Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 29 września 2022 05:59
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Contur 2000 startuje w międzynarodowych zawodach

Cybathlon to międzynarodowy konkurs, w którym niepełnosprawni dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii mogą pokonywać ograniczenia ciała. Już w listopadzie na specjalnie przygotowanym torze wystartuje zawodnik, dla którego hybrydową protezę nogi przygotowała lubańska firma Contur 2000.
Contur 2000 startuje w międzynarodowych zawodach
Oceń

Jazda na rowerze, krojenie chleba, chodzenie po schodach, otwieranie drzwi z trzymanym w ręku talerzykiem z jabłkami. To zadania, które dla pełnosprawnych nie wydają się czymś szczególnym. Dla osób, które muszą radzić sobie z różnego rodzaju niepełnosprawnościami nie jest to już tak oczywiste.

Cybatlon to impreza, w której startują zespoły inżynierów oraz niepełnosprawni zmagający się z różnymi stopniami i rodzajami dysfunkcji. Zawodnikom z pomocą przychodzą opracowywane przez inżynierów technologie dające możliwości jakich już nie mają, albo nigdy nie mieli. Dzięki zaawansowanym wynalazkom, wykonują na czas czynności, o których czasem nie mogliby nawet marzyć.

Jeden z takich zespołów tworzą Adrian Bąk, który w wypadku stracił nogę i lubańska firma Contur 2000, która stworzyła dla niego protezę podudzia, łączącą w sobie rozwiązania dotychczas niefunkcjonujące jednocześnie.

- Pomysł na stworzenie protezy wyniknął z moich zainteresowań. Od wczesnych lat pasjonowałem się robotami humanoidalnymi oraz sztuczną inteligencją. Zostało mi to do dzisiaj. W związku z tym, że robot to za duży temat dla tak małego zespołu, postanowiliśmy spróbować zmierzyć się chociaż z kawałkiem tego zagadnienia. Na początku wydawało się, że nogę będzie nam prościej wykonać, bo jest kinematycznie mniej skomplikowana. I to się potwierdziło. Kłopotem okazały się obciążenia jakie tam występują i problemy jakie w związku z tym trzeba rozwiązać. Proteza nogi okazała się dużo trudniejsza niż ma to miejsce w przypadku ręki. Rąk obecnie produkuje się bardzo dużo, a jeśli chodzi o nogi w tej chwili na świecie w sprzedaży komercyjnej jest tylko jedna proteza aktywna. - opowiada Piotr Trzcińci, jeden z dwóch właścicieli firmy.

Inżynierowie lubańskiego Contur 2000 wymyślili i opracowali protezę podudzia, która łączy cechy protezy aktywnej i pasywnej.

Proteza posiada dwa tryby pracy: pasywny i aktywny. Tryb pasywny umożliwi użytkownikowi korzystanie z protezy bez konieczności dostarczania do niej energii z zewnętrznych źródeł. Przekłada się to na możliwość nieograniczonego czasu korzystania z protezy w tym trybie pracy. W trybie aktywnym do stawu kolanowego protezy doprowadzana będzie energia pochodząca z przenośnej baterii, która zasilać będzie silnik elektryczny i wspomagać użytkownika. Ten tryb pracy umożliwi użytkownikowi wchodzenie po schodach oraz w razie konieczności, będzie możliwość wspomagania użytkownika podczas chodu po terenie nachylonym – wzniesieniach.

W ubiegłym roku Contur 2000 zgłosił protezę do Cybathlon 2020. Ku radości lubańskich inżynierów proteza znalazła uznanie w oczach organizatorów konkursu. - Trafiliśmy bardzo dobrze. Dzięki temu, że postawiliśmy na nogę mieliśmy mniejszą konkurencję - nie ukrywa Grzegorz Więckowski, drugi z prezesów. - W konkursie są różne konkurencje. Nasz zawodnik wystartuje na specjalnie przygotowanym przez nas torze, zgodnie z wytycznymi organizatorów. - opowiada.
 

Wydarzenie początkowo miało odbywać się w Szwajcarii jednak z uwagi na pandemię przełożono jego termin i zmieniono formułę. Teraz inżynierowie z Contur 2000 według ścisłych wytycznych budują tor dla swojego zawodnika, który w połowie listopada stanie w PGE Turów Arenie w Zgorzelcu. - Przed konkursem w Zgorzelcu pojawi się wyznaczony przez Szwajcarów sędzia, który będzie wszystko nadzorował. Tor wcześniej zostanie odebrany i nie będziemy mogli go tknąć. Wszystko zostanie przygotowane co do milimetra - informuje Łukasz Kadej, menadżer w firmie.

Poniżej film pokazujący przygotowania do Cybathlon 2020 Global Edition.

Osoby chcące zobaczyć udział reprezentanta Contur 2000 w Cybatlonie 2020, będą mogły śledzić transmisję on-line w dniach 13-14 listopada.

Contur 2000 to wyspecjalizowana firma inżynierska, w której funkcjonują trzy działy: produkcyjny, badawczo-rozwojowy oraz projektowy. Profilem głównym firmy jest obróbka zarówno różnego rodzaju metali jak i tworzyw sztucznych na maszynach CNC. Co ciekawe stworzenie specjalistycznej protezy nie jest w żadnym stopniu punktem dochodowym. - Na budowę protezy otrzymaliśmy po części dofinansowanie z funduszy unijnych, dzięki czemu nie obciążyliśmy naszego budżetu. Jak na razie jedynym profitem, bardzo ważnym, jest wizerunek. Dzięki temu ludzie z zewnątrz postrzegają nas bardzo pozytywnie - podkreślają w Contur 2000.Napisz komentarz
Komentarze
Mieszkaniec 18.10.2020 21:09
Trzeba się cieszyć, że ktoś chce jeszcze coś robić w tym smutnym mieście gdzie nie ma kasy na łatanie dziur w drodze a stawia si pomniki buddzie w parkach.

Rafal 18.10.2020 08:40
Czegos tu nie rozumiem... Firma contur chwali sie ze projektuje i wykonuje protezy, ale nie mozna u nich zamowic protezy. Dostali dofinansowanie, ale nikt nie moze z tego skorzystac. ...Napiszcie cene tego przedstawionego produktu co jest na zdjeciu i poinformujcie wszystkich ile osoba niepelnosprawna w polsce otrzymuje na jej wykonanie -przepaść! Dla kogo to produkujecie? Pozdrawiam niepelnosprawnych

Krzysiek 17.10.2020 09:31
To świetny przykład pokazujacy z jakimi trudnościami musi mierzyć się w dzisiejszych czasach każdy przedsiębiorca. To on napędza budżet, do którego urzędy sięgają beztrosko po comiesięczny haracz. Dlatego starajmy się im pomagać a nie tylko ich doić.

Bartek 17.10.2020 17:58
Ten haracz, jak to określasz na coś idzie. Zapoznaj się z łaski i chęci swojej na jakie cele, a nie będziesz marudził. Dla przedsiębiorcy też jesteś haraczem, któremu trzeba pensję co m-c wypłacić. A ten urzędowy haracz właśnie idzie na takie cele, jak pomoc OzN. Każdy zobowiązany zakład, co nie zatrudnia osób niepełnosprawnych też DOBROWOLNIE odprowadza do PFRON haracz, A NIE MUSI i NIE POWINIEN.

regent 16.10.2020 20:46
Powodzenia !!!

nju 17.10.2020 12:32
Myślę, że wszyscy mieszkańcy podłączają się do tych życzeń.

Reklama
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama