Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 4 października 2022 16:19
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Gmina Lubań. Nowy termin wyborów. Jak zapatrują się na to kandydaci na Wójta?

W czwartek późnym popołudniem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego wyznaczające termin przedterminowych wyborów na Wójta Gminy Lubań na 13 czerwca 2021r. W związku z tym zadaliśmy piątce kandydatów na wójta pytanie, jak oceniają tak długą kampanię wyborczą i czy ich zdaniem będzie to już ostateczny termin wyborów.
Gmina Lubań. Nowy termin wyborów. Jak zapatrują się na to kandydaci na Wójta?
Oceń

O tym, że wybory nie odbędą się w maju mówiło się już w dniu gdy ogłaszano ich trzeci termin. Z końcem marca było oczywiste, że czeka nas trzecia fala koronawirusa spotęgowana wielkanocnymi świętami. Tym razem jest jednak inaczej. Zakładając, że dynamika rozwoju epidemii będzie na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku (dużo osób jest zaszczepionych, ale też odmiana wirusa jest bardziej zaraźliwa) jest szansa na majowe wybory. Ciekawą jest też obecna kampania wyborcza, która w polskim systemie wyborczym zwykle trwa około 2 miesięcy. Tym razem było inaczej, co wymagało od kandydatów innego niż zwykle zaangażowania.

W związku z tym, piątce kandydatów na stanowisko Wójta Gminy Lubań zadaliśmy pytania: Czy według Pani/Pana proponowana przez MSWiA data wyborów 13 czerwca będzie tą ostateczną? Co Pani/Pan o tym sądzi? Jak Pani/Pan ocenia tak długą kampanię wyborczą?

Poniżej odpowiedzi kandydatów jakie otrzymaliśmy.

Jarosław Bardowski

Aktualnie zmiana terminów wyborów przedterminowych dotyczy 18 gmin i miast w całej Polsce. W sytuacjach kiedy wygasły mandaty włodarzy miast i gmin, rząd powołał komisarzy. Są takie samorządy (np. Bogatynia czy Rzeszów), gdzie kandydatem w przedterminowych wyborach jest powołany komisarz, to wszystko sprawia, że bardzo trudno
podejmując decyzje o przekładaniu terminów wyborów oddzielić dobro społeczeństwa od interesu politycznego. Mimo, iż w przypadku Gminy Lubań wśród kandydatów nie mamy osoby pełniejącej funkcje wójta, to i tak siłą rzeczy decyzje w sprawie naszego samorządu są podejmowane w ujęciu ogólnokrajowym i w ocenia razem z innymi gminami i miastami.

Decyzję o zmianie terminu przedterminowych wyborów oceniam negatywnie, bo straci na tym Gmina Lubań. Od prawie pół roku nie mamy wójta dbającego o interes gminy i mieszkańców, nie mamy włodarza który zadbałby o rozwój gminy, nie mamy osób które przygotowałby strategię dla gminy na czas po pandemii. Oczywiście jest osoba pełniąca obowiązki wójta, ale jej decyzje dotyczą bieżących spraw i aktualnych prac urzędu. Sytuacja, w której jesteśmy od ponad roku jest wyjątkowa i można mieć obawy o bezpieczeństwo społeczeństwa w przypadku kontaktów międzyludzkich, ale głosowanie i pracę komisji wyborczych można zorganizować tak, aby zadbać o zdrowie wszystkich osób, pokazują to choćby zeszłoroczne wybory prezydenckie (I tura – 28 czerwca 2020 r., II tura – 12 lipca 2020 r.).

Stan epidemii, jak i decyzje rządu, są nieprzewidywalne i dzisiaj można wszystkiego się spodziewać, jednakże w mojej ocenie w czerwcu 2021 roku powinniśmy pójść do urn wyborczych. Patrząc na oficjalne dane i prognozy zmniejszania się zakażeń i zachorowań na Covid-19 oraz mając na uwadze, że nasilają się naciski samorządowców na przeprowadzenie wyborów, rząd nie powinien po raz kolejny zmieniać ich terminów. Mieszkańcy Gminy Lubań mają prawo wybrać swojego wójta, który będzie prowadzić Gminę przez najbliższe trudne miesiące. Niezależnie kto wygra wybory, będzie to osoba demokratycznie wybrana i będzie ponosić pełną odpowiedzialność za swoje decyzje, a w ostateczności zostanie poddana ocenie wyborców na koniec kadencji.

Z wyrazami szacunku,
Jarosław Bardowski
kandydat w przedterminowych wyborach wójta Gminy Lubań

Jacek Cichoń 


 

eLuban.pl.: Czy według Pana proponowana przez MSW data wyborów 13 czerwca będzie tą ostateczną?

Jacek Cichoń: Nie umiem przewidzieć ostatecznego terminu wyborów, a przypuszczać nie chcę;

eLuban.pl.: Co Pan o tym sądzi?

Jacek Cichoń: Uważam, że sytuacja jest spowodowana pandemią, i nikt nie ma na to wpływu;

eLuban.pl.: Jak Pan ocenia tak długą kampanię wyborczą?

Jacek Cichoń: Długość kampanii powoduje potrzebę dostosowania planów i przedsięwzięć, aby osiągnąć zamierzony cel.

Jednocześnie informuję, że jestem otwarty na rozmowę o moim programie wyborczym.

Z wyrazami szacunku
Jacek Cichoń

Małgorzata Hercuń-Dąbrowicka

To chyba jedna z najdłuższych kampanii wyborczych w historii samorządu. Niezależnie od daty wyborów, dobry wójt musi być stale aktywny i ciągle pracować na rzecz gminy. Przede mną kolejne dni wytężonej pracy i rozmów z mieszkańcami, z którymi jestem od samego początku. Mój program obejmuje różne obszary życia Gminy i bazuje na potrzebach wszystkich jej mieszkańców. Rozumiem też, że dla wielu osób przedłużająca się kampania może rozmywać się w czasie, a wybrany wójt już dawno mógłby przystąpić do działania. Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość. Podczas gdy inni będą czekać na ostatnie dni kampanii, ja zamierzam dalej robić swoje. 

Istnieją obiektywne przyczyny, dla których termin wyborów został przesunięty. Musimy to uszanować, w końcu bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze. Bez względu na datę wyborów, poruszam w swoim programie kwestie bliskie Mieszkańcom, które będą realizowane jeśli tylko zdecydują, że to mnie przypadnie zaszczyt bycia wójtem naszej Gminy. Ci, którzy znają moją naturę wiedzą, że do pracy ruszę gdy tylko ogłoszony zostanie wynik wyborczy.

Mam ogromną nadzieję, że zobaczymy się przy urnach wyborczych już 13 czerwca.

Aneta Usyk

Analizując rok ubiegły i zawirowania z przeprowadzeniem wyborów Prezydenta RP uważam, iż data 13 czerwca br. będzie datą ostateczną i w tym dniu mieszkańcy naszej gminy pójdą do urn. Osobiście bardzo chciałabym, aby tak się stało. Dalsze przekładanie terminu wyborów zdecydowanie utrudni realizację zamierzonych planów przez nowo wybranego wójta. Należy pamiętać, że w sierpniu rozpoczynają się prace nad projektem budżetu na kolejny rok. Jesteśmy w przededniu nowego okresu programowania i już powinniśmy podjąć przygotowania do aplikowania po środki zewnętrzne. Obawiam się, że już możemy być spóźnieni.

Wyjątkowo długa kampania wyborcza, w tym specyficznym okresie, przeniosła się do portali społecznościowych. Każdy z kandydatów na wójta prowadzi ją w mniej lub bardziej intensywny sposób. Zachęcam wszystkich mieszkańców do przeanalizowania programów wyborczych, doświadczenia kandydatów, propozycji osiągnięcia zamierzonych celów i wybór najlepszego gospodarza gminy.

Oczywiście zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich jest najważniejsze. Dlatego też szanuję decyzję Prezesa Rady Ministrów o każdorazowym przesunięciu terminu wyborów. Dla mnie jest to dodatkowy czas na kontakt z wyborcami. Daje mi to możliwość zaprezentowania kolejnych ważnych tematów, wizji rozwoju gminy, a przede wszystkim sposób w jaki to osiągnąć.

Na chwilę obecną życzę wszystkim zdrowia i jak najszybszego powrotu do normalnego funkcjonowania.

Zbigniew Zjawin

Jestem przygotowany na każdy wariant, nie zaskoczy mnie kolejna zmiana terminu wyborów. Wszyscy doskonale wiemy, że będzie to zależne od sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju. Uważam, że życie i zdrowie mieszkańców Naszej Gminy są najważniejsze, wybory w takich warunkach schodzą na dalszy plan. Mam nadzieję, że nowo wybrany Wójt nadrobi wszelkie zaległości. Otwarta, na tą chwilę pozostaje sprawa Referendum, za kilka dni poznamy decyzje Komisarza Wyborczego w tej sprawie.

W przypadku „ciągle trwającej”, przeciągającej się kampanii wyborczej nasi wyborcy zyskują czas na podjęcie przemyślanych decyzji wyborczych. Osobiście jako kandydat obserwuję działania moich konkurentów, śledzę wszystko to co dzieje się w naszej gminie. Na co dzień skupiam się jednak przede wszystkim na pracy w Gminie Siekierczyn. Jak będzie w przyszłości zdecydują wyborcy.
Pozdrawiam
Zbyszek Zjawin


Napisz komentarz
Komentarze
Mama 01.05.2021 23:58
Pani Aneta może by zdecydowała gdzie i co chce robić

Tom 01.05.2021 13:19
Żaden z kandydatów nie zasługuje na mój głos.Starzy nowi kandydaci z własnym ego ponad wszystko.

Obserwator 01.05.2021 12:14
Wystarczy nie glosowac na to co juz bylo i sie nie sprawdzilo ! Noooooo chyba ze chcecie nadal zyć w zakłamanej komunie a nie na poziomie europejskim .

RR 03.05.2021 12:41
Był już reprezentant , kłamstwa i komuny . Następczyni kłamie tak jak były.

Fufer 30.04.2021 17:27
Co za festiwal hipokryzji wśród niektórych. Pani Usyk pisze o spóźnionym planowaniu, a sama razem z mężem i resztą świty wprowadza chaos w gminie. Jeszcze nie tak dawno temu zmieniali budżet który został zablokowany przez RIO. Szkoda gadać!

Seba 01.05.2021 11:18
Nic nie zostało zablokowane. Budżet uchwalony w całości i zaakceptowany przez RIO. Należy sprawnie ten budżet realizować dla dobra mieszkańców i rozwoju gminy i może to najlepiej zrobić Pani Aneta przy współpracy z Radą gminy.

RR 03.05.2021 12:43
Ty jesteś zablokowany i niepoczytalny.

Reklama
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TurystaTreść komentarza: Nie tylko mieszkańcy skorzystają. Będzie wielu turystów chętnych dojechać do Świeradowa pociągiem, jest ku temu wiele plusów. Po pierwsze odpada problem z szukaniem miejsca na parkingu, po drugie, można spokojnie wypić piwko. Tylko aby tych pociągów było sporo, wówczas dopiero będzie sens takiego przedsięwzięcia.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 13:43Źródło komentarza: Przetarg na budowę linii kolejowej z Mirska do Świeradowa-ZdrojuAutor komentarza: LogikTreść komentarza: To fakt, wiele wpisów tu się nie ukazuje, pewnie dlatego że nie są po myśli moderatora-cenzora.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 13:37Źródło komentarza: Kolejne włamanie do kurierskiego busa. Czy to złodziejski trend?Autor komentarza: LogikTreść komentarza: Nie żadne Polaczki, tylko zwykli złodzieje. A to że wśród Polaków takich nie brakuje to fakt. Wstyd dla wszystkich uczciwych Polaków przynoszą. Ciekawe kim Ty się czujesz, Polakiem czy tym Twoim Polaczkiem?.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 13:35Źródło komentarza: Kolejne włamanie do kurierskiego busa. Czy to złodziejski trend?Autor komentarza: PrzemoTreść komentarza: To żeby ustalić kto to był to nie jest wielki problem,dziwne skoro w rodzinie brakuje kogoś to nikt do tej pory nie alarmował tego?zabójstwo ?bo jak inaczej to nazwać skoro ciało w lesie,zawał?Data dodania komentarza: 04.10.2022, 13:01Źródło komentarza: Powiat Karkonoski. Makabryczne odkrycie w trakcie grzybobrania
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama