Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 30 września 2022 14:07
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Wideoinformator - 31.03.2021

W materiale tym razem o planach na modernizację lubańskiej krytej pływalni i hali sportowej, a także mieszkańcu Lubania, który walczył o Kołobrzeg i był świadkiem podczas zaślubin Polski z morzem.
  • Źródło: ŁCR
Wideoinformator - 31.03.2021
Autor: ŁCR
Oceń

Kolejny krok ku modernizacji obiektów MOSIR

Długo wyczekiwana inwestycja związana z remontem hali sportowej i pływalni MOSiR powoli staje się faktem. W czasie 20-letniej eksploatacji obiekty MOSiR uległy dekapitalizacji, a lubański samorząd stanął przed alternatywą remontu lub ich zamknięcia. Stąd w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań miasto przystąpiło do realizacji zadania w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

W trakcie wyboru koncepcji rozważano wybudowanie nowego obiektu, ale wydatek tylko na nowy basenu to ok. 25 mln, co znacznie przekracza możliwości finansowe Gminy Miejskiej Lubań.

- Kryta pływalnia jak i hala sportowa wymagają głębokiej modernizacji zarówno pod względem technologicznym jak i energetycznym. Bez względu na formę realizacji tego zadania, jego celowość jest dla mnie bezdyskusyjna, dlatego cieszę się bardzo z decyzji włodarzy miasta o przeznaczeniu środków finansowych na ten cel i podjęciu działań zmierzających do realizacji modernizacji tych obiektów – mówi Beata Soczyńska, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubaniu.

Partnerstwo publiczno-prywatne to szansa na wykorzystanie kapitału, doświadczenia i specjalizacji sektora prywatnego, a przede wszystkim na dostęp do nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań i najnowszych technologii.

- Partnerstwo publiczno-prywatne to forma realizacji zadania, która jest dość znana i popularna na całym świecie i która od kilku lat również zaczyna funkcjonować u nas w Polsce. Partnerstwem publiczno-prywatnym zajmuje się odpowiednia komórka Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii i Ministerstwa Infrastruktury – zaznacza Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.

Inwestycja obejmie głęboką termomodernizację obiektów sportowych MOSiR. Planowany jest szereg gruntownych prac remontowych. W hali zostanie wymienione pokrycie dachu, oświetlenie, zmodernizowana nawierzchnia. Basen również zyska nowy dach i nieckę z nowoczesnymi rozwiązaniami, a także większą saunę. Zostanie wykonany nowy system wentylacyjny, system monitoringu jakości wody, wymienione okna i zmodernizowana instalacja grzewcza. Gruntowny remont obiektów sprawi, że będą one tańsze w eksploatacji, a co za tym idzie powstaną oszczędności.

- Ten poziom oszczędności jest sztywno zapisany i gwarantowany przez partnera prywatnego, który ten obiekt modernizuje. W przypadku, gdyby poziom oszczędności wynegocjowany, wyliczony i zapisany w umowie nie został osiągnięty różnicy nie ponosi miasto tylko partner prywatny – informuje Mariusz Tomiczek, główny specjalista ds. funduszy zewnętrznych i rozwoju.

Partner prywatny zostanie wyłoniony w drodze przetargu i to on sfinansuje całość inwestycji. Po oddaniu obiektu do użytku samorząd spłaci koszt przedsięwzięcia w ratach przez okres trwania umowy, w tym przypadku 7 lat. Łączna kwota przedsięwzięcia wyniesie 16 974 811,00 zł.

Jeśli plany powiodą się zarówno uczniowie korzystający z obiektów sportowych MOSiR, jak i trenujący tam zawodnicy będą mogli korzystać z nowoczesnych obiektów.

Podziękowania dla Aleksandra Rzepy

Aleksander Rzepa, 93-letni mieszkaniec Lubania, otrzymał podziękowanie od mieszkańców i Pani Prezydent Kołobrzegu za uczestnictwo w walkach o wolność Ojczyzny.

18 marca miasto Kołobrzeg obchodziło 76. rocznicę walk wojennych. Na kartach historii bitwa o Kołobrzeg zapisała się jako jedna z najważniejszych bitew operacji pomorskiej. Walki o miasto trwały od 4 do 18 marca 1945 r., w tym czasie poległo i zaginęło ok. 1200 żołnierzy Wojska Polskiego, a miasto zostało zniszczone w 90 procentach.

Przeżycia wojenne wracają w pamięci, szczególnie w dniu rocznicy. Lubanianin, Aleksander Rzepa, osobiście, jeśli tylko pozwalał mu stan zdrowia, brał udział w uroczystościach w Kołobrzegu. Z powodu pandemii, w tym roku oraz w roku ubiegłym, Panu Aleksandrowi nie udało się uczestniczyć w obchodach. Za pośrednictwem lubańskiego samorządu Prezydent Miasta Kołobrzeg, Anna Mieczkowska przekazała lubanianinowi podziękowanie, będące wyrazem pamięci i wdzięczności kołobrzeskich władz i mieszkańców miasta. W dniu 29 marca, Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań miał zaszczyt wręczyć kombatantowi oficjalny list z życzeniami i podziękowaniami oraz upominki od władz obu samorządów. Podczas spotkania udało się porozmawiać z Panem Aleksandrem o jego udziale, jako młodego Polaka, w walce o Kołobrzeg.

- Szliśmy dłuższy czas i to wieczorem, bo w dzień nie, w lesie.  Szliśmy, szliśmy Bydgoszcz, tam bardzo wielkie walki były i tak pomału, pomału i doszliśmy do Kołobrzegu. Coraz to było lepiej, lepiej, lepiej i posunęliśmy dalej tak, że złapaliśmy tych Niemców, ale co tam było ludzi, jakich ludzi. Boże kochany, jakby ktoś widział, na deskach, na rozmaitych … straszne rzeczy, straszne rzeczy – wspomina Aleksander Rzepa.

Podczas walk Aleksander Rzepa pełnił służbę jako radiotelegrafista. Jak dziś, pamięta moment zaślubin Polski z morzem. On, wówczas młody chłopak, rocznik '28, wspomina trzech żołnierzy stojących w wodzie. Pan Aleksander Rzepa przeżył piekło wojenne, lecz podczas walki o Kołobrzeg został ranny. Na szczęście przeżył. Do Lubania trafił po około trzech latach od zakończeniu wojny. Życie zawodowe związał z koleją. W Lubaniu mieszka do dziś. Samorząd lubański również składa wyrazy podziękowania za patriotyczną postawę, życząc dużo sił i zdrowia.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaLaser ICOON 2
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama