Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 29 września 2022 08:02
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Religia i etyka w szkołach. Jedna z opcji odpadnie

Zbliża się koniec "okienek" zamiast lekcji religii. Wkrótce uczeń, który na takie zajęcia nie chodzi, i tak będzie miał zajęty czas.
Religia i etyka w szkołach. Jedna z opcji odpadnie
Autor: iStock
Oceń

Obecnie jest tak, że nie trzeba chodzić na lekcje religii. Decydują o tym rodzice dziecka, a w przypadku uczniów pełnoletnich oni sami. Zamiast na religię można uczęszczać na etykę, a ocena z tego przedmiotu jest wpisywana na świadectwie. Tyle że w nie każdej szkole są lekcje etyki. Zgodnie z przepisami, powinny zostać zorganizowane, jeśli chociaż jeden rodzic o to zawnioskuje. Jeżeli tego nie zrobi, dziecko ma wtedy czas wolny od zajęć.

W pierwszej szkole mojej córki była etyka. Od IV klasy chodzi do innej szkoły i tam etyki nie ma. We wrześniu jednak będę o to wnioskowała."– zapowiada pani Paulina z Lublina.

Jeszcze pod koniec kwietnia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosił, że chce uporządkować kwestię religii i etyki. Mówił, że wkrótce rodzic lub pełnoletni uczeń będzie musiał wybrać między tymi przedmiotami. Będzie zobligowany na któryś uczęszczać. „Nauka albo religii, albo etyki będzie obligatoryjna, by do młodzieży docierał jakikolwiek przekaz o systemie wartości.” – zdecydował minister, ale przez długi czas nie było wiadomo, jak do tej koncepcji podchodzi Kościół. Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski ustosunkowała się właśnie do słów Czarnka.

W kontekście szeroko podejmowanego tematu wprowadzenia obligatoryjnego wyboru pomiędzy etyką i lekcją religii, Komisja wyraziła wsparcie dla tej inicjatywy. Zaznaczono jednocześnie, że kwestia podjęcia tej decyzji nie leży po stronie Episkopatu, a jest kompetencją Rządu i Ministra Edukacji i Nauki.” – czytamy w oficjalnym stanowisku, w którym też przypomniano, że: „płaszczyzna etyczna oraz formacja moralna odgrywa kluczowe zadanie w całym procesie wychowania dzieci i młodzieży. W tej materii potrzeba współpracy szkoły, rodziny i środowiska parafialnego”.

Aktualnych, dokładnych i ogólnopolskich danych dotyczących uczęszczania uczniów na religię nie ma. Spływają one jednak z poszczególnych miast i wynika z nich, że z roku na rok na lekcjach z katechetami jest coraz mniej osób. W Krakowie Lewica policzyła (na podstawie ankiety w 20 na 30 wszystkich szkół), że na religię nie chodzi już niemal połowa uczniów. W Łodzi na 62 tys. uczniów z takich zajęć wypisało się już ponad 12 tysięcy. Z badania Fundacji Wolności w Lublinie wynika, że w szkołach podstawowych na religię chodzi 94 proc. dzieci, a im starsza klasa, tym ta liczba jest mniejsza. W lubańskiej największej podstawówce znaczna większość uczniów uczęszcza na lekcje religii,  zrezygnowały z niej pojedyncze osoby z kilku klas. W jednej z największych szkół ponadpodstawowych w powiecie sytuacja jest analogiczna do tej w kraju, na lekcje religii uczęszcza 67% uczniów.


Napisz komentarz
Komentarze
Halusia 13.06.2021 19:14
Ta nasza - tfu! - ich religia nadaje się już tylko do kabaretu.https://www.youtube.com/watch?v=OMJWJ04l0lg

Marianna 13.06.2021 09:26
Czy inne wyznania religijne mają uwzględnioną naukę katechezy ??? nie samymi katolikami szkoła jest wypełniona.

Kefas 14.06.2021 13:01
Tak, mają. Np. w Arabii Saudyjskiej albo w Iranie.

Redemptor 12.06.2021 18:06
No nie daj ich boże co by odpadła religia bo sie kraj pogrąży w ruinę a plagi biblijne na niego spadną niczym te na krainę nad Nilem. Wprawdzie dzisiaj ta wiara nazywa się religią, o zgrozo panującą - ale już jutro będzie przedmiotem mitologii. Nic nie daje takiej władzy nad ludem jak ZABOBON. Wieki straszenia na religii dzieci piekłem i diabłem skutkuje dożywotnim utrzymywaniem pseudo ochroniarzy w sutannach. Co by nie mówić, ale rzucenie człekokształtnej gawiedzi na kolana dźwiękiem dzwoneczka to jest z pewnością wielki sukces tresera.

Frank 12.06.2021 17:36
Co za bzdury lepiej zajecia sportowe cos dla zdrowia i umyslu, a nie bajki zabili go i uciekł.

Maku 12.06.2021 16:38
Założę się że "Czarnuch" nie otrzyma za to tira biletów NBP od Denaturatów.

zaatar 12.06.2021 13:07
Religia i etyka są przedmiotami nieobowiązkowymi, Czarnek próbuje z nich zrobić dodatkowy przedmiot obowiązkowy. Do tego dojdzie historia regionalna. Za chwilę dzieci będą siedziały w szkole równo po 8 godz. dziennie. Efekt? Żaden, poza zadowoleniem rządzących.

kimono 13.06.2021 19:34
@zaatar - Nie wydaje mi się że chodzi o efekt ale inny . Już słyszałem i czytałem o dyskusjach że nie każdy musi skończyć szkołę średnią . Po co wszystkim matura a nie daj Boże studia wyższe do tego na wysokim poziomie . O tym jest coraz głośniej . Prawdopodobnie chodzi o co innego . Kto ma robić w nowych firmach czarną robotę ? % lat temu montownie były wypominane i były b . Teraz mówimy o polskim przemyśle samochodowym czy polskiej fabryce akumulatorów do samochodów elektrycznych .(Koreański LG Chem uruchomi pod Wrocławiem kolejne hale, w których będą produkowane baterie litowo-jonowe. Tak powstaje największa fabryka baterii na świecie }

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama