Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 29 września 2022 06:14
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Wideoinformator 9.06.2021

W lubańskim wideoinformatorze o remoncie parkingu na Osiedlu Piastów oraz miejskich atrakcjach turystycznych.
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Oceń

Remont parkingu przy ul. Mieszka II

Dobra wiadomość dla mieszkańców Osiedla Piastów. Przy ul. Mieszka II rozpoczęto budowę parkingu. Docelowo ma powstać 60 miejsc parkingowych wraz z miejscami do parkowania dla osób niepełnosprawnych.

Prace mają trwać do końca września bieżącego roku. Po zakończeniu prac nad parkingiem planujemy rozpocząć remont nawierzchni również przy tej ulicy wraz z wymianą kanalizacji deszczowej – zapowiada Mateusz Zajdel, Zastępca Burmistrza Miasta Lubań.

Zgodnie z projektem kompleksowa poprawa infrastruktury drogowej obejmie nie tylko budowę płyty parkingu wraz z oznakowaniem, przebudowę oświetlenia drogowego, ale również nasadzenia zieleni i wyposażenie terenu w elementy małej architektury.

Nowy parking i zmodernizowana ulica będzie służyć jej mieszkańcom, a także rodzicom dowożącym swoje dzieci do Przedszkola Miejskiego nr 5.

Atrakcje turystyczne w Lubaniu

Po długiej i przymusowej przerwie wracamy do aktywności sprzed pandemii. Jeszcze z obostrzeniami, ale otwiera się kultura, gastronomia, hotelarstwo. W ślad za tym podnosi się branża turystyczna. Zachęcamy więc do odwiedzin w Lubaniu i polecamy nasze atrakcje turystyczne. Spacer możemy rozpocząć od Muzeum Regionalnego, znajdującego się w budynku ratusza, w którym można podziwiać ekspozycje poświęcone historii Lubania. Możemy tu znaleźć wiele ciekawych przedmiotów. Jedne związane są z epoką średniowiecza, z wojnami husyckimi, inne z wojną 30-letnią, a jeszcze inne z II wojną światową.

Oprócz tego możemy obejrzeć niewielką ekspozycję poświęconą osadnictwu wojskowemu i żołnierzom, którzy pochodzili z Lubania. Ciekawostką jest to, że pokazujemy historię żołnierzy zarówno tych z okresu II wojny światowej jak i tych współczesnych, którzy mieszkają w Lubaniu a biorą udział w rozmaitych misjach wojskowych – mówi dr Łukasz Tekiela, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu.

Oprócz tego mamy ekspozycję poświęconą sztuce użytkowej oraz wystawę poświęconą lubańskim chusteczkom do nosa. Ciekawostką jest również ekspozycja poświęcona mieszkańcom Lubania, na której prezentowane są sylwetki dzieci, kobiet i mężczyzn –mieszkających w naszym mieście na przestrzeni ostatnich 150 lat.

A co słychać przy ul. Brackiej? W budynku przylegającym do średniowiecznej Wieży Brackiej, Muzeum Regionalne udostępnia wystawę poświęconą minerałom Sudetów Zachodnich.

Prezentujemy tutaj około 500 okazów z najważniejszych sudeckich lokalizacji. Można zobaczyć wspaniałe kwarce karkonoskie, agaty spod Lubania co jest wielką ciekawostką, oczywiście agaty z okolic Lwówka Śląskiego, Złotoryi a także bardzo dużą kolekcję kalcytów z okolic Grabiszyc. Stosunkowo niedawno trafił do nas również olbrzymi okaz ametystów z Karpacza, który będzie niebywałą gratką, dla tych którzy w sposób szczególny ukochali czy też pokochali minerały z Karkonoszy – mówi dyrektor.

Sama Wieża Bracka również czeka na zwiedzających.

Najlepiej ją zwiedzać latem. Dlaczego? Dlatego, że ma naturalną klimatyzację. Zawsze tutaj jest fajna niska temperatura, która nie zmienia się w ciągu roku. Zimą jest dokuczliwa, ale latem jest cudowna. Kiedy wchodzimy do Wieży Brackiej z rozpalonego słońcem dworu, tutaj można naprawdę odpocząć. A kiedy już wejdziemy na szczyt Wieży Brackiej można podziwiać wspaniałą panoramę – zachęca Łukasz Tekiela.

Zarówno muzeum jak i wieża udostępniane są od wtorku do soboty w godzinach od 10.00 do 16.00. Po wizycie w Wieży Brackiej zapraszamy do Informacji turystycznej, gdzie można nabyć pamiątki z Lubania.

Informacja turystyczna jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30, a w sobotę od 10.00 do 16.00.


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaLaser ICOON 2
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama