Na bazaltowym wzgórzu niedaleko Gryfowa Śląskiego w miejscowości Proszówka znajdują się tzw. "trwałe ruiny" potężnego niegdyś XIII-wiecznego zamku. Według legendy, książę Bolesław Wysoki spotkał w tym miejscu parę gryfów - zwierząt o ciałach lwów, a głowach i skrzydłach ptaków. Książę odciął zwierzęciu łeb i na pamiątkę tego wydarzenia postanowił wybudować tu zamek. Stąd wzięła się nazwa tego miejsca Gryfia Skała - Greiffenstein oraz herb. Tyle przekazuje legenda, według badań zamek powstał jednak znacznie później. Budowa zamku Gryf wiązana jest z synem Henryka Pobożnego - Konradem I Głogowskim. Zamek podzielony jest na trzy części - Górną, Średnią i Dolną, przy czym pierwsza z nich jest najstarsza, a ostatnia - najmłodsza.
Od pewnego czasu trwają tam prace archeologiczne i jest pierwszy efekt - odkopano 15-sto wieczną bazaltową studnię.
- Nie udało nam się osiągnąć dna studni. Zeszliśmy na poziom 20 metrów co jest ogromną głębokością. Ze studni wyjęliśmy ponad 60 ton bazaltu. Studnia jest kuta w bazalcie. Ten kto wykonał tą studnię w XV wieku wykonał tytaniczną robotę. Maksymalnie na dnie mogło pracować dwóch górników - po ciemku, w bardzo trudnych warunkach. Na dole nie było ponadto zbyt dużo tlenu. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo, co jest ciekawe, na 17-tym metrze zaczęły się nisze techniczne. Z boku w cembrowinie wykute są nisze, które pozwalały robotnikom w tym miejscu odpocząć oraz być bezpiecznym podczas wyciągania urobku. Zachował się również - nie ustaliliśmy jeszcze czy średniowieczny - drewniany pomost techniczny na głębokości 17 metrów. Jest bardzo ciekawy. Z jednej strony mógł on służyć do czyszczenia studni ale nie wiemy jak jest głęboka więc nie wiemy czy ten poziom techniczny w formie pomostu drewnianego umożliwiał jej czyszczenie czy nie. TO się może okazać podczas kolejnych badań, ale jest to duża ciekawostka - powiedział dziennikarzowi Muzycznego Radia Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu.
Więcej na stronie internetowej Muzycznego Radia.
Zamek Gryf to raj dla historyków, archeologów i odkrywców
Od pewnego czasu w Proszówce trwają prace archeologiczne i jest pierwszy efekt - znaleziono i zbadano XV-wieczną bazaltową studnię.
- 30.09.2020 13:30 (aktualizacja 13.08.2023 23:06)

Napisz komentarz
Komentarze