Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 4 października 2022 16:00
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Najdłuższy Bieg Piastów w historii

3327 osób na mecie 45 Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego. Choć można było pobiec w dowolnym miejscu na świecie, zdecydowana większość zmierzyła się z oficjalnymi, oznakowanymi trasami w Górach Izerskich, ze startem i metą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. To było szesnaście pięknych dni pełnych radości!
Najdłuższy Bieg Piastów w historii
Autor: Fot. Bieg Piastów. Autorami zdjęć są Jacek Deneka, Marcin Oliva Soto i Paweł Zatoński.
Oceń

Klimat Biegu Piastów przetrwał! To zgodnie podkreślali uczestnicy. Bo wprawdzie nie było wspólnego startu ani żadnych wydarzeń i usług towarzyszących, jak wspólny transport, catering, expo czy stoiska partnerskie, to jednak okazji do spotkań i rozmów nie brakowało, choć w bardzo ograniczonym wymiarze. Ich miejscem były strefa startu i mety oraz parking. Jedynym miejscem, gdzie biegacze stykali się z organizatorami, było biuro wydawania numerów startowych w hotelu Bornit w centrum Szklarskiej Poręby.

Z pewnością na dobrą ocenę Biegu Piastów – pomimo wyjątkowej formuły biegów indywidualnych o dowolnej porze wybieranej przez narciarza – wpływ miała wyśmienita pogoda. Bardzo łaskawa, dzięki czemu można było przygotować i utrzymać wszystkie trasy Biegu Piastów. Nawet, gdy w Górach Izerskich na kilka dni zagościła wiosna i temperatury dochodziły do 10 stopni na plusie, żadna z tras nie roztopiła się, a nieliczne braki śniegu były szybko uzupełniane przez ekipę techniczną Biegu Piastów.

Indywidualny start, bez tłoku na starcie, gwarantował wysoki komfort biegu i sprzyjał osiąganiu rekordowych czasów. Z drugiej strony jednak wspólnego startu bardzo brakowało. Podobnie jak rywalizacji, która mobilizowała zawsze do nadzwyczajnego wysiłku. Oby do Biegu Piastów w 2022 świat wyzdrowiał, oby 46 Bieg Piastów mógł odbyć się według normalnych wzorów, choć być może wzbogacony o możliwość udziału w biegu open track z indywidualnym startem o dowolnej porze. Decyzja w tej sprawie zapadnie przed ogłoszeniem zapisów na 46 Bieg Piastów.

Bieg Piastów to od lat nie tylko wydarzenie sportowe, ale i spotkanie ludzi z całego świata. Pandemia i spowodowane przez nią ograniczenia uderzyły w ten punkt bardzo boleśnie. Nie mogli przyjechać zawodnicy zagraniczni – zwykle jest ich około 1500, a tym razem niespełna 30. Głównie ich brak zaważył na obniżeniu frekwencji w porównaniu z poprzednimi laty. Trzon Biegu Piastów – polscy narciarze amatorzy, stawili się niemal równie licznie, jak co roku.

Nie zawiedli ci, którzy na Bieg Piastów przyjeżdżają od lat: jego dawni zwycięzcy: Dorota Dziadkowiec-Michoń, Waldemar Witulski czy Edward Dudek. Startował też jeleniogórzanin Walter Judka, który jako jedyny uczestniczył we wszystkich edycjach Biegu Piastów od pierwszej w 1976 roku. Pobiegł na 6 km razem ze swoją wnuczką, 10-letnią Olą. Na 50 km pobiegli córka Juliana Gozdowskiego Elwira, brat Justyny Kowalczyk oraz jeden z najlepszych polskich biegaczy narciarskich ostatnich lat Paweł Klisz. W Nocnej 12 uczestniczył (założył narty po 30 latach przerwy) podwójny mistrz świata z 1990 roku w Ironmanie Jerzy Górski.

Nie zabrakło rzecznika prestiżowej globalnej ligi największych biegów narciarskich świata Worldloppet Gunnara Zlobla z Austrii, który przebiegł 30 km i nakręcił film, zapewniając Biegowi Piastów globalną promocję. To godne podkreślenia, bo wiele biegów Worldloppet nie odbyło się w tym sezonie z powodu obostrzeń antycovidowych. Ofiarą pandemii padły biegi we Francji, Niemczech, Finlandii, Australii, Argentynie, Austrii. Czeska Jizerska Padesatka została rozegrana z udziałem tylko około 200 zawodowców.

Nie zabrakło też filarów organizacyjnych Biegu Piastów, bez których impreza ta nie mogłaby się odbyć: sponsorów, partnerów, patronów i mediów, które bardzo szeroko relacjonowały to, co działo się w Jakuszycach.

 Bardzo dziękuję zawodnikom, że nam zaufali i nie zrezygnowali ze startu – podsumowuje dyrektor Biegu Piastów Kaja Sznajdrowicz-Kręcichwost. - Dziękuję ekipie organizacyjnej, która sprawdziła się po raz kolejny, choć warunki pracy były wyjątkowo trudne. Podziękowania należą się także naszym znakomitym sponsorom, partnerom, patronom, wolontariuszom, jak również innym osobom, które nam wspierały. Bez Was organizacja 45 Biegu Piastów nie byłaby możliwa. Serdecznie zapraszam na 46 Bieg Piastów oraz jego letnie edycje.

Sponsorem Generalnym 45 Biegu Piastów jest PKO Bank Polski, Sponsorem Głównym KGHM Polska Miedź SA, a Sponsorem Technicznym Quest. Partnerami Technicznymi są Holmenkol i Brubeck, a Partnerami: PKP Intercity, Tarczyński, Galeria Sudecka, Citronex, Szklarska Poręba, Jelenia Góra, Dolny Śląsk, XC - Sport i Decathlon. Patronem medialnym 45 Biegu Piastów jest Program I Polskiego Radia.

45 Bieg Piastów odbył się się pod honorowym patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Komendanta Głównego Straży Granicznej i Wojewody Dolnośląskiego. Areną 45 Biegu Piastów są piękne trasy narciarskie utrzymywane dzięki wsparciu i uprzejmości Nadleśnictwa Szklarska Poręba i Lasów Państwowych.

 

45 Bieg Piastów - frekwencja

50 km – 668 uczestników (91 kobiet)

25 km – 953 uczestników (229 kobiet)

6 km – 506 uczestników (209 kobiet)

15 km (Memoriał Stanisława Michonia) – 412 uczestników (144 kobiety)

Rodzinna 12 (12 km) – 400 uczestników (182 kobiet)

30 km – 231 uczestników (22 kobiet)

Nocna 12 (12 km) – 155 uczestników (40 kobiet)

 

W sumie 3327 uczestników, w tym 1025 kobiet.

 Napisz komentarz
Komentarze
jakuszyce 09.03.2021 10:57
dziekujemy za super organizację

Reklama
ReklamaLaser ICOON 2
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TurystaTreść komentarza: Nie tylko mieszkańcy skorzystają. Będzie wielu turystów chętnych dojechać do Świeradowa pociągiem, jest ku temu wiele plusów. Po pierwsze odpada problem z szukaniem miejsca na parkingu, po drugie, można spokojnie wypić piwko. Tylko aby tych pociągów było sporo, wówczas dopiero będzie sens takiego przedsięwzięcia.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 13:43Źródło komentarza: Przetarg na budowę linii kolejowej z Mirska do Świeradowa-ZdrojuAutor komentarza: LogikTreść komentarza: To fakt, wiele wpisów tu się nie ukazuje, pewnie dlatego że nie są po myśli moderatora-cenzora.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 13:37Źródło komentarza: Kolejne włamanie do kurierskiego busa. Czy to złodziejski trend?Autor komentarza: LogikTreść komentarza: Nie żadne Polaczki, tylko zwykli złodzieje. A to że wśród Polaków takich nie brakuje to fakt. Wstyd dla wszystkich uczciwych Polaków przynoszą. Ciekawe kim Ty się czujesz, Polakiem czy tym Twoim Polaczkiem?.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 13:35Źródło komentarza: Kolejne włamanie do kurierskiego busa. Czy to złodziejski trend?Autor komentarza: PrzemoTreść komentarza: To żeby ustalić kto to był to nie jest wielki problem,dziwne skoro w rodzinie brakuje kogoś to nikt do tej pory nie alarmował tego?zabójstwo ?bo jak inaczej to nazwać skoro ciało w lesie,zawał?Data dodania komentarza: 04.10.2022, 13:01Źródło komentarza: Powiat Karkonoski. Makabryczne odkrycie w trakcie grzybobrania
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama