Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 5 maja 2025 03:15
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dotacji nie będzie?

Wymiana starego kopciucha na ekologiczny piec to wydatek nawet kilkunastu tysięcy złotych, dla każdego domowego budżetu to ogromne obciążenie. Wiele gmin w Polsce wspiera mieszkańców w tym trudnym zadaniu. Mieszkańcy Lubania pytają czy miasto ich wspomoże?
Dotacji nie będzie?

Nowe uwarunkowania prawne – ustawa antysmogowa - dają samorządom możliwość decydowania czym i w czym mieszkańcy gminy mogą palić. Nie oznacza to, że wszystkie samorządy od razu tym zagadnieniem się zajmą. Z pewnością będzie to kluczowe dla miast i miejscowości, gdzie problem smogu już został wyciągnięty i nie da się go zamieść pod dywan, jak ma to miejsce w Krakowie. Jednak jakość powietrza dotyczy nas wszystkich i wszystkich posiadaczy nieekologicznych pieców dotknie wcześniej czy później.

Większość gmin w Polsce już przystąpiła do Programu Niskiej Emisji, prowadzonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Program przewiduje dotacje dla gmin, aby te mogły wesprzeć mieszkańców. Dotacja nie jest 100 % , ale właściciel nieekologicznego urządzenia grzewczego sfinansuje tylko połowę kosztów inwestycji.

Sprawdziliśmy. Wygląda na to, że gmina miejska Lubań nie przystąpi do Programu Niskiej Emisji, gdyż w budżecie na 2018 rok jest tak dużo inwestycji, że na tę potrzebę nie znajdą się pieniądze.

Z uwagi na ilość inwestycji to działanie nie znalazło się w budżecie. Gmina przystępując do programu musi zapewnić przynajmniej 1/4 środków na jeo realizację, jeżeli zgłosi się 100 czy 200 mieszkańców to są to już ogromne pieniądze – powiedział nam Tomasz Bernacki, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM Lubań.

Rzeczywiście budżet na 2018 rok jest rozbudowany i przewiduje wiele inwestycji, przede wszystkim w infrastrukturę drogową i rekreacyjną, jednak klamka jeszcze nie zapadła. Miejscy radni jeszcze w grudniu będą debatować nad budżetem, może dojdą do wniosku, że jednak warto skorzystać z dotacji i wesprzeć mieszkańców. Burmistrz, Arkadiusz Słowiński jeszcze niedawno zapowiadał iż na koniec roku w budżecie znajda się wolne środki.

Lubań to nie tylko gmina miejska, wymiana urządzeń grzewczych dotyczy także mieszkańców gminy wiejskiej, dlatego zapytaliśmy wójta o jego stanowisko w tej sprawie.

Początkowo zamierzaliśmy uruchomić dla mieszkańców dotację z środków własnych, jednak wtedy mieszkańcy zyskaliby tylko 25%. Od lutego 2018 r. chcemy przystąpić do Programu Niskiej Emisji, wtedy mieszkańcy uzyskają 50% wsparcie na wymianę pieców – mówi Zbigniew Hercuń. 

Uważam, że nie staranie się przez miasto o taką formę dofinansowania dla mieszkańców to działanie na ich szkodę. W naszym mieście jest wielu ludzi, którzy skorzystaliby na takich dotacjach, a ponadto przyczyniłoby się to do poprawy jakości powietrza w naszym rejonie - pisze do nas czytelniczka.

Tylko według ostrożnych szacunków rok rocznie na Dolnym Śląsku z powodu smogu przedwcześnie umiera trzy tysiące mieszkańców. Doświadczenia ubiegłej zimy pokazały, że Lubań również dotyka problem zanieczyszczonego powietrza. Niestety głównym winowajcą takiej sytuacji są stare domowe piece, dlatego tak ważne jest wsparcie mieszkańców w ich wymianie tym bardziej, że chętnie z niego skorzystają.

