Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 09:08
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Rządowa pomoc dla powiatów górskich?

Siedmiu starostów makroregionu Sudetów Wschodnich, Zachodnich i Środkowych apeluje do rządu o wsparcie nie tylko gmin, ale też powiatów. - „Nie było intencją, aby kogokolwiek atakować lub oskarżać. Jest to jedynie apel” - podkreślał Walery Czarnecki podczas konferencji w Kłodzku.
  • Źródło: Powiat Lubań
Rządowa pomoc dla powiatów górskich?
Autor: Powiat Lubań
Oceń

Starostowie pięciu sudeckich powiatów: dzierżoniowskiego, karkonoskiego, kłodzkiego, lubańskiego i ząbkowickiego byli wyrazicielami stanowiska wszystkich gospodarzy powiatów górskich w Polsce w sprawie ich pominięcia przez rząd przy przydzielaniu dotacji covidowych. Podpisali w tej kwestii stanowisko, które trafi do premiera.

12 maja w starostwie powiatowym w Kłodzku odbyła się konferencja prasowa związana z pomysłem rządu na inwestycyjne wspieranie finansowe samorządów lokalnych. W tej kwestii przyjął on uchwałę  w lipcu 2020 r. wskazując, że zapewni pomoc dla gmin górskich.

Włodarze: Grzegorz Piotrowski z powiatu dzierżoniowskiego, Krzysztof Wiśniewski z powiatu karkonoskiego, Walery Czarnecki z powiatu lubańskiego i Roman Fester z powiatu ząbkowickiego również zaapelowali do premiera o zwrócenie się ku tym jednostkom samorządowym znajdującym się w Sudetach, Karpatach, Górach Świętokrzyskich i innych. Tym samym wzmocnili stanowisko, będące zarazem petycją o pomoc pieniężną dla powiatów.

Jak podkreślają samorządowcy, tylko dzięki wnioskowanemu wsparciu, powiaty będą mogły wspólnie z gminami realizować inwestycje i rozwijać infrastrukturę turystyczną.

Rząd przeznaczył miliard złotych, które gminy górskie mogą przeznaczyć na zakupy inwestycyjne lub inwestycje w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną oraz w infrastrukturę komunalną związaną z usługami turystycznymi. Apel o wsparcie powiatów został skierowany także do Związku Powiatów Polskich.

Starostowie podkreśli również, że konferencja ta ma na celu zwrócenie wszystkim uwagi na ten poważny problem. Nie było intencją, aby kogokolwiek atakować lub oskarżać. Jest tylko apel .Chodzi wyłącznie o merytoryczne rozwiązanie tego problemu na poziomie Rząd-Samorząd.

Treść stanowiska:

Starostowie powiatów górskich położnych w obrębie makroregionów: Sudety Wschodnie, Sudety Zachodnie i Sudety Środkowe z aprobatą przyjęli wiadomość o podjęciu dnia 12 stycznia 2021 r. przez Radę Ministrów uchwały nr 6 zmieniającej uchwałę w sprawie wsparcia na realizację zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego (M. P. z 2021 r. poz. 26), której celem jest przeznaczenie 1 mld zł na rzecz gmin górskich na zakupy inwestycyjne lub inwestycje w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną oraz w infrastrukturę komunalną związaną z usługami turystycznymi.

Wsparcie gmin górskich w trudnym obecnie czasie ogłoszonego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, jest istotnym czynnikiem pozwalającym na zminimalizowanie następstw ograniczenia prowadzenia przez podmioty prywatne niektórych przedmiotów działalności, w szczególności obejmujących szeroko rozumiane usługi turystyczne i hotelarskie.

Możliwość przeznaczenia powyższych środków na infrastrukturę turystyczną, czy też komunalną związaną z usługami turystycznymi z pewnością odniesie pozytywny skutek w rozwoju gmin górskich korzystających ze wsparcia.

Widząc pozytywne potencjalne skutki zapewnionego przez Radę Ministrów wsparcia,  apelujemy o podjęcie przez Radę Ministrów uchwały nowelizującej w sprawie wsparcia na realizację zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego poprzez objęcie wsparciem finansowym także powiatów górskich, na terenie których leżą gminy opisane  w wykazie gmin stanowiącym załącznik nr 7 do przedmiotowej uchwały nr 102 Rady Ministrów z dnia 23 lipca 2020 r. w sprawie wsparcia na realizację zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego (M. P. z 2020 r. poz. 662 z późn. zm.) w zakresie zakupów inwestycyjnych, inwestycji w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną oraz w infrastrukturę komunalną związaną z usługami turystycznymi.

Wskazać należy, że jednostki samorządu terytorialnego są systemem naczyń połączonych, w związku z czym równomierność rozwoju pomiędzy tymi jednostkami stanowić będzie o wydajności rozwiązań stosowanych aktualnie w gminach górskich.

Powiaty górskie objęte wnioskowaną pomocą, staną się wydatnym wsparciem dla gmin przy realizacji inwestycji turystycznych w danym regionie, chociażby poprzez realizację spójnych założeń infrastrukturalnych, natomiast brak wsparcia dla powiatów spowoduje, że założenia turystyczne gmin górskich nie będą mogły stanowić całości dla regionu z uwagi na ograniczenia finansowe powiatów, które również odczuwają trudną sytuację spowodowaną epidemią spowodowaną zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Co więcej brak wsparcia spowoduje, że powiaty górskie nie będą mogły być partnerem dla gmin górskich przy realizacji inwestycji  w oparciu o przyznaną pomoc finansową, a co spowoduje zauważalną dysproporcję pomiędzy infrastrukturą gminną i powiatową tak istotną dla powiatów górskich, które duży nacisk kładą na turystyczną promocję regionu.

Tym samym zmierzając do zrównoważonego rozwoju całego regionu, powiaty jako równorzędny partner inwestycyjny, poprzez uzyskane ze wsparcia środki, wspomogą w istotnym stopniu wysiłki na rzecz odbudowy po epidemii i dalszej poprawy funkcjonowania turystyki w regionach górskich.

Biorąc powyższe pod uwagę, wyrażamy nadzieję co do podjęcia przez Radę Ministrów stosownej uchwały prowadzącej do objęcia powiatów górskich wsparciem wynikającym z uchwały nr 102 Rady Ministrów z dnia 23 lipca 2020 r. w sprawie wsparcia na realizację zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego (M. P. z 2020 r. poz. 662 z późn. zm.) w zakresie zakupów inwestycyjnych, inwestycji w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną oraz w infrastrukturę komunalną związaną z usługami turystycznymi.


Napisz komentarz
Komentarze
Xenna 16.05.2021 10:00
Starosta niech się w końcu weźmie za zrobienie porządku w wydziale budownictwa bo to co wyprawia naczelnik jest chore!!! Swoimi ch. abicjami blokuje rozwój powiatu w tym i Świeradowa, inwestorzy nie będą za chwilę inwestować w nasz teren. Liczne skargi i rozmowy z władzą nie przynoszą żadnych rezultatow. Zarowno starosta jak i jego zastępca i sekretarz zamiatają problem pod dywan. Ludzie mają już tego dość i zbierają się licznie aby wnieść zbiorową skargę wyżej, zostanie poruszona każda jedna instytucja w tym kraju, media też są zainteresowane tym ogromnym problemem. Sprawy nie uciszą!!! Lokalne media zainteresowały się miesiąc temu problemami pracowników z sekretarz i problemem z wydziałem komunikacji, a sprawę wyciszono, bo starosta dostał tydzień na zrobienie porządku w w.komunikacji? Czy tak nie było? Ludzie o tym wiedzą i mają dość takiej władzy, która jest ślepa i głucha na te nadużycia. Ciekawe czy ten komentarz zostanie opublikowany.

Lutek 15.05.2021 11:36
Cała nadzieja w programie PiS pt. "POLSKI ŁAD" - wreszcie ten lubański bajzel stanie na poziomie jaki marzy się jego mieszkańcom. Niech rzyje i wzrasta pan prezes Jarosław Kaczyński i Zjednoczona Prawica. Niech rzyje pan premier Mateusz Morawiecki i cały jego rzont.

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KlawerTreść komentarza: Jaro Kaczyński na cyklicznym spotkaniu wyraził opinię - i ma chłop rację. Co to za demokracja i wolność słowa w państwie PiS skoro media obce rządowej ekipie podają wiadomości inne niż oficjalne media TVP - TVP Info i Polskie Radio 24. Czas się tymi mediami zająć. Nie wyszło z TVN - może tym razem się uda.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 17:13Źródło komentarza: 500 plus, zasiłki, świadczenia. Ile kosztowały podatników w 2021 roku?Autor komentarza: olkjTreść komentarza: Nie chcę bliżej nieokreślonych dodatków o nie pewnym pochodzeniu , a chcę powrotu cen istotnych dla kontynuacji i stabilizacji sprzed drożyzny ,gdzie były warunki do życia w Polsce były stabilne . Chcę rządu Polskiego budującego a nie niszczącego swój kraj i ludzi . Jakieś zmowy cenowe akceptowalne przez rząd i olbrzymie płace członków partii pis to już nieakceptowana przesada .Data dodania komentarza: 02.10.2022, 16:04Źródło komentarza: 13 i 14 emerytura w 2023 roku. Emeryci i renciści mogą spać spokojnieAutor komentarza: AfroTreść komentarza: Tyle ile wykorzystamyData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:17Źródło komentarza: Ile zapłacimy za ogrzewanie i czy PEC ma czym ogrzać lubańskie mieszkania?Autor komentarza: RurkTreść komentarza: Nie zatrzymali prawo jazdy a w Polsce zakaz kierowania.sobowymiautamiData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:15Źródło komentarza: Nowogrodziec. Drogówka zatrzymała prawo jazdy za zbyt szybką jazdę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama