- Zespoły w kategorii muzycznej walczą o złote, srebrne i brązowe Łużyckie Skrzypce - mówił nam Bartosz Kuświk dyrektor Miejskiego Domu Kultury, który już po raz 13 organizuje lubański FolkArt - Oprócz tego nagrody za najlepsze pierogi, najlepsze ciasto z owocami sezonowymi oraz najlepsza nalewka. To są konkursy, które toczą się w ramach dzisiejszego festiwalu. Zespoły bardzo chętnie zgłaszają się na lubański festiwal, w tym roku zgłosiło się 20 grup z czego dojechało 18.
Było barwnie kolorowo i wesoło. Równie wiele działo się na scenie jaki i poza nią. Organizatorzy dla przybyłych zespołów przygotowali stoiska, na których te prezentowały ciasta, potrawy oraz nalewki przygotowane według przepisów przed laty przywiezionych z Kresów. Dzięki temu przybyli na lubański FolkArt goście poznać mogli smaki okolic Bukowiny. Z każdą godziną przy stołach było coraz weselej. Odwiedziny pomiędzy stoiskami, kosztowanie nalewek i wspólne śpiewanie - tak wyglądały kulisy festiwalu.
- Impreza z roku na rok nam się rozrasta, staje się coraz bardziej rozpoznawalną w regionie, cieszy nas to niezmiernie – podkreślał dyrektor MDK w Lubaniu. - W tym roku postanowiliśmy zabudować cały rynek. Mamy mini wesołe miasteczko, stoiska rękodzielników, stoiska ze zdrową żywnością, której nie kupi się w żadnym sklepie.
Tymczasem na scenie głównej osiemnaście zespołów rywalizowało o Łużyckie skrzypce. Każdy z nich prezentował dwa utwory, którym przysłuchiwało się surowe jury. Jednak najciekawsza i najbardziej spontaniczna część imprezy miała miejsce już po zakończeniu rywalizacji, kiedy na scenie miało miejsce spontaniczne folkowe „jam sesion”. Członkowie kilku zespołów wyszli na scenę i przez godzinę dali wspaniały pokaz entuzjazmu, radości i kultury przywiezionej z Kresów.
Ostatecznie jury 13 Festiwalu Folklorystycznego FolkArt 2016 ogłosiło wyniki:
Kategoria: nalewki
Wyróżnienie za nalewkę z mleka przypadło zespołowi Lasowianie z Pieńska. Natomiast wygrała nalewka z czerwonej porzeczki, rodzynek, goździków i skórki pomarańcza - „Gorąca krew” przygotowana przez zespól Perła z Przybyłowic.
Kategoria: Ciasta z owocami sezonowymi
Tu wygrał zespól z Lubania Echo Bukowiny, który urzekł jury ciastem z malin z delikatną nutą migdałów.
Kategoria: Pierogi
Wyróżnienie za pierogi ze śliwkami otrzymała zespół Jarzębina. Nagroda główna za pierogi ruskie z nutą mięty, otrzymała kapela Pogranicze.
Kategoria muzyczna
Wyróżnienia: Rybniczanki oraz Rząsinianki
III miejsce i Brązowe Łużyckie Skrzypce, zespół Polanie z Środy Śląskiej
II miejsce i Srebrne Łużyckie Skrzypce, zespół Podolanki z Nowej Wsi Lubińskiej
I miejsce i Złote Łużyckie Skrzypce, zespół Milikowianki z Milikowa.
Miał też miejsce przykry incydent, który cieniem kładzie się na mieszkańcach Lubania. Laureatowi trzeciego miejsca, zespołowi Podolanie z Środy Śląskiej skradziono po występie gitarę basową wraz ze wzmacniaczem. - To było na zamówienie kupowane, nas nie stać na zakup nowego – mówiła rozżalona przedstawicielka zespołu, która odbierała brązowe Łużyckie Skrzypce. – Tyle lat już jeździmy i nigdy nie mieliśmy takiej sytuacji.
Burmistrz Arkadiusz Słowiński o sytuacji dowiedziała się od naszej redakcji. - Pierwsze słyszę o takiej sytuacji. Musimy sprawę przedyskutować i zastanowimy się co z tym zrobić. Może będziemy mogli wspomóc zespół jako stowarzyszenie w ramach określonych programów bądź Miejski Dom Kultury wyłoży jakąś kwotę. Pochylimy się nad tym – usłyszeliśmy od burmistrz Arkadiusza Słowińskiego. Jeżeli ktoś przyczyni się do odnalezienia sprzętu zespół zaoferował, nagrodę pieniężną.
Napisz komentarz
Komentarze