mają być w kolejnych latach. Całościowo projekt wygląda interesująco, pokrótce przedstawimy jego założenia.
W dalszej perspektywie jest modernizacja starego stadionu do celów lekkoatletycznych czyli oświetlona nowa płyta boiska z tartanową bieżnią. W planie jest również budowa nowych trybun, wyższych i zadaszonych, pod którymi zlokalizowane będą szatnie, toalety oraz pomieszczenia gospodarcze. W starym miejscu pozostanie boisko treningowe, ale tuż za min od strony ulicy Ludowej jest miejsce na zlokalizowanie tam jeszcze jednego boiska tym razem wielofunkcyjnego.
Tereny wzdłuż rzeki Kwisy w pobliżu wodospadu mają zostać uporządkowane i pozostać otwartymi, powstanie tam również boisko do piłki plażowej. Jest też koncepcja, aby stworzyć przy rzece infrastrukturę przygotowaną z myślą o coraz częściej pojawiających się kajakarzach. Wszystko to ma zostać połączone żwirowymi alejkami z kolejną atrakcją zlokalizowaną w pobliżu Młynówki pomiędzy nowym boiskiem a parkingiem.
Planowane jest stworzenie tam Otwartej Strefy Aktywności. Czyli ogrodzonego, wielofunkcyjnego placu zabaw, w skład którego wchodziłyby ścianki z elementami wspinaczki, siłownia plenerowa, stoły do gier planszowych oraz drugie w tym rejonie boisko do piłki plażowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie możliwe rozgrywanie zawodów w piłce plażowej. Dla osób chcących odpocząć powstać ma wiata z funkcją grilla i możliwością zarezerwowania/wynajęcia go na imprezy okolicznościowe.
Tu przechodzimy do jednej z ciekawszych koncepcji. Omawiana właśnie OSA ma zostać połączona mostkiem z terenem po drugiej stronie Młynówki, gdzie zlokalizowane będą wodne place zabaw. Pozwoli to na poszerzenie możliwości aktywnego wypoczynku na obiektach.
O opinię na temat przestawionych planów zapytaliśmy radnego z ulicy Wyspowej. Bardzo pozytywnie odebrałem przedstawioną koncepcję budowy tego kompleksu sportowego, gdyż podczas ostatniej kampanii wyborczej przedstawiałem bardzo podobny projekt wykorzystania tego terenu na duży parking, siłownię na powietrzu i boiska do piłki plażowej przy Kwisie. A już podczas sprawowania mandatu radnego składałem wniosek o oświetlenie boiska i wybudowania krytej trybuny. Jeżeli przedstawiona wizja stworzenia w Lubaniu dużego kompleksu sportowego spełni się, to ja jak i ogromna część mieszkańców naszego miasta będzie bardzo zadowolona z tej inwestycji. Pozytywnie odbieram też chęć zbliżenia się miasta i mieszkańców do naszej pięknej Kwisy – mówi Marek Kardela.
Koncepcja wygląda na spójną i sensowną oczywiście pod jednym warunkiem, że zostanie w całości zrealizowana, czego sobie i mieszkańcom życzymy. Pozostaje jeszcze pytanie co z trenem na Kamiennej Górze, który w przyszłości miał być rozpoznawalnym w regionie, a potem w kraju i za granicą oryginalnym parkiem rekreacyjno-turystycznym?
Szczegóły nowej koncepcji podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury Społecznej 23.11.207 przedstawiał naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej, Tomasz Bernacki.
Napisz komentarz
Komentarze