Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 14:10
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Co grozi za nieprzestrzeganie kwarantanny? Sąd orzekł karę więzienia

Pandemia trwa od ponad roku, ale jej funkcjonowanie nie dla wszystkich jest do końca zrozumiałe. Nadal są osoby, które nie liczą się z konsekwencjami nieprzestrzegania rygoru. Wyjaśniamy, czym różni się izolacja od kwarantanny oraz jakie prawa i obowiązki niosą za sobą obydwa pojęcia.
Co grozi za nieprzestrzeganie kwarantanny? Sąd orzekł karę więzienia
Autor: News4Media
Oceń

Wyrok pozbawienia wolności

O tym jak dotkliwa może być kara za narażanie cudzego zdrowia w czasie pandemii, przekonała się jedna z torunianek. Sąd wydał właśnie wyrok w sprawie, która toczyła się od wiosny ubiegłego roku. Mieszkanka Torunia, choć objęta była kwarantanną, dwukrotnie wybrała się na zakupy. Jak się później okazało, kobieta była nosicielką koronawirusa. Sąd skazał 39-latkę na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu. Zobowiązał ją również do wypłaty po 150 zł każdej z 31 osób, które były narażone na zakażenie w czasie feralnych spacerów.

Czym jest kwarantanna?

Kwarantanna nakazuje pozostanie w odosobnieniu z powodu narażenia na zakażenie. To znaczy, że obejmuje osoby, u których nie wykryto koronawirusa, ale miały styczność z innym nosicielem. Jest to pewnego rodzaju profilaktyka, która ma zapobiec dalszej emisji wirusa. Pozostawanie w zamknięciu powinno trwać 10 dni od momentu kontaktu z zakażonym, jeśli nie wystąpią objawy chorobowe. W tym czasie zabronione jest również wychodzenie na dwór z psem czy wyrzucanie śmieci a przestrzeganie zakazu jest weryfikowane przez służby mundurowe. Zwolnione z powyższych zasad są jedynie osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 oraz medycy.

Izolacja tylko dla chorych

Zasady izolacji są bardzo podobne do tych obowiązujących w czasie kwarantanny. Dotyczą jednak osób, u których test na obecność SARS-CoV-2 jest dodatni. Jeśli nie wystąpią objawy chorobowe, w domu należy pozostać przez 10 dni od momentu uzyskania pozytywnego wyniku badania. Jeśli jednak pacjent wykaże objawy, lekarz przedłuży izolację o nie mniej niż 13 dni od chwili ich wystąpienia. Jeśli chory wymagał opieki szpitalnej, zwolnienie go do domu uwarunkowane jest dodatkowo trzema następującymi po sobie dniami bez wykazywania symptomów COVID-19.

Aplikacja kwarantanna

W Polsce nakazuje się również korzystanie z dedykowanej aplikacji, która stale monitoruje, czy osoba objęta kwarantanną lub izolacją pozostaje we wskazanym miejscu. Można bezpłatnie pobrać ją na smartfon poprzez sklep Google Play lub App Store. Konto zakłada się, potwierdzając je kodem przesłanym w automatycznym SMS-ie. Za pośrednictwem programu można poprosić o pomoc w zorganizowaniu zakupów lub pomocy medycznej.

Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania zasad?

Obydwie formy odosobnienia można odbywać w dowolnie wskazanym przez siebie miejscu, jednak nie może się ono zmienić. Jeśli lekarz zalecił wykonanie testu, pacjentowi przysługuje zwolnienie z izolacji oraz kwarantanny na czas pokonania drogi do punktu wymazowego oraz powrotu do domu. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara grzywny nawet do 30 tys. zł., jednak organy mogą podjąć czynności przeciwko sprowadzeniu niebezpieczeństwa epidemiologicznego, za które przewidywana jest kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.


Napisz komentarz
Komentarze
Zbyszko 11.05.2021 18:22
... i słusznie. Regent! Jak by się ciebie kwarantanna przytrafiła, albo jakiś mandat - to możesz odmówić przyjęcia, stanąć przed wysokim sądem i oznajmić że to ty jako Regent uświadamiałeś społeczność na eLuban. Wskazane przedłożenie wysokiemu sądowi corpus delicti w postaci wypisów z forum. Siedzenie masz zapewnione.

Grażyna 11.05.2021 18:13
Nie mam smartfona ani innego telefonu, nie wiem co to aplikacja i sms, nie potrafię obsługiwać kalkulatora, jestem szczęśliwa! nakazywać i zamykać możecie kury

Reklama
ReklamaLaser ICOON 2
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KlawerTreść komentarza: Jaro Kaczyński na cyklicznym spotkaniu wyraził opinię - i ma chłop rację. Co to za demokracja i wolność słowa w państwie PiS skoro media obce rządowej ekipie podają wiadomości inne niż oficjalne media TVP - TVP Info i Polskie Radio 24. Czas się tymi mediami zająć. Nie wyszło z TVN - może tym razem się uda.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 17:13Źródło komentarza: 500 plus, zasiłki, świadczenia. Ile kosztowały podatników w 2021 roku?Autor komentarza: olkjTreść komentarza: Nie chcę bliżej nieokreślonych dodatków o nie pewnym pochodzeniu , a chcę powrotu cen istotnych dla kontynuacji i stabilizacji sprzed drożyzny ,gdzie były warunki do życia w Polsce były stabilne . Chcę rządu Polskiego budującego a nie niszczącego swój kraj i ludzi . Jakieś zmowy cenowe akceptowalne przez rząd i olbrzymie płace członków partii pis to już nieakceptowana przesada .Data dodania komentarza: 02.10.2022, 16:04Źródło komentarza: 13 i 14 emerytura w 2023 roku. Emeryci i renciści mogą spać spokojnieAutor komentarza: AfroTreść komentarza: Tyle ile wykorzystamyData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:17Źródło komentarza: Ile zapłacimy za ogrzewanie i czy PEC ma czym ogrzać lubańskie mieszkania?Autor komentarza: RurkTreść komentarza: Nie zatrzymali prawo jazdy a w Polsce zakaz kierowania.sobowymiautamiData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:15Źródło komentarza: Nowogrodziec. Drogówka zatrzymała prawo jazdy za zbyt szybką jazdę
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama