Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 10 maja 2024 09:46
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

800-lecie nadania praw miejskich. Czy Lubań był kiedyś polski?

Czy Lubań to faktycznie prastare ziemie piastowskie? Czy na przestrzeni ostatniego 1000 lat mieszkali tu Polacy? Jak miała się polskość na ziemiach, które według komunistycznej propagandy wcale nie zostały odebrane rdzennym mieszkańcom, a na powrót przyłączone do Polski?
800-lecie nadania praw miejskich. Czy Lubań był kiedyś polski?
Grafika ze zbiorów Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc

Skoro jesteśmy przy tych obcych wpływach przejdźmy do Augusta Mocnego, wojen szwedzkich i polskich wpływów.

- Uważam, że szukając informacji w historii nowożytnej Lubania, w tym czasie polskie wpływy były tu najsilniejsze. Mamy rok 1697, książę saski zostaje królem Polski. Zmienia wyznanie, przestaje być protestantem i staje się katolikiem. Zrobił to dla korony. Ten moment jest dla mieszkańców Lubania bardzo ważny, bo od tego momentu ich władca, który był dotychczas księciem, zostaje królem. Teraz każdy ruch na tronie polskim, czy związane z nim problemy jednocześnie bardzo mocno interesowały mieszkańców Lubania, ponieważ z polityką króla zawsze wiązały się obciążenia podatkowe. Miasto Lubań miało swoje przywileje i chciało ich bronić. Każdy ruch króla polskiego w tym momencie również księcia saskiego, odbijał się na ich kasie, więc byli bardzo żywo zainteresowani tym co działo się w Rzeczpospolitej. Cieszyli się, kiedy podczas konfliktów sukcesyjnych zwycięsko wychodził z nich książę saski, a nie na przykład kandydat, w cudzysłowie nazwijmy go piastowski, czyli polski. Mam tu na myśli moment, kiedy w roku 1733 wojna sukcesyjna zakończyła się zwycięstwem Augusta III Sasa, wówczas w Lubaniu mocno świętowano. Na rynku były salwy z muszkietu, odgrywano z wieży ratusza różne melodie, a w samym ratuszu wystawiane są przedstawienia teatralne. Sami ludzie także dekorowali okna swoich kamienic wizerunkiem Króla Polskiego. Pojawiały się okrzyki na cześć Polski oraz dosłownie na cześć króla Polski. Były to chyba jedyne momenty w historii Lubania, kiedy ta myśl czy też idea związana z Królestwem Polski żyła swoim życiem.

Nie znajdziemy w XVII, XVIII czy XIX wieku bardziej wyrazistego momentu jak ten, w którym mieszkańcy Lubania utożsamiali się z koroną polską. To jest fajne tym bardziej, że w chwili gdy pojawia się nowoczesna poczta polsko-saska, w tym samym momencie pojawiły się te charakterystyczne słupy poczty polsko-saskiej. Mamy w rynku wierną replikę, gdzie widzimy herb Rzeczpospolitej Obojga Narodów i obok herb Saksonii. Jest to namacalny symbol z XVIII wieku przypominający o tym, że mieszkańcy byli poddanymi króla polskiego.

W roku 1707 w czasie wielkiej wojny północnej toczonej za rządów Augusta II Mocnego w Lubaniu pojawił się drugi król polski, czyli Stanisław Leszczyński, który został wybrany z woli króla szwedzkiego. Można powiedzieć, że na teren Górnych Łużyc został przyprowadzony nazwijmy to „na smyczy”. Przez prawie dwa tygodnie kwaterował w pałacu na Uniegoszczy, a w tym czasie w rynku kwaterował król szwedzki. Z pewnością się spotykali. W ten sposób na początku XVIII wieku mieliśmy moment, gdzie królem Polski był książę saski, jednocześnie w Lubaniu przebywał król Polski, który został wybrany z woli króla szwedzkiego...

I jak przypuszczam wcale nie był tu mile widziany...

Dokładnie tak, i znowu pojawiają się emblematy w oknach. Pokazywały szale, na jednej z nich siedział wielki władca saski, a na drugiej władca piastowski i oczywiście szala przechylała się na korzyść władcy saskiego. Tak czy inaczej jeden i drugi był bezpośrednio związany z historią Rzeczpospolitej. Taką mamy skomplikowaną historię. Na to trzeba patrzeć trochę z boku i czerpać z tego radochę, bo nie chodzi o to żeby się oburzać czy kierować się jakimś dziwnie pojętym poczuciem patriotyzmu, bo to jest po prostu historia. A ona jest niezmiernie ciekawa i taka po prostu była.

Potem mieliśmy czas wojen napoleońskich i księciem warszawskim z woli Napoleona został Fryderyk August I Wettyn, który był królem saskim. W tym momencie znowu lubanianie mają za władcę księcia Warszawskiego. Gdy Napoleon wycofywał się spod Moskwy jako pierwsza do Lubania wjeżdża kawaleria polska, która była sojusznikiem mieszkańców miasta, w końcu walczyli we wspólnym interesie.

Potem mieliśmy Powstanie Listopadowe i wielką emigrację, która szła przez Lubań w stronę Drezna. Więc kolejny raz mieszkańcy Górnych Łużyc bardzo przyjaźnie odnoszą się do Polaków, w wielu przypadkach pomagają. To kolejny moment kiedy historia Polski zazębia się z historią Górnych Łużyc i Lubania.

Później mieliśmy I wojnę światową. Tutaj chciałbym przytoczyć przykład Aleksandry Piłsudskiej. Mamy 1916 rok, jest więziona w Lubaniu, przechadza się po rynku, przychodzi tu na zakupy. Tak jest napisane w jej pamiętniku. Dość dobrze wspominała Lubań, mimo że w obozie było bardzo ciężko zwłaszcza w drugiej połowie 1916 roku, bo był to bardzo trudny rok dla Niemców. Mimo to miasto opisywała jako bardzo ładne. Proszę zwrócić uwagę, rok 1916 i ulicami Lubania przechadza się późniejsza żona Józefa Piłsudskiego, myślę że to też jest wielka ciekawostka.

Następnie przychodzi rok 1945. II Armia Wojska Polskiego zdobywa te ziemie pod czerwonym sztandarem. Polacy walczą bardzo bohatersko i ponoszą ciężkie straty, ale przyłączają „dawne ziemie piastowskie” ponownie do państwa polskiego. Ziemie piastowskie, które po wojnach polsko-niemieckich o Milsko i Łużyce w 1018 roku Bolesław Chrobry włączył do swojego królestwa podpisując pokój budziszyński. W ten sposób można powiedzieć, że mamy 1000 lat historii Polski na tych terenach.

Oczywiście nie można się oburzać gdy ktoś mówi, że tu Polaków nie było. Nigdy nie było takiej sytuacji żeby mieszkańcy Lubania mówili w języku polskim, dopiero po 1945 roku kiedy nastąpiła wymiana ludności, ale wcześniej tak nie było. Musimy szukać tych powiązań całkowicie gdzie indziej i patrzeć na to bez gniewu, bez złości. Tak po prostu było. Koniec końców bilans jest korzystny dla nas, bo Lubań jest polski od roku 1945.

Dziękuję za interesującą rozmowę, która dla dociekliwych może być przyczynkiem do ciekawych poszukiwań, tym bardziej, że na Łużycach wciąż mieszkają potomkowie Słowian żyjących tu przed 1000 lat.

To prawda dzisiaj koncentrują się w okolicach Bautzen i Lobau tam spotkamy najwięcej ludności serbołużyckiej i faktycznie oni są potomkami tych Słowian, którzy przybyli tu w VII wieku.

W ten sposób omówiliśmy 1000 lat, a przed nami, miejmy nadzieję, kolejny 1000 potomków Słowian na tych ziemiach. Jeszcze raz dziękuję za rozmowę.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Sam Stalin 19.03.2020 23:21
słusznie ktoś zauważa że cała koncepcja "państwa" jest nowa. Z większości wypowiedzi przebija tzw. "mistycyzm narodowy" Ciekawe też jest powoływanie się na "prawo międzynarodowe" - to to samo prawo które nie istnieje? Kto niby to prawo egzekwuje? Z jednej strony wiesza się psy na Stalinie, z drugiej jego decyzja o przymusowej migracji jest święta... Idąc tą logiką wystarczy kolejny dyktator który powie że teraz ta ziemia należy do np. Korei Północnej a będziecie klaskać? Takie jest prawo międzynarodowe - prawo silniejszego.

wiesław70 09.03.2020 17:02
Lubań dostał się nam bardzo zniszczony,ale był to Lubań niemiecki."Ciekawy" burzy się że to nie prawda, prawda nie ma nigdzie żadnego znaku polskości. Przepraszam obecnie są :betonowe bloki w obrębie zabytkowych murów.W czasie trwania polski na tych ziemiach nigdy nie mieliśmy dobrego gospodarza.Najpierw niszczyliśmy to co nie zniszczyły działania wojenne,potem spieraliśmy się jaka opcja jest ważniejsza a tych parę zabytków które nam zostały za chwilę się zawalą. Niszczyliśmy i niszczymy wszystko bo nie było nasze.Od kiedy zacząłem rozumieć co się dzieje mam wrażenie że dlatego wygoniliśmy Niemców żeby to wszystko zniszczyć,a było co niszczyć. Wystarcz pojechać na wioski. Proszę przeczytać artykuł :Historia regionalna Dolnego Śląska - Lubań Śląski.

Ciekawy 09.03.2020 20:11
Zaniedbanie Lubania i okolicy miało miejsce za poprzedniej władzy. Czyli za władzy komunistów. Utrzymywanych przy tej władzy przez wojsko moskiewskie siedzące w Polsce. Niszczenie to i zaniedbanie odbywało się z podpuszczenia Moskwy, obawiającej się, żeby Polacy nie pojednali się z Niemcami przeciwko Moskwie. Podtrzymywanie polskiej wrogości do Niemiec i Niemców było częścią polityki rządzącej partii komunistycznej w Polsce, zgodnej z życzeniem Moskwy. Nie widzę powodu, żeby za zaniedbanie Lubania i okolicy winić naród polski. Dziś jest czas i szansa, żeby to zaniedbanie naprawić. Oraz polepszyć relacje z Niemcami. Ale nie ma polskiej zgody na twierdzenie, że Lubań nie jest polski, tylko niemiecki. I na próby fizycznego czy wszelkiego innego odebrania go Polsce i Polakom. Przy okazji, doceniam twój wpis - cywilizowany, bez grubiańskich wyzwisk i rasizmu antypolskiego.

Ciekawy 09.03.2020 06:20
Czyli na 800-lecie nadania praw miejskich Lubaniowi, artykuł o rzekomej niepolskości Lubania. Kto finansuje wasze pisemko? Czy rząd niemiecki?

Monteskio 09.03.2020 10:50
Nieważne "g****** pospolity" czy niemiecki czy polski - nadanie praw miejskich jest ponad narodowