Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Książka ze wspomnieniami pionierów Lubania już jest

Publikacja “Jak Lubań stał się naszym domem” autorstwa Teo Łagowskiej i Marty Lupy to zbiór wspomnień pionierów Lubania. Jeśli jesteś ciekaw, jak nasze miasto z niemieckiego Lauban, po II wojnie światowej stało się Lubaniem, to pozycja obowiązkowa.
Książka ze wspomnieniami pionierów Lubania już jest

Nie da się zaprzeczyć, że Lubań ma bardzo ciekawą i bogatą historię. Przed II wojną światową był miastem niemieckim i nosił nazwę Lauban. Po wyznaczeniu nowych granic Polski, na Dolny Śląsk zaczęli zjeżdżać Polacy z różnych zakątków. Również Lubań zasiedliły osoby z centrali, Kresów, Bukowiny, zesłani wcześniej na roboty przymusowe na Sybir czy do Rzeszy. "Jak Lubań stał się naszym domem" to zbiór wspomnień pionierów miasta. 

Między wątkami opowieści seniorów Lubania są również takie, które powtarzają się, powracają. Upiorne przeżycia na zesłaniu w ZSRR, trwająca tygodnie, a nawet miesiące podróż na Ziemie Zachodnie, przygnębiający obraz zburzonego miasta, szaber poniemieckiego mienia na gigantyczną skalę oraz kontakty z autochtonami, którzy z różnych powodów nie opuścili heimatu. Ci niedawni oprawcy i okupanci w codziennej, cywilnej rzeczywistości odsłaniają zwykłą, ludzką twarz. Z wrogów zmieniają się w ofiary, sąsiadów, przyjaciół, małżonków lub nauczycieli. To ostatnie słowo trzeba ująć w cudzysłów, gdyż lubańscy Niemcy „uczą” polskich osadników nie szkolnych lekcji, lecz najpotrzebniejszej w okresie powojennym umiejętności życia i pracy w nowym, nieznanym miejscu - tak książkę opisuje lubański samorząd. 

To właśnie dzięki współpracy samorządu i pomocy ze strony Klubu Pionierów, Eugenii Wielgus i Leokadii Mastyki, autorki książki - Teo Łagowska i Marta Lupa mogły ją stworzyć. Jeśli jesteście ciekawi, co najstarsi mieszkańcy Lubania mają do opowiedzenia, jeśli interesuje was historia naszego miasta, to warto sięgnąć po tę publikację. Dostępna będzie od 4 lutego w Informacji Turystycznej w Lubaniu w cenie 20 zł. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

lubanianka 02.02.2021 14:08
a na informacji turystycznej jest info ze parcela online wiec jak kupić i jest na głucho zamknięte

WnukSołtysa 29.01.2021 11:28
Cóż warte takie wspominania bez relacji towarzyszy z PPR i PZPR w randze komendantów milicji, UB i SB, i WOP, sekretarzy partyjnych, sołtysów ....? Tacy to jest kopalnia wiedzy, ale niestety już się w tej historii nie liczą , tę piszą już ci co dzisiaj mają słuszność. Co z tego skoro zakłamaną.

Historyk 29.01.2021 18:27
Oj, WnukuSołtysa, myślisz że tow. z PPR, PZPR, UB, SB i WOP przekażą Ci prawdziwą historię?. To tak jakbyś historię KL Auschwitz chciał poznać z relacji esesmanów tam pełniących służbę dla dobra Führer III Rzeszy i Großdeutschland.

Teo 01.12.2021 11:37
Nie zmuszam do lektury, ale chcę dopisać, ze w książce są wspomnienia jednego z wysokich rangą urzędników z powojennego Lubania, dwóch kierowników ze znanych lubańskich zakładów, przewodniczącej Ligi Kobiet i członkini samorządu. Polecam także wstęp, określający, jakie cele taka publikacja może spełnić - a jakich nie może - bo nie jest badaniem historycznym. Jest tam także wyjaśnione, dlaczego warto czytać i zapisywać wspomnienia tkaczek, prządek, mechaników i piekarzy :) A także jakieś wyjaśnienie, dlaczego nie udało się zrealizować większej ilości wywiadów z osobami reprezentującymi inne profesje. Bardzo chętnie rozmawiam z osobami planującymi inne publikacje, jeśli mają dostęp do osób, które chcą się podzielić całkiem innymi historiami z tamtych terenów i tamtego okresu. Oczywiście, jeśli tylko chcą się dzielić doświadczeniami z pracą z takimi źródłami, bo zawsze można robić takie rzeczy samodzielnie i samemu szukać sposobu! Pozdrawiam, Teo

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Zajęcia korekcyjne
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Koncert plenerowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Jak zagłosują na rafałka albo drugiego z popisu, na mentzena, to już dawno jesteśmy sprzedani... Taka prawda..Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:29Źródło komentarza: Wybory 2025. Na kogo zagłosują młodzi? I czy w ogóle chcą iść na wybory?Autor komentarza: Gryf IzerskiTreść komentarza: Pijemy coli coli , Glin I inne dodatki w wodzie pitnej. Rolek nas truł latami i Edzia robi to samo. Złotówki nie wydała na poprawę jakości wody pitnej przez ro swojego urzedowania . Pani burmistrz nie informuje nas o niezdatnosci wody pitnej do spożycia. I to jest jej największe przewinienie. Może eluban zapyta w lubańskim sanepidzie o tegoroczne mandaty dla gminy ? To jest temat , o którym warto napisać .Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:21Źródło komentarza: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości burmistrz. Referendum 15 czerwcaAutor komentarza: Masz duże mieszkanieTreść komentarza: Czy to prawda, że trzaskająca radna Marlena ma zamiar wziąść pod swój dach migrantów i innych inżynierów, których jej kandydat w ramach solidarności z UE wprowadzi masowo do Polski?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:03Źródło komentarza: W Lubaniu drożej, bo krócej. W Zgorzelcu kwadrans za darmoAutor komentarza: SłowianieTreść komentarza: Może dość ogłupiania ludzi my mamy oczy uszy i widzimy co się dzieje w Polsce i w Europie.STOP umowie merkosur niszczącej nasze rolnictwo, STOP zielonej propagandzie, STOP imigrantom obcych kulturowo wwożonym przez niemcow do Polski, STOP ośrodkom dla imigrantów obcych kulturowo. STOP przyzwoleniu mordowania nienarodzonych dzieci.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:54Źródło komentarza: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości burmistrz. Referendum 15 czerwca
ReklamaPowiat Lubań
Reklama