Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 30 września 2022 10:35
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Polska na pierwszym miejscu w rankingach unijnych. Mamy się czego wstydzić

Polska kolejny raz przoduje w unijnym rankingu. Całkiem niedawno chwaliliśmy się, że mamy najniższe bezrobocie wśród wszystkich zrzeszonych krajów. Teraz znowu zajmujemy pierwsze, choć już nie tak chlubne, miejsce.
Polska na pierwszym miejscu w rankingach unijnych. Mamy się czego wstydzić
Autor: iStock
Oceń

Według badań Eurostatu, czyli Europejskiego Urzędu Statystycznego, Polska zajęła pierwsze miejsce pod względem przyrostu cen, w stosunku do roku poprzedniego. Inflacja na poziomie 4,4 proc. pozwoliła nam wyprzedzić takie kraje jak Węgry (3,9 proc.) i Rumunia (2,5 proc.), choć i one nie mają się czym szczycić. 

Pandemia ustala zasady

Od ponad roku cały świat zmaga się z pandemią. Jedna po drugiej mrożone są branże, które mogłyby przyczynić się do rozprzestrzeniania wirusa. Przedsiębiorcy liczą straty i aktualizują cenniki. Podwyżki cen towarów i usług to jedyny sposób na odbudowanie ich stabilności rynkowej. Inflacja, czyli - w uproszczeniu - proces wzrostu przeciętnego poziomu cen (poprzez spadek wartości pieniądza), rośnie razem z ich podwyżkami wśród poszczególnych jednostek.

Wysoko ponad średnią

Dane Eurostatu wykazały, że średnia wartość inflacji w krajach Unii Europejskiej to zaledwie 1,7 proc. Tymczasem Polska przebiła ten wynik prawie trzykrotnie. Inaczej sytuacja wygląda w raportach Głównego Urzędu Statystycznego, który opublikował dane wskazujące na średni przyrost cen, wyliczony metodą rok do roku, w wysokości 3,2 proc. To mniej, ale nadal dużo. Analitycy finansowi alarmują, że wartości te mogą utrzymać się na wysokim poziomie jeszcze przez kilka miesięcy.

Grecja świeci przykładem

Choć niektóre kraje odnotowały niewielką, niemalże nieodczuwalną dla mieszkańców, średnią podwyżkę wartości produktów i usług, na szczególne wyróżnienie zasłużyła Grecja. To jedyne miejsce, które wg. danych Eurostatu wykazało tzw. deflację, czyli zjawisko odwrotne do inflacji. Tam w ciągu ostatniego roku ceny spadły o 2 proc. Oznacza to, że za tę samą ilość pieniędzy, można w tym śródziemnomorskim kraju dziś kupić więcej, niż rok temu.

Ranking drożyzny

Według portalu bankier.pl, najwyższy wzrost cen wykazał w marcu sektor usług finansowych. Tuż za nim znajduje się wywóz śmieci. Trzecie miejsce zajęły ceny LPG. Najmniejsze podwyżki cen odnotowano w restauracjach i hotelach.
„W najnowszym zestawie danych GUS-u na uwagę zasługuje blisko 50-procentowy wzrost cen usług finansowych. Spory udział w tym mają podnoszące opłaty banki, które w ten sposób „odbijają sobie” niskie stopy procentowe” – czytamy w publikacji.


Napisz komentarz
Komentarze
Olszynianka 26.04.2021 08:37
Wg ekonoma z mBank, PKO BP i PKO SA w Polsce w ciągu ostatnich 5 lat jest najwyższy przyrost wynagrodzeń. Sama to odczuwam. Pracuje poza Lubaniem, z mężem mamy co miesiąc ok. 13 tyś netto. Dolny Śląsk jest w gronie najbogatszych regionów. Ato, że powiat lubański "siedzi" i stoi w zapóźnieniu, to już inna sprawa, "takie mamy władze" i sorry, ale to nie zmieni się.

Stop płaczki 25.04.2021 21:36
Już. Płaczki ujadają.to wyjedzac. Do raju Bruksela Oslo Berlin i nie płakać. Że wam źle t.raj i kokosy

JaroMaly 25.04.2021 13:35
Przecież 500+ to promil kosztów dla Polski, dobra zmiana, żeby ludziom żyło się lepiej. Nie trzeba być ekonomista żeby podliczyć wszystkie socjale i zordawnictwo. Żaden Pisior tego od siebie nie dał, on tylko podzielił nasze pieniądze. Barany nadal w to brną, ale przyjdzie dzień że się obudzą.

Igor ® 25.04.2021 22:08
Nie podzielili tylko w h.. zadłużyli + zrobili śmiatnik z Kraju bo mają dawno własny azyl 10 godzin stąd!

Ela 26.04.2021 08:31
Przedsiębiorstwu jak brakuje finansowania, to zapożycza się, tak samo Państwo. Ma do tego prawo jak chce się rozwijać. To jest dźwignia finansowa, która funkcjonuje w gospodarkach na całym świecie.

Hans 25.04.2021 10:45
Niskie bezrobocie?Jasne miliony nas pracuje za granica.Nie kazdy moze leczyc w prywatnej klinice.Wszyscy pracujacy za granica wracaja i zrobi sie 50 procent bezrobocia.Reszta co nie wyjezdza za chlebem i tak pracuje u niemieckiego pana

Hirek 25.04.2021 08:05
Polska zajęła pierwsze miejsce pod względem przyrostu cen, w stosunku do roku poprzedniego. Inflacja na poziomie 4,4 proc. pozwoliła nam wyprzedzić takie kraje jak Węgry (3,9 proc.) i Rumunia (2,5 proc.), choć i one nie mają się czym szczycić. ============== Nic na ten temat w TVP Info nie było. Wina Tuska! Ale jeszcze za nami Bangladesz, Birma czyli Mianma i Dahomej. Wygląda na to, że stoimy nad przepaścią i niebawem zrobimy ogromny krok na przód.

Pipi 25.04.2021 11:00
Typowe euro kołchozu się sypie a ujada jej fan

Reklama
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama