Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Podziękowania w 76. rocznicę walk o Kołobrzeg

Aleksander Rzepa, 93-letni mieszkaniec Lubania otrzymał podziękowania od prezydent Kołobrzegu za uczestnictwo w walkach o wolność Ojczyzny.
  • Źródło: ŁCR
Podziękowania w 76. rocznicę walk o Kołobrzeg

Autor: ŁCR

18 marca w Kołobrzegu obchodziło 76. rocznicę walk wojennych. Na kartach historii bitwa o Kołobrzeg zapisała się jako jedna z najważniejszych bitew operacji pomorskiej. W działaniach uczestniczył Aleksander Rzepa, mieszkaniec Lubania.

Przeżycia wojenne wracają w pamięci, szczególnie w dniu rocznicy. Lubanianin, Aleksander Rzepa, osobiście, jeśli tylko pozwalał mu stan zdrowia, brał udział w uroczystościach w Kołobrzegu, ostatni raz był tam w 2019 roku. Z powodu pandemii, w tym roku oraz w roku ubiegłym, nie udało mu się uczestniczyć w obchodach. Za pośrednictwem lubańskiego samorządu Prezydent Miasta Kołobrzeg, Anna Mieczkowska przekazała Panu Aleksandrowi Rzepie podziękowanie, będące wyrazem pamięci i wdzięczności kołobrzeskich władz i mieszkańców miasta.

- W Równem zaciągnąłem się do wojska. Z Równego trafiłem do Lwowa. Stąd szliśmy cały czas, nocami przez lasy. Tak dotarliśmy do Warszawy. Po kilkudniowym pobycie w stolicy ruszyliśmy na Kutno, potem Bydgoszcz. O tam, to były duże walki - wspomina Aleksander Rzepa.

- I tak pomału, pomału doszliśmy do Kołobrzegu. Coraz to było lepiej i lepiej, złapaliśmy wreszcie Niemców. Ale co tam było ludzi…, jakich ludzi… Boże kochany… straszna rzecz, straszna rzecz… - ze łzami opowiada kombatant. - Miasto było bardzo zniszczone. Jak popatrzeć, wszystko zabite, kobiety i dzieci. Potem dotarliśmy do Łaby. A Łaba to szeroka, piękna rzeka. Co tego wszystkiego było przed tą wodą: samoloty, czołgi... – dodaje lubanianin.

Podczas walk Aleksander Rzepa pełnił służbę jako radiotelegrafista. Jak dziś pamięta moment zaślubin Polski z morzem. On, wówczas młody chłopak, rocznik '28, wspomina trzech żołnierzy stojących w wodzie. Lubanianin podczas walki o Kołobrzeg został ranny. Rany pozostały nie tylko w umyśle, ale także na ciele. Miał kilka ran na głowie, kolanie i głębszą w klatce piersiowej. Rozmowie i wspomnieniom towarzyszyły ogromne emocje. Pan Aleksander Rzepa przeszedł piekło wojenne, z którego wyszedł cały i zdrowy.

Do Lubania trafił ok. 3 lata po zakończeniu wojny. Życie zawodowe związał z koleją. W Lubaniu mieszka do dziś.

Treść życzeń Prezydenta Miasta Kołobrzeg:

Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna.

Seneka Młodszy

Prezydent Miasta Kołobrzeg ma zaszczyt złożył Panu por. Aleksandrowi Rzepie uczestnikowi walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z Morzem w marcu 1945 r.

najserdeczniejsze życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz satysfakcji z godnie wypełnionego obowiązku żołnierza Wojska Polskiego walczącego o wolność i niepodległość Ojczyzny. W imieniu własnym, jak i mieszkańców Kołobrzegu, zapewniam o nieustannej pamięci oraz dziękuję za tę piękną i godną szacunku lekcję patriotyzmu.

Anna Mieczkowska

Prezydent Miasta Kołobrzeg

Do życzeń dołączył się samorząd lubański, życząc dużo sił i zdrowia.

Walki o Kołobrzeg trwały od 4 do 18 marca 1945 r. W tym czasie poległo i zaginęło ok. 1200 żołnierzy Wojska Polskiego. W wyniku działań wojennych miasto uległo zniszczeniu w 90 procentach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Magda 21.04.2022 11:31
Za to ze przeszedl front i dozyl 93 lata policja w Lubaniu ukarala go mandatem 550 zl za to ze szedl poboczem sam.Czlowiek w tym wieku ma demencje i policja powinna mu pomóc odwiezc go do domu a nie karac starego czlowieka mandatem.Wstyd

Magda 21.04.2022 10:13
To moj wójek szkoda ze teraz zyje samotnie i nikogo to nie obchodzi

Mnie obchodzi! 03.01.2023 22:39
Nie wójek, tylko wujek !!!

Weteran spod Lenino 30.03.2021 09:48
... trzeba by dodać, co teraz jest na fali - że Kołobrzeg wyzwalali ci "nie słuszni" żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego wyposażeni w radziecki sprzęt i broń, o których już wielu za sprawą wytycznych rządzących i ich wykonawców czyli IPN zapomina a nawet wyklina... Bitwa o Kołobrzeg jest uznawana za największą w dziejach, wyłączając powstanie warszawskie, bitwę miejską (uliczną) z udziałem oręża polskiego. O bitwie o Kołobrzeg opowiada film wojenny „Jarzębina czerwona ” z 1969 roku, w reżyserii Czesława i Ewy Petelskich. Ojczyznę faktycznie ma się jedną i ona zawsze jest SŁUSZNA!

Czerwonych nie 30.03.2021 15:39
Kołobrzeg i tak by padł ruskie tylko wylewali Polaków i tyle w temacie Granicę Stalin usustlił w Jaucie komuna to dno

Komuch 30.03.2021 15:50
Tak jest - Ojczyzna jest jedna, nawet ta którą wyzwalało Wojsko Polskie wespół z Armią Radziecką, ta co musiała uporać się z "leśnymi bandami", ta spod znaku PRL jak i ta spod PiS-dzielców.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Henryki 2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: wowTreść komentarza: Słusznie użyłeś słowa ''innym''. U siebie są demokraci a na zewnątrz mają poddanych.Data dodania komentarza: 9.07.2025, 20:27Źródło komentarza: Połowie młodych Polaków jest obojętne, czy żyją w demokracjiAutor komentarza: BogdanTreść komentarza: Dopiero będziesz płakał że prąd jest drogi. Wypowiadasz się na temat na którym kompletnie się nie znasz. Polska przypadłość.Data dodania komentarza: 9.07.2025, 19:58Źródło komentarza: Ornitologiczna sensacja w Lubaniu. Niestety ptak nie przeżyłAutor komentarza: Stan-VanTreść komentarza: A znasz organizatorów i uczestników takich imprez bez kosztów? Dołóż sie - będą niższe!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 19:20Źródło komentarza: Henryki już w ten weekend! Sprawdźcie program, dojazd i parkingiAutor komentarza: Krecik_BecikTreść komentarza: To sprawka tego frontu nazwanego - o świętobliwa zgrozjo: Gabryjel. Przecież to Anioł pański i za jakie grzechy taki złośliwy? Zresztą ten jego szef zwany Jahwe-Adonai też od wieków bez krzty miłosierdzia i sprawiedliwości. Ponieważ katolicy nie czytają Pisma zwanego Biblią pozwolę sobie z tej świętej księgi zacytować kilka wybranych przez siebie fragmentów. Dla porządku przypominam - szczególnie apologetom - że chrześcijaństwo to religia miłości bliźniego a całe Pismo Święte zostało natchnione przez samego Boga, który jest niewyobrażalną miłością i bardzo kocha wszystkich ludzi. - "Czy zdarza się w mieście nieszczęście, którego by Pan (Jahwe) nie wywołał?" (Am 3.6), - "Ja tworzę światłość i stwarzam ciemności. Ja przygotowuję zarówno zbawienie, jak i nieszczęście. Ja, Pan, czynię to wszystko" (Iz 45.7), - "Ja pozbawiam życia i darzę życiem, ja ranię i leczę" (Pwt 32.39), - "oto sprowadzę nieszczęście na wszelkie ciało, mówi Pan" (Jr 45.5) oraz - "Czy z ust Najwyższego nie pochodzi zarówno złe, jak i dobre?" (Lm 3.38; por. Wj 32.14). Tego na katechezie nie uczą a z ambony nie cytują!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 19:12Źródło komentarza: Trochę deszczu i trochę nieuwagi. Kolizja na DK30
ReklamaPowiat Lubań
Reklama