Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 29 września 2022 07:47
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Uniegoszcz. Kilometr drogi przez mękę

Brudne auta, zajeżdżone błotem podwórka i zawieszenia aut eksploatowane niczym na off-roadowych torach. To atrakcje, jakie niemal stale zapewnione mają mieszkańcy ul. Jałowcowej w Uniegoszczy. Niemal stale, bo był czas, gdy droga była regularnie wyrównywana.
Uniegoszcz. Kilometr drogi przez mękę
Autor: eLuban.pl
Oceń

Ulica Jałowcowa od początku swojego istnienia jest drogą szutrową, mimo że od kliku lat nikt się tam nie wybudował w gminnych planach inwestycyjnych nie ma mowy o budowie drogi z prawdziwego zdarzenia. Dzieje się tak zapewne z paru przyczyn. Przy kilometrowej długości drodze stoi zaledwie 10 domów, a na jej końcu znajduje się duże gospodarstwo rolne, co wymusza budowę drogi, która wytrzyma większe obciążenia niż zwykła droga osiedlowa.

Gdy tylko robi się mokro ul. Jałowcowa szybko zamienia się w błotnisty tor pełen wypełnionych wodą dziur, po którym można przejechać jedynie klucząc z jednej na drugą stronę drogi. Mieszkańcy skarżą się, że zmuszeni są myć auta przy każdym wyjeździe z domu i po powrocie. Do tego dochodzą zajeżdżone błotem podwórka i niszczone zawieszenia aut. Walkę o godne warunki życia toczą już od kilku lat, niestety bezskutecznie.

Był czas gdy było lepiej, gdy żył jeszcze wójt Hercuń, regularnie wizytował Jałowcową. Przyjeżdżał prywatnym autem i gdy stwierdzał, że droga nadaje się do równania przyjeżdżała maszyna i to wszystko wyrównywała. Było to tymczasowe rozwiązanie, ale dało się żyć. Od jego śmierci, drogę wyrównuje tylko właściciel gospodarstwa rolnego, bo gmina twierdzi, że nie ma środków. - relacjonuje nam jedna z mieszkanek, na potwierdzenie przedstawiając odpowiedź Gminy Lubań z lutego tego roku.

W odpowiedzi na wniosek o remont drogi czytamy, że po wizycie w terenie gminni urzędnicy wniosek uznają za zasadny, jednak z uwagi na ograniczone środki finansowe na remonty bieżące dróg gminnych pierwszeństwo mają drogi wnioskowane w roku 2020, na które zabrakło pieniędzy w roku ubiegłym!

W sobotę 17 kwietnia mieszkanka ul. Jałowcowej, która z nami rozmawiała zaprosiła nas do przejazdu pełną dziur drogą. Po przejechaniu kilometrowego odcinak w tą i z powrotem na myśl o zawieszeniu do oczu cisnęły się łzy, a auto wymagało gruntownego mycia. Wideo z przejazdu zobaczycie poniżej.

kilometr-drogi-przez-meke.mp4

Po tej przejażdżce o remont ul. Jałowcowej zapytaliśmy w Gminie Lubań.

Byłem dzisiaj na tej drodze z kierownikiem wydziału inwestycji. Zrównamy tę drogę w najbliższym czasie. Pamiętać jednak trzeba, że wciąż jest mokro i nie ma sensu sypać tłucznia w błoto. - usłyszeliśmy 20 kwietnia od Grzegorza Doliby, pełniącego funkcję Wójta Gminy Lubań.

Proszony o doprecyzowanie, co znaczy stwierdzenie „w najbliższym czasie” wójt wyjaśnił, że wybrano już wykonawcę, który będzie realizował prace naprawcze na gminnych drogach w roku 2021. Jednak wyłoniony wykonawca do najbliższego piątku w związku z chorobą znajduje się na kwarantannie, więc do prac powinien przystąpić nie wcześniej niż w przyszłym tygodniu.Napisz komentarz
Komentarze
JÓZEK 21.04.2021 19:10
ten co im sprzedał razem z tą co handluje karpikami niech wybuduję im drogę a nie z naszych podatków

KupujZgłową 21.04.2021 14:07
O co te żale? Ludzie kupili tam działki bezmyślnie. Nikt się nie zastanawiał, ze droga dojazdowa jest złej jakości i to jeszcze w prywatnych rękach? Bo przecież tak było. Trzeba było przed podpisaniem aktu notarialnego wymóc na sprzedającym zrobienie drogi dojazdowej do działek. Każdy logicznie myślący mądry człowiek przed kupnem działki i budowy domu, co często jest wielką inwestycją, zastanawia się, czy jest droga dojazdowa, czy jest wodociąg, czy działka nie jest w pobliżu drogi przelotowej, na terenie podmokłym albo wśród np.pól, po których jeździ sprzęt rolniczy, kosi się zboże., czy co tam komu jeszcze przeszkadza. A tam tak jest. Drogi nie ma, teren bagnisty w obniżeniu, obok DK30, dopiero od niedawna wodociąg, blisko pola i traktory. Przecież wiedzieli, co kupują. Wcześniej mieli problem z wyjazdem na drogę krajową. Też był krzyk. Też nie widzieli, jak działki kupowali, że wyjazdu na drogę publiczną nie ma? Sprzedający sprzedawał co sprzedawał. To zrobili im wyjazd, choć ten wyjazd bezpieczny nie jest ani dla nich ani dla jeżdżących DK30. Taki na siłę. Teraz ta droga. Wielkie krzyki i żale. Tę drogę powinien im zrobić ten, który im te " wspaniałe " działki sprzedał. A ci co kupili te działki to nie wiem, czym sie kierowali. Mądrość wielka.

ABSOLUT12363m 21.04.2021 09:59
Fajnie jak jest bagno ,przynajmniej kurz na okna nie leci,za to jak jest sucho przynajmniej bagna nie ma .Najpierw trzeba sobie kielnie gotówą zapchać,później mówią ,że pieniędzy na nic nie ma.Po co ludzie płacimy podatki od nieruchomości czy podatki drogowe,w imię czego i za co?Tam na końcu tej ulicy jest gospodarstwo państwa Z.Po co robić tam drogę skoro kilka razy traktorem się na pole wyjedzie i będzie po drodze.Oni sobie poradzą,wielkie koła bagna się nie boją.Mamy przewspaniałych włodarzy nieudaczników ,jak i w Starostwie,w Urzędzie Miasta ,czy w Urzędzie Gminy.Niczego normalnie nie załatwisz ,ponieważ pozamykali się w bunkrach w obawie przed pandemią.Temat tabu z wieloma ulicami w regionie.Strumykowa w Lubaniu podobnie wygląda,a Główna taka przepiękna?Szkoda słów.Cały Lubań i okolice woła o pomstę do nieba,kraina ćpunów ,seksu i biznesu.

Jachaś 21.04.2021 10:36
To nie płać podatków i zapie****aj po polach na piechotę. Podatki nie idą tylko na jedną droge tylko na wszystie zależnie od potrzeb większości ludzi.

Kamila_T 21.04.2021 09:51
A co wam się może asfalta zachciało? Trzeba było się nie pchać na wertepy w chaszcze i zarosła. Zachciało się bliżej natury - no to jesteście prawie w samym środku. Za oglądanie sarenek i słuchanie śpiewu ptaszków jakieś koszta trzeba ponieść. Musicie teraz odczekać - czyli jest nadzieja, że wnuki już będą jeździć po gładkim i suchym.

Sebastian Brożek 21.04.2021 09:22
Drogi nie były remontowane w gminie Lubań ponieważ św.p Wójt Hercuń przez ostatnie dwa lata nie występował o przyznanie środków z zewnątrz , chociaż takie możliwości były. Twierdził, że w gminie nie ma dróg odpowiednich do remontu. Oczywiście taka droga jak ulica jałowcowa nie kwalifikowała się do remontu za środki pozyskane z zewnątrz, ale można by remontować inne drogi za pozyskane pieniądze a takie jak ul. Jałowcowa remontować za środki własne. Nieporadność urzędnicza wychodzi na każdym kroku. Dzisiaj pełniący obowiązki wójta gminy Lubań pisze, że wniosek mieszkańców zasadny lecz może być realizowany w bliżej nie określonym czasie .Jeżeli wniosek jest zasadny to trzeba zrobić wszystko co możliwe by mieszkańcom ułatwić życie ., bez zbędnego zwlekania.

Jałowcowa 21.04.2021 00:53
1. Droga źle zrobiona od podstaw 2. Jak jest gładko i prosto to cisną od góry ile fabryka dała pod maska 3. Szanujmy się wzajemnie moi drodzy sasiedzi, każdy z nas ma problemy z dojazdem do domu i może by tak zadbać o to co przed własnym płotem,tak każdy u siebie to będzie może poszanowanie do własnej pracy? 4. Czekać na to aż Gmina zrobi nam drogę? POCZEKAMY. Jak nie my to nasze wnuki

megafaka 20.04.2021 21:14
..na chałupy po 400 i więcej ich stać to niech sobie sami zrobią ....proste. Mi pod domem za Państwowe nikt nie robi...

Kol 20.04.2021 23:53
Koło sklepu zrobili za państwowe.

rolnik 20.04.2021 21:04
A co to w Uniegoszczy taczek i łopat zabrakło?

R.R 21.04.2021 00:06
Przekazaliśmy na Henryków, jak budował betonowe drogi w czynie społecznym były.

kris 20.04.2021 20:57
Wezcię się za dupę temu oszustowi co wam działki sprzedał ,kasę wziął to niech i drogę wam zrobi ,tam było pole ,jak wam położą asfalt przejedzie ciężki sprzęt i tiry po zboże, po roku będzie to samo. Facet skasował was za działki z okolicznych lasów wysypiska robi ,podwykonawcą nie płaci za wykonaną prace to i na drogę będzie go stać.

Wyborca 20.04.2021 20:40
Brak środków bo kandydatka na wójta wraz ośmioma radnymi ma was gdzieś wolała okroić tak budrzet aby napchać swoje inwestycje pod wybory czy wy ludzie opamiętajcie sie i rozgonicie ja innej towarzystwo

Kolo 20.04.2021 23:49
Jedyna słuszna córeczka załatwi fszystko, ty się opamiętaj.

Głos_Ludu 21.04.2021 09:54
Absolutny sprzeciw społeczny żeby wam drobnym "kapitalistom" jeszcze za społeczne pieniądze drogę robić. Sami sobie powołajcie komitet i weźcie do roboty.

Student 20.04.2021 19:27
Jak żył hercun to przez ostatnoe 3 lata noc noe robił xD

Czerwony Andrzej 20.04.2021 23:21
Proszę pisać pod własnym imieniem i nazwiskiem

Kol. 21.04.2021 11:32
To zacznij ty bardzo ujawniony.

Pws 20.04.2021 19:23
Na ul. Widokowej jest jeszcze gorzej i to od kilku lat. Sypnęli ostatnio trochę kamienia... w błoto...

Ten tego 20.04.2021 17:32
A co pan ........ sobie sluzbowe auto uszkodzi? Nie pierwsze nie ostatnie, a nazwisko zobowiazuje po blocie jezdzic

Czerwony Andrzej 20.04.2021 17:01
Droga "przez dęby" z uniegoszczy do radostowa jest również w bardzo złym stanie. Niektóre ubytki w asfalcie mają ponad 50 cm średnicy.

Janek 20.04.2021 20:45
Droga jak droga chodnik w Uniegoszczy od ul. Różanej by sie przydał dla bezpieczeństwa dzieci. Ale nie pani Jańczak chodnik chce kląć na bloki w Kościelnikach Dolnych. Tam wielka autostrada i jeżdżą sami mieszkańcy nie droga przelotowa . Gdzie tu jest sens . Ale oczywiście kampania trwa Na takich blokach głos sie liczy . A po wyborach chodnika nie będzie bo kasy braknie co wy ludzie klapki nosić sie będzie teraz na nogach nie na oczach

Never say goodbye 20.04.2021 23:23
Kiedy była robiona droga kilka lat temu to mieszkańcy protestowali aby nie wycinać drzew. No to teraz mają drzewa zamiast chodnika

KupujZgłową 21.04.2021 15:09
Dokładnie. Listy protestacyjne ,aby nie wycinać drzew nosili. Latali z tymi papierami jak w amoku. Osiągnęli swoje, chodnika nie zrobili. Parę lat minęło, zaczęli wycinać drzewa, bo zbyt chore i stare. Zatem drzew i tak nie ma i chodników też nie ma.

R.R 20.04.2021 22:23
Przynajmniej ubytki mamy widoczne. Wykonawca posiada stałe zatrudnienie,w tych miejscach.od lat.

sdcds 20.04.2021 16:28
Tak nie może być trzeba to zmienić. Znak z 30 dać 20 i dodać drugi znak A-11 czyli nierówna droga. Powinno poprawić sytuację. A zaoszczędzone pieniądze dać najlepiej na kościół, który przez wirusa jest w trudnej sytuacji.

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama