Narodziny Policji
Święto Policji ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 1995 roku. Data 24 lipca upamiętnia rocznicę powołania w 1919 roku Policji Państwowej. Na mocy dekretu Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego powstała organizacja, która zunifikowała wcześniej istniejące formacje policyjne: Milicję Ludową i Policję Komunalną. W okresie dwudziestolecia międzywojennego formacja ta była wykorzystywana przede wszystkim do tłumienia demonstracji i strajków chłopskich. Interwencja ówczesnych stróżów prawa często kończyła się tragicznie dla protestujących.
W 1923 roku Policja Państwowa jako przedstawiciel Polski, znalazła się w gronie 20 założycieli Interpolu.
W 1939 roku korpus policyjny liczył około 30 tysięcy funkcjonariuszy. Po wybuchu II wojny światowej liczba ta drastycznie zmalała. W czasie kampanii wrześniowej zginęło prawie 2 tysiące policjantów. Około 12 tysięcy funkcjonariuszy trafiło do sowieckiej niewoli. Połowę z nich zamordowano wiosną 1940 roku. Spoczywają oni na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, który jest największą policyjną nekropolią na świecie.
Granatowi policjanci
Zaatakowaniu naszego kraju Niemcy ustanowili Policję Polską Generalnego Gubernatorstwa - według specjalnego dekretu wstąpić musieli do niej wszyscy przedwojenni policjanci. Większość z tych, którzy się nie podporządkowali, została pomordowana.
Tak zwana policja granatowa podległa niemieckiej policji porządkowej i zajmowała się m. in. rutynowymi patrolami, pilnowaniem porządku, ale i miała na sumieniu życie wielu osób. Mundurowi nie tylko uczestniczyli wraz z okupantem w łapankach, ale i zmuszeni byli asystować przy egzekucjach oraz brać udział w działaniach przeciwpartyzanckich. W stosunku do niemieckiego okupanta, policja granatowa nie miała praktycznie żadnych uprawnień, mogła interweniować jedynie w wypadku zabójstwa, ewentualnie w przypadku braku policji niemieckiej na miejscu zdarzenia.
Choć funkcjonariusze policji granatowej nie cieszyli się zaufaniem podziemia, to szacuje się, że około 25-30% policjantów było członkami lub jego współpracownikami, głównie Armii Krajowej. Policja Polska Generalnego Gubernatorstwa istniała do 15 sierpnia 1944 roku.
Milicja Obywatelska
7 października 1944 roku powołano Milicję Obywatelską. Szeregi formacji zasilili głównie partyzanci Armii Ludowej, żołnierze oddelegowani z Wojska Polskiego, członkowie Polskiej Partii Robotniczej, Polskiej Partii Socjalistycznej i Stronnictwa Ludowego. Jej zadaniem było utrzymanie ładu i porządku, walka z przestępczością oraz zapewnienie bezpieczeństwa publicznego. Ówczesny rząd bardzo pilnował, by wizerunek milicjanta i wspierających go Służb Bezpieczeństwa był pozytywny. Wmawiano społeczeństwu, że funkcjonariusze zajmują się chronieniem obywateli. Nie przeszkadzało to jednak wykorzystywać obu formacji do walki z opozycją i manifestacjami.
Milicjanci mieli swoje uroczyste święto w rocznicę powstania MO, czyli 7 października. ramach obchodów dekorowano funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa odznaczeniami państwowymi. Mimo tych „zabiegów" Milicja była negatywnie postrzegana przez społeczeństwo, a negatywny wizerunek nasilił się zwłaszcza w latach 80.
Ten stan rzeczy powoli zaczął się zmieniać dopiero w 1989 roku, kiedy nasz kraj odzyskał niepodległość. Wiązało się to ze zniesieniem Milicji, a więc i uroczystych obchodów.
Policja współcześnie
6 kwietnia 1990 roku ponownie powołano Policję, nasza formacja przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia wróciła do struktur międzynarodowych (w 1952 roku Polska zerwała wszelkie kontakty z Interpolem). września 1990 roku Polska została ponownie członkiem Interpolu, a rok później wstąpiła do International Police Association.
Obecnie Policja to umundurowana i uzbrojona formacja służąca społeczeństwu i przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa publicznego i porządku publicznego. Formacja ta podlega ministrowi właściwemu ds. wewnętrznych. Przełożonym wszystkich funkcjonariuszy Policji i pracowników cywilnych tej instytucji jest Komendant Główny Policji.
Policja składa się z następujących rodzajów służb: kryminalnej, śledczej, prewencyjnej, wspomagającej. W skład Policji wchodzą również: policja sądowa, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, ośrodki szkolenia, szkoły policyjne, instytuty badawcze oraz wyodrębnione oddziały prewencji i pododdziały antyterrorystyczne
Zadania Policji to przede wszystkim ochrona życia i zdrowia ludzi oraz mienia, a także zapewnienie spokoju w miejscach publicznych, w transporcie i komunikacji publicznej, w ruchu drogowym i na wodach czy wykrywanie i ściganie sprawców przestępstw i wykroczeń.
Dziś Dzień Policjanta
Każdego dnia ludzie w niebieskich mundurach czuwają nad bezpieczeństwem obywateli i pilnują porządku publicznego. By wykonać swoje obowiązki nierzadko ryzykują zdrowie lub nawet życie, dlatego w Dzień Policjanta warto spojrzeć na nich łaskawszym okiem. Nawet jeśli dopiero co dostaliśmy mandat za przekroczenie prędkości.
- 24.07.2020 09:31 (aktualizacja 16.08.2023 07:48)
- Źródło: Kalbi

Napisz komentarz
Komentarze