Aktualny stan jakości powietrza, w miejscach jego monitorowania, można znaleźć na stronach internetowych Inspektoratów Ochrony Środowiska, np.: air.wroclaw.pios.gov.pl czy powietrze.gios.gov.pl. Prognozę jakości powietrza na terenie województwa dolnośląskiego można znaleźć na geoportalu Nasze Powietrze - powietrze.uni.wroc.pl. Więcej informacji o temacie smogu dostępne jest na stronie Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Herakliusz 13.12.2017 19:52
Właśnie w telewizorni podali, że bardzo skuteczny ratunek aby pozbyć się smogu to silne wiatry. A zatem Magdaleno wiej....

Obiecanki cacanki 13.12.2017 07:59
W przyszłym roku wybory samorządowe. Ciekawe jak kandydaci na radnych i burmistrza będą obiecywać rozwiązanie problemu zatrucia powietrza?. Czy będą to tylko "gruszki na wierzbie"?.

Herakliusz 12.12.2017 20:58
39 mln 957 tys. zł – taką kwotą rząd Pis zasilił instytucje związane z toruńskim specjalistą od niepokalanych poczęć i wiecznych dziewictw – wbrew Pismu ojcem zwanym Tadeuszem R.Finansowanie instytucji wyznaniowych obcego państwa, czyli kościelnych przez państwo i spółki państwowe winno być prawnie zakazane. Tak samo winno się stać z rozdawnictwemmajątku publicznego (czy to państwowego, czy samorządowego) za symboliczneopłaty, by zyskać tubę wyborczą.Czas najwyższy na renacjonalizację majątku kościelnego! https://uploads.disquscdn.c...

Grzesiek 12.12.2017 20:15
Jest możliwość z korzystania z dotacji dla zwykłego szarego kowalskiego i nasza gmina nie chce dać nam takiej możliwości, bo woli wydatkować nasze pieniądze na inne dziwne nie, kiedy nawet idiotyczne cele. To jest chore wszędzie trąbi się zmusza do ekologii do życia w tym nurcie a pomocy od państwa brak a gdy pojawia się alternatywa chora gmina nie wygospodaruje kilku złotych z budżetu w obawie, iż będzie dużo chętnych. Jeśli są takie obawy to oznaka tym większa, iż należy zająć się tematem i wygospodarować pieniądze i w tym budżecie i przyszłorocznym, jeśli popyt będzie duży. Suma summarum Państwo już zabroniło produkcji tak zwanych śmieciuchów kupić je można do końca roku a palić węglem do końca 2022r, więc nie oszukujmy się im prędzej przejdziemy na alternatywne źródła tym lepiej dla naszego portfela i zdrowia. Moje zdanie jest następujące pieniądze w budżecie na ten cel muszą się znaleźć zarówno w tym roku jak i w przyszłym i w kolejnych lata, ponieważ zmiana nas nie ominie. A im bardziej rozłożymy ją w czasie tym lepiej dla nas, jako konsumentów niewrzenie nie będzie nagłego bumu i instalatorzy nie będą windować cen, budżet nie zostanie mocno skierowany na jeden cel i będzie można użytkować go wielotorowo. A co też ważne świadomość ludzka i bojaźń na temat alternatywnego sposobu ogrzewania się zmieni. Ponieważ na ten temat też można napisać wiele, ponieważ to nie prawda, że ogrzewanie na gaz jest drogie nie to kwestia pieca i jego zmiany na nowszy ekonomiczniejszy niestety droższy w zakupie. Opcja zmiany na pompę ciepłą też drogiej, ale taniej w eksploatacji i ekologicznej. I właśnie po to ta dotacji być musi, aby kowalskiego było stać na zakup porządnego rozwiązana, na które będzie stać go w eksploatacji, a nie taniego grata gdzie po roku użytkowania będzie musiał wrócić do palenia węglem żeby nie zostać bankrutem jak ów Pan poniżej napisał.

Andrzej 12.12.2017 20:10
Jak kogos stać na placenie wiekszych rachunkow za gaz i pec to stać tez na nowykocioł.Czemu z podatków mamy się do tego dokladac? Jak dziś ludzi nie stać na nowy kocioł to będą płacić rachunki za gaz dwa razy większe? Bo unia tak każe? To niech jeszcze unia niech da nam pensje kilka razy wyższe a nie zajmuje się pierd*mi i sprowadzaniem ciapatych.

Andrzej 12.12.2017 23:43
Dlaczego śmieciu podpisujesz się moim nickiem ? wymyśl coś dla siebie.

Zdziwiony 13.12.2017 17:06
Zawsze myślałem że ANDRZEJ to jest imię,a tu się okazuje że to jest NICK. Taka to ciekawostka.

Sprawiedliwy 12.12.2017 18:50
O jakim paliwie alternatywnym mówimy. Jeżeli chodzi o gaz to myślę, że zakup kotła to sukces połowiczny gdyż to paliwo jest bardzo drogie jak na nasze kieszenie. Osobiście mam kocioł gazowy i drugi na opał stały. Ze względów ekonomicznych palę węglem bo miesięczny koszt opalania gazem pozwala mi opalać węglem prawie przez dwa miesiące. Ale pomimo smogu to i tak wyraźniej przemawia do mnie rachunek ekonomiczny. Ci którzy założyli kotły gazowe powoli wracają do ogrzewania węglowego między innymi i ja. Skoro gaz dalej będzie taki drogi to żaden przepis nie zmusi nas do przejścia na ogrzewania gazowe, no bo kto z nas po zimie chce być zadłużonym po uszy. Nikt nie będzie marzł bo ktoś wymyślił zakaz palenia węglem. Na składach opału widać, że węgiel, którego cena też nie jest niska (ale i tak zawsze tańszy od gazu) kupowany jest przez licznych klientów po kilka worków. Fakt taki świadczy tylko o tym, że nie stać nas na węgiel a co dopiero na luksus jakim jest C.O. na gaz. Niestety jak dotąd żaden rząd RP nie był i nie jest zainteresowany odnawialnymi źródłami energii. A obecny sponsoruje źródła termalne nie nam Polakom tylko Rydzykowi. Ktoś coś pomylił świecka władza, która ma służyć obywatelom polskim sponsoruje przedstawicieli Watykanu. Niech Watykan wspiera Rydzyka a Rząd RP niech wspiera nas w pozyskiwani i przestawianiu ogrzewania z odnawialnych źródłach energii i łaski nie zrobi bo ma wobec nas zobowiązania bo my ją utrzymujemy a nie Watykan.

Gość 12.12.2017 18:21
Oni tylko dla siebie tą kasę biorą dlatego w Polsce do niczego nie dołożą ?

Herakliusz 12.12.2017 17:40
Cyt. Wygląda na to, że gmina miejska Lubań nie przystąpi do Programu Niskiej Emisji, gdyż w budżecie na 2018 rok jest tak dużo inwestycji, że na tę potrzebę nie znajdą się pieniądze.+++++++++++++Nie ma pieniędzy - skoro święta Magdalena i związane z nią usakralnione fanaberie pociągnęła z budżetu na kilkadziesiąt ekologicznych pieców, pozostaje oddychanie oddychanie poświęconym powietrzem i czekanie na lepsze czasy.

Galileon1 12.12.2017 21:06
Kto poświęci powietrze nietrudno odgadnąć - - ten co Nierządy Polski potrafił pozbadnąć!! Przed nim ministrant Szyszka--żadna przed nim szycha,z rukami pa szwam jak zajec stoi, ledwo dycha. Nabrał kasy milionów od swych ministrantów może poświęci darmo i bez zbędnych fantów medium od wody rzadsze,... niestety bez kantów!?Bez kantów - te Odwiertorjako koń owies lubiczym się jawnie, bezszczebelniew swej TV-TRWAM chlubi!

agnieszka 12.12.2017 16:13
Cos wójt Hercun kręci bo w budżecie na 2018 nie ma dotacji na piece, pytalam się i pracownicy gminy nic o tym nie wiedza

Reklama
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
3 maj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama