Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 5 października 2022 04:13
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Awantura o skutery na Zbiornikach Leśniańskim i Złotnickim

Zbiorniki na Kwisie od zawsze są ulubionym miejscem relaksu, wypoczywają tam mieszkańcy i turyści, to stałe miejsce wędkarzy, rowerzystów i spacerowiczów. Zmienione właśnie przepisy pozwolą też na relaks miłośnikom sportów motorowodnych, którzy do woli będą mogli korzystać ze zbiornika leśniańskiego i złotnickiego. Jak na to zapatrują się mieszkańcy?
Awantura o skutery na Zbiornikach Leśniańskim i Złotnickim
Autor: pixabay
Oceń

W piątek, za sprawą ogromnego zaangażowania Teresy Zembik, Sejmik Województwa przyjął uchwalę, która wyznacza Leśniańsko-Złotnicki Obszar Chronionego Krajobrazu. Mimo że sprecyzowano i wyznaczono jasne granice chronionego obszaru i wprowadzono szereg zakazów mających chronić przyrodę, to jednocześnie na obu zbiornikach mogą szaleć miłośnicy motorowych sportów wodnych. Co ciekawe, tylko Gmina Olszyna aktywnie włączyła się w procedowanie uchwały sejmiku, Gmina Leśna i Gmina Gryfów w ogóle nie zajęły stanowiska w sprawie swoich największych skarbów przyrodniczych.

Uchwała podjęta przez sejmik wprowadza Lesniańsko-Złotnicki Obszar Chronionego Krajobrazu, co oznacza, że rejon doliny Kwisy między Gryfowem a Leśną zajmujący 1084,95 ha to tereny chronione ze względu na szczególny krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, mogący jednocześnie zaspokajać potrzeby mieszkańców związane z turystyką. Regulacje w tej kwestii trwały od 1993 roku i kolejnymi uchwałami wskazywały kierunek jego realizacji. Ostateczny projekt uchwały został przedstawiony jeszcze w 2020 roku do uzgodnienia Radzie Miejskiej w Leśnej, Radzie Miejskiej w Olszynie i Radzie Miejskiej Gminy Gryfów Śląski. Jak się okazuje, uchwała sejmiku nie wzbudziła zainteresowania ani w Leśnej, ani w Gryfowie – te magistraty po prostu nie przedstawiły swojego stanowiska. Natomiast Rada Miejska w Olszynie w październiku podjęła stosowną uchwałę. Co ciekawe w toku konsultacji społecznych nie wpłynęły żadne uwagi i opinie. Uchwała zakłada szereg działań na rzecz czynnej ochrony ekosystemów leśnych, lądowych i wodnych, wprowadza również szereg zakazów chroniących dobra przyrodnicze. Niestety wśród nich nie znalazł się dotychczas obowiązujący zakaz uprawiania motorowych sportów wodnych na zbiorniku leśniańskim i złotnickim. Wiec w tym roku amatorzy skuterów wodnych będą mogli do woli korzystać ze zbiorników na Kwisie. Ci, których oburzy taki stan rzeczy, mogą mieć pretensje do włodarzy – to oni powinni interweniować i informować mieszkańców, a dwa na trzy magistraty nie podjęły nawet tematu. Jako mieszkańcy mogliśmy też bardziej uważnie śledzić działania Teresy Zembik, radnej sejmiku, która osobiście, bardzo mocno zaangażowała się w prace nad tą uchwałą. 

24 stycznia 2019 roku złożyłam interpelację nr 7/2019 poruszając ten problem. Dzisiejsza uchwała jest rezultatem moich działań.
Uchwała ta jest istotna ponieważ otwiera możliwość uprawiania na tym akwenie sportów motorowodnych.- napisała Teresa Zembik na facebookowym profilu.

Wpis radnej natychmiast wywołał poruszenie. Swoje oburzenie wyrazili wędkarze, którzy twierdzą, że zbiorniki są zbyt małe i zbyt wąskie aby uprawiać na nich takie sporty. Przypominają że uchylony zakaz wziął się właśnie ze względów bezpieczeństwa. W 2011 roku prowadzący skuter wodny mężczyzna nie wyrobił zakrętu, uderzył w łódź żaglową i ślizgając się po jej burcie strącił do wody dwóch żeglarzy. Jeden z nich z urazem ręki trafił do szpitala, a sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.

Podobne argumenty podnoszą właściciele agroturystyk położonych nad zbiornikami. Jeden z nich wystosował nawet list otwarty do radnej sejmiku, zarzucając jej prywatę.

Wiem, dlaczego tak strasznie zależało Pani na uwaleniu tej uchwały trzech Gmin Gryfowa, Olszyny i Leśnej. Otóż to Pani Mąż będąc jeszcze wice starostą forsował obalenie tej uchwały, bo lubi jeździć na nartach wodnych i ma taki sprzęt odkąd wszedł zakaz musi jeździć gdzie indziej. - pisze w liście otwartym Jerzy Bucki, właściciel agroturystyki. - nasz akwen jest wąski osadzony w kanionie w większości, ten ryk silników właśnie wyprowadza turystów z ośrodków za cenę kilku motorowodniaków, którzy się świetnie bawią ku niezadowoleniu większości wypoczywających zakłócając spokój. I najważniejsza sprawa to bezpieczeństwo na zbiorniku, kiedy motorowodniacy rządzili na zbiorniku strach było wejść do wody (…) Przypadki terroryzmu motorowodniaków na akwenie można byłoby mnożyć. Trudno policzyć ile sprzętu wędkarskiego zabrały skutery i motorówki. Więc naprawdę nie rozumiem, czym się Pani chwali tym, że nie wzięła Pani pod uwagę wole trzech gmin i posępnie bez konsultacji załatwiła coś złego za naszymi plecami. - czytamy w liście otwartym opublikowanym w mediach społecznościowych.

Do listu bardzo szybko, również w mediach społecznościowych, odniósł się mąż radnej Wojciech Zembik, szef powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości.

Uchwały gmin Leśna, Olszyna i Gryfów z 1993 i 1994 roku były od 2004 niezgodne z aktualną ustawą o ochronie przyrody. Miały zapis zakazujący jazdy jednostkami z silnikami spalinowymi ale miały też wyjątki pozwalające pływać bardziej wpływowym mieszkańcom gmin, którzy mieli w tym prywatny interes.

Wymuszanie na policji ścigania motorowodniaków korzystających ze zbiorników na Kwisie pozbawiło ośrodki takie jak Czocha, Orle Gniazdo i inne dużych wpływów.

Czytamy we wpisie Wojciecha Zembika, który przywołuje też artykuł 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który mówi, że: Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Dziś zbiorniki na Kwisie nie nadają się kompletnie do wypoczynku ze względu na stan zanieczyszczenia wód. Z tym problemem nie radzi sobie kompletnie ani samorząd gminny ani powiatowy ani wojewódzki. W zatokach między innymi przy Złotym Śnie gromadzą się sterty zanieczyszczeń stałych. Sporty motorowodne miały być dźwignią rozwoju sportowo-rekreacyjnego tych jezior. Wszystkie środowiska korzystające z nich powinny w tym celu współpracować. Lobby wędkarskie uzurpujące sobie prawa wyłączności do korzystania z ich wód skutecznie blokuje wszelkie działania mogące ożywić wypoczynek na tym terenie.

Sporty motorowodne wrócą i mam nadzieję, że zmaterializują się plany budowy wyciągu narciarskiego, większego niż na zbiorniku w Rakowicach, bo potencjalni inwestorzy snuli je już osiem lat temu. - pisze w mediach społecznościowych Wojciech Zembik.

A co Wy myślicie o nowych przepisach?


Napisz komentarz
Komentarze
Adam 09.03.2021 10:45
Super pomysł będzie to atrakcja dla regionu trzeba być za i obserwować jak to będzie funkcjonować

Gość 23.02.2022 21:24
To kolejna deska do trumny tych jezior !

Zulu gula 08.03.2021 18:50
I tak pływają po jeziorach skutery więc lepiej niech legalnie pływają a ci co lubią pływać pław na środku jeziora przynajmniej się nie utopią a wędkarze z rana i wieczora będą puszki zrzucać na berzegi i do wody .Burmistrz leśnej hej hej kiedy podwyżki

Renia 07.03.2021 17:25
Ludzie, trzeba zrozumieć to że jeziora są brudne. Żeby temu zaradzić potrzebne są oczyszczalni w przyległ miejscowościach. Oczyszczalnia w Gryfowie nie działa poprawnie. A co do motorówek, to jest lekarstwo na te akweny. Będą natleniały wodę i jest szansa żeby woda nie kwitła. Było by dobrze żeby łodzie motorowe pływał w tej sytuacji jak najczęściej. A co do PANÓW WĘDKARZY ,,,wedkujcie wieczorami lub nad ranem do 10h .To byłby ludzki kompromis.

Syndyk i woda 08.03.2021 08:36
Ciekawe ile to teraz za wodę powie burmistrz leśnej uwaga już nie bawem podatki od gruntu do góry ,woda ITP leśna goni Warszawę brawo obywatele gminy dalej po f ITP mediach piszcie jak.tu jest źle a referendum nie ma komu zrobić w kasie gminy pustki i kredyty kolejne .Syndyk puk puk

piskorz 08.03.2021 09:21
Ale Cię natleniło

Motorowodniaków czas 08.03.2021 10:04
Piskorz a ja lubię szybkie łodzie

Antyspalinowiec 21.12.2021 17:40
To nad morze lub ba Mazury, tam ajweny sa do tego odpowuednie, a nie w wąskim kanale pokazywać co to nie ja. Bogatego stać na skuter , to chyba stać też na wyjazd i hotel ?!

Bogdan 22.01.2022 20:46
Ja też , tylko w odpoiwiednich miejscach !

Bogdan 22.01.2022 20:45
Przyroda nie zna kompromisu. Albo ma waunki do rozwoju , albo ich nie ma. A pomyślał ktoś o tym, że fale uderzające o brzegi, które tworzą się na skutek szaleńczej jazdy po jeziorach, obrywają brzegi, które to wg przepisów piwinny byc chronione i nie powinny ulegać degradacji. Właśnie na skutek nienaturalnych działań ! Wspomnę jeszcze o hałasie , który płoszy ptactwo.

Wodniak 23.02.2022 21:26
Co za ***yzm ? Mieszanie wody ma spowodować , że nie będzie ona zielona ! Buhaha !

Monika z kurnika 05.03.2021 07:18
Szambo w jeziorkach nie przeszkadza radnym z leśnej i jednemu z izby rolniczej tak więc to tylko dsgogia i polityka .Kiedy będzie oczyszczalnia ścieków W Złotnikach Stankowicach Czocha Bożkowice Karłowice i Gryfów .Jeziora to czysta woda bez ścieku ,kolejna sprawa to ci co pływają kajakami rowerkami wyrzucają do wody tony plastiku butelek i co gdzie wy jesteście no gdzie .kolejny temat to wędkarze tu dopiero jest cyrk krzyczą o strefie ciszy a sami autami pod akwen mycie auta muza na ful do tego tony śmieci hipokryzja tych ludzi nie zna granic .kończąc znajomi byli u mnie z Chorwacji mówili piękne jeziora tylko potencjał nie wykorzystany .

Aga 04.03.2021 12:08
Kto robi taki szum z tym jeden człowiek aktywu pytanie do niego o ścieki czy tym tematem też przez wiele lat się zajmował bo jezioro Leśniańskie pełno odchodów z szamba miało czy Złotnickie oraz czy pływające skutery czy motorówki a z za nimi policja nie wykryje rury do wody .Druga sprawa do wędkarze i plażowicze tu też robią syf nikomu to nie przeszkadza .Kiedy będzie w końcu zrobiony most i droga z bożkowic do Stankowic i ścieżki rowerowe dokoła jezior

Jacek 03.03.2021 13:46
Do wszystko wiedzących imion nie wymienię: Do pływania skuterem czy motorówką potrzebne są uprawnienia, skuter czy łódź powinna być zarejestrowana i posiadać widoczny numer rejestracyjny, na wodzie takźe obowiazują przepisy dotyczace poruszania się. Co tzw ryku silników wasze 1,9 tdi z przebiegiem 150 tys km po korekcie są ciche i spełniają wszystkie normy spalania. Co do wypadków z posiadanej wiedzy był jeden ale oczywiście trzeba napisać źe kilkadziesiat jak w dzienniku tv z lat 80. Co do kultury to wstyd przyznać ........ . Zanim coś się napisze proszę spojrzeć na siebie.

Dość 04.03.2021 14:21
Zgoda ale burmistrz leśnej i radni wolą mieć skansen szambo w jeziorku zamykać kopalnie likwidować połączenia .Furmanka bez koła

Xyz 03.03.2021 11:43
Bardzo dobra decyzja. Przyciągnie to turystów.

Wodniak 23.02.2022 21:32
Raczej wodnych piratow !

Adrian 03.03.2021 10:15
Świetna decyzja! Na pewno przyciągnie turystów

Wędkarze śmiecą 03.03.2021 08:08
Na dzikiej plaży śmieci turystów ale w przesmyku koło zamku i innych miejscach gdzie turysta się nie zapuści przeważa ilość puszek po kukurydzy pudełek po robakach opakowań po zanętach do tego butelek i puszek po zakrapianiu zasiadki a PZW w tym temacie nie robi nic poza martwymi przepisami. Gdyby zagonić ich wszystkich obowiązkowo do sprzątania akwenów a nie tylko jedno okoliczne koło, to presja wędkarska by się zmniejszyła bo Janusz z Grażyną przecież śmieci zbierać nie będą. I to powinien być obowiązek w pzw a nie praca społeczna.

Do roboty 06.03.2021 11:14
Właśnie wędkarze ich pomysły niszczą jezioro kiedyś były tu płocie leszcze ITP teraz tylko sum i boleń gratuluje iinewcji twórczej dla tych amatorów bolenia I suma .panowie czas sprzątać po sobie i nie myć pojazdów nad jeziorami .radni nie poradni zamiast szukać dymu niech popracują nad środkami na ścieżki rowerowe dokoła jezior czy drogę łączącą bożkowice i stankowice .

Hans 03.03.2021 06:11
Wypad na Berzforf narciarzu!

Naturak 23.02.2022 21:35
Tam mu Niemcy odrazu pokażą gdzie raki zimują !

Widz 02.03.2021 12:12
Jeśli o okoliczne gminy chodzi to poprostu "WILKOWYJE" Są ci którzy wwydają decyzje i ci którzy "wygrywają przetargi" itd. Więcej możliwości więcej turystów. Nie jest ważne co będzie puźniej, ważne kto zarobi teraz!!! Dobry przykład ośrodek od strony Gryfowa i Karłowic.

Magda fanka sportów wodnych 02.03.2021 09:42
A nie można tak żeby wilk syty i owca cała. Nikt kto uprawia sporty wodne nie robi tego ani w nocy ani z samego rana . Można podzielić dobę wyznaczyć czas dla wędkujących i tych aktywnych sportowo. Motorówki narciarze skutery na wodę po to są produkowane. ?????

Hans 03.03.2021 06:15
Pływać skuterem w kòłko ala kręcenie bączków na parkingu nazywasz sportem? Postaw kilka bojek i pływaj między nimi - zobaczymy jaka z Ciebie sportsmenka.

Magda 03.03.2021 19:11
Www.uroda.abczdrow/sporty-wodne polecam przeczytać czym są spoty wodne bo ja wiem Panie Hans . Kręcenie bączków skuterem wodnym na parkingu gdzie Pan takie cuda widział ?????był tam piach żwir czy asfalt ? ???

Anonymous 08.03.2021 15:13
Perfekcyjny angielski i ortografie zauważyłem u pana

Prawda 07.03.2021 08:22
Nie bo jeden z izby rolniczej i magistrat leśnej lubi jak jest dym oni tylko hejt

Dżeko 02.03.2021 08:27
Panie Leśko! Gdzie jest obiecana kładka pieszo-rowerowa na zwalonym moście!? Mam nadzieję, że w tej sprawie razem z radą też jest pan taki aktywny!

Jarek 02.03.2021 08:59
Daj spokój już POLSAT pokazał jego dbałość o mieszkańców i ich sprawy i problemy.

zulu 03.03.2021 09:39
Obiecanki cacanki a głupiemu radość czy jakoś tak.

