Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 02:56
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Jak odebrać wolne, gdy święto wypada w sobotę - weekend majowy

Tegoroczna majówka będzie wyjątkowo krótka, bo dwa z trzech dni wypadają w weekend. Ale jest pewien sposób, aby spróbować nieco ją wydłużyć. Istnieje bowiem przywilej, z którego w tym roku skorzystamy tylko dwa razy.
Jak odebrać wolne, gdy święto wypada w sobotę - weekend majowy
Autor: News4Media
Oceń

W Kodeksie Pracy istnieje bardzo wdzięczny i lubiany przez Polaków zapis, który zobowiązuje pracodawców do obniżenia wymiaru pracy podwładnym o 8 godzin za każde święto, które wypada w dniu roboczym.

Międzynarodowe Święto Pracy

Majówka w tym roku nie będzie należała do najdłuższych, bo potrwa tylko trzy dni. Poniedziałkowe Święto Konstytucji 3 maja wydłuży tradycyjny weekend o jeden dzień. Ale jest też dobra wiadomość. Tegoroczne Święto Pracy przypada na sobotę. Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracownikom za taki zbieg okoliczności należy się jeden dzień wolnego, do wykorzystania w innym terminie, po uzgodnieniu z pracodawcą.

30 kwietnia lub 4 maja

Jeżeli uda nam się przekonać szefa, aby wolne za sobotę pozwolił nam wykorzystać w jednym z tych dni, majówka nieco się wydłuży. Będziemy mogli wypoczywać cztery, zamiast trzech dni. Niestety ten przywilej nie dotyczy np. nauczycieli, dla których sobota nie jest uwzględniana w okresie rozliczeniowym. Ich przeciętny tydzień pracy nie obejmuje weekendów, dlatego nie odbiorą wolnego za święto, ponieważ i tak nie wykonywaliby pracy 1 maja.

W 2021 tylko dwa razy

Lista świąt przypadających w dzień wolny od pracy nie jest w tym roku zbyt obszerna. Kolejna i ostatnia okazja, aby obniżyć wymiar pracy, nadarzy się dopiero w grudniu. Pierwszy dzień Bożego Narodzenia, podobnie jak Święto Pracy, wypadnie w sobotę. Wówczas pracodawca również będzie zobowiązany do udzielenia nam dodatkowego dnia wypoczynku.

Co z niedzielą?

Wielu z nas zastanawia się, czy obniżenie czasu pracy obowiązuje też za niedzielę. Polskie prawo zakłada jednak, że jest to dla ogółu pracowników dzień wolny, dlatego za święto przypadające w siódmym dniu tygodnia, nie należy się dodatkowy wypoczynek. „Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin” – znajdujemy potwierdzenie w Kodeksie pracy.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KlawerTreść komentarza: Jaro Kaczyński na cyklicznym spotkaniu wyraził opinię - i ma chłop rację. Co to za demokracja i wolność słowa w państwie PiS skoro media obce rządowej ekipie podają wiadomości inne niż oficjalne media TVP - TVP Info i Polskie Radio 24. Czas się tymi mediami zająć. Nie wyszło z TVN - może tym razem się uda.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 17:13Źródło komentarza: 500 plus, zasiłki, świadczenia. Ile kosztowały podatników w 2021 roku?Autor komentarza: olkjTreść komentarza: Nie chcę bliżej nieokreślonych dodatków o nie pewnym pochodzeniu , a chcę powrotu cen istotnych dla kontynuacji i stabilizacji sprzed drożyzny ,gdzie były warunki do życia w Polsce były stabilne . Chcę rządu Polskiego budującego a nie niszczącego swój kraj i ludzi . Jakieś zmowy cenowe akceptowalne przez rząd i olbrzymie płace członków partii pis to już nieakceptowana przesada .Data dodania komentarza: 02.10.2022, 16:04Źródło komentarza: 13 i 14 emerytura w 2023 roku. Emeryci i renciści mogą spać spokojnieAutor komentarza: AfroTreść komentarza: Tyle ile wykorzystamyData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:17Źródło komentarza: Ile zapłacimy za ogrzewanie i czy PEC ma czym ogrzać lubańskie mieszkania?Autor komentarza: RurkTreść komentarza: Nie zatrzymali prawo jazdy a w Polsce zakaz kierowania.sobowymiautamiData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:15Źródło komentarza: Nowogrodziec. Drogówka zatrzymała prawo jazdy za zbyt szybką jazdę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama