Facelia błękitna oraz słonecznik ozdobny to kwiaty, które zakwitną na błoniach nad Siekierką. Jak informuje lubański samorząd, pomysł narodził się w ubiegłym roku, a na jesieni przystąpiono do jego realizacji. Najpierw przygotowano glebę pod zasiew, kolejny krok to wyrównanie powierzchni ziemi pod zasiew łąki kwietnej. Siew nasion połączony będzie z nawożeniem oraz dodatkowym opryskiem przeciw chwastom po siewie. Po przekwitnięciu, łąka zostanie zlikwidowana, a ziemia przygotowana pod zasiew na następny rok.
W ubiegłym roku pojawił się pomysł, aby w naszym mieście założyć łąkę kwietną – mówi Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania. - To świetne rozwiązanie, które z jednej strony służy przyrodzie, a zarazem wzbogaca przestrzeń miejską. Uznaliśmy wówczas, że prace rozpoczną się jesienią 2020 roku przy ulicy Stanisława Staszica na plantach lubańskich (naprzeciwko Zakątka Miłości). Realizacja zadania została powierzona Zakładowi Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Lubaniu w ramach zadań z zakresu utrzymania i pielęgnacji tzw. zieleni miejskiej – informuje burmistrz.
Podczas tworzenia łąki kwietnej wykorzystane zostaną nasiona roślin jednorocznych takich jak: facelia błękitna czy słonecznik ozdobny – zdradza Dawid Śliwiński, kierownik Wydziału Oczyszczania i Zieleni ZGiUK Lubań. - Dodatkowo w skład mieszanki będą wchodzić jeszcze 3-4 rośliny, których nazw nie podamy, tak aby były niespodzianką dla mieszkańców. Rośliny, których użyjemy do założenia łąki są miododajne i dobrane w taki sposób, aby w trakcie lata zmieniały swój wygląd z uwagi na inny termin kwitnienia. Owady będą mogły tam egzystować i tworzyć wspólny ekosystem łąki – wyjaśnia Dawid Śliwiński.
Łąka prawdopodobnie nie zostanie ogrodzona, jednak w planie jest użycie zakazu wchodzenia. To oznacza, że łąkę będzie można podziwiać, ale nie będzie można z niej korzystać. Ma służyć zwierzętom i owadom.
Napisz komentarz
Komentarze