Dżeko 02.03.2021 08:25
A syf był jest i będzie. Taka nasza kultura osobista. Tak samo jak i auta na Dzikiej Plaży, powycinane drzewa na ogniska itd. Policja ma na to wszystko wy****ne. A tu motorówki nie potrzeba. To co wy myślicie, że się pojawią pilnować porządku? Jak będzie pływać to najwyżej tylko straż rybacka, bo w przeciwieństwie do smerfów chociaż ma sprzęt. Jak to śpiewał N.A.S. "Zwierzęta i ludzie może nie są podobni Ale w jednej sprawie są na pewno zgodni Że trzeba mieć miejsce w którym można się roz*** Ostro zabalować a później wszystko sprzedać".

KaczmiFaziMalpa 02.03.2021 11:56
No wlasnie znajac kulturę osobista naszych rodakow januszy nowo bogackich transganicznych przypuszczam ze za rok bedzie tam taki syf ze nikt nie bedzie chcial przyjechac nawet na ryby.

Aldona 02.03.2021 07:18
Na wodzie i na jezdni to jest tak - jak się trafi wariat to nic nie pomoże.

Dżeko 02.03.2021 08:10
Na drodze jest jeden na 50. Na skuterze czy motorówce każdy. Nikt normalny takich rzeczy nie kupuje żeby pływać zgodnie z przepisami. A sorry tych przecież na wodzie nie ma.

Antyspalinowiec 21.12.2021 17:53
No właśnie , większość to ***e. Sam widziałem pod zaporą na Czocha co wyrabiał tatuś ***a wożąc jeszcze ze sobą małe dziecko. Szczerze mu życzyłem , żeby się rozwalił, wtedy moze nabrałby rozumu !!!

Antyspalinowiec 21.12.2021 17:48
Dlatego piwinien byc zakaz , aby żaden wypadek nie mógł sie zdarzyć!

Reklama
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dobra radaTreść komentarza: Kup sobie płyn lugola. Będziesz mieć nie jedną tabletkę, a całą butelkę.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:57Źródło komentarza: Do Lubania trafiły tabletki z jodkiem potasu, ile ich mamy?Autor komentarza: IMAKONKATreść komentarza: Nie zauważyłam, nikogo odważnego, oprócz Tereski i Anny. Ja też do odważnych nie należę. Firma miała różne etapy od tyrani, poprzez rodzinną atmosferę (te słynne poziomki 😘),aż do robienia sobie na wzajem pod górę. Duże grono pracowników pracuje po 20 i więcej lat (też jestem, prawie byłam długoletnim pracownikiem). Niektórzy byli jak firma zaczynała swoją działalność i są również teraz, gdy kończy... Już tak nie narzekajcie, bywało różnie, ale nie było źle. Jest mi jednak żal rozstawać się z załogą i patrzeć jak IMAKON powoli gaśnie... Jest to przykre ii łza się kręci w oku 😪 Dziekuje za miłe chwile i życzę wszystkim Imakonkom super pracy, więcej życzliwości i wszystkiego dobrego🙂Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:02Źródło komentarza: Lubań. 70 osób z dnia na dzień straciło pracęAutor komentarza: Kapral_LWPTreść komentarza: Tak sobie myślę w swojej łepecie - jak to jest że jeszcze walczą na Ukrainie? Jak podaje TVP Info: przecież ta armia rosyjska to kompletne dno, morale tam nie ma, sprzęt stary, wojsko niewyszkolone, dowódcy skorumpowani, chuligani, złodzieje, pijacy i dezercja nagminna.... Tymczasem ponad 7 miesięcy już ta wojna trwa...Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:45Źródło komentarza: Utrudnienia na A4. Zderzenie amerykańskich pojazdów wojskowych przewożących amunicjęAutor komentarza: ApolinaryTreść komentarza: Ja-ro-sław! Ja-ro-sław! Tak trzymaj! Jak wydrzesz z Niemiec za zbrodnie wojenne - to każdy Polak dostanie po 168 000 zł. Glosujemy na PiS! Po III wojnie przywrócimy ich ponownie do rządów.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:40Źródło komentarza: Ropa tanieje, ale kierowcy zapłacą więcej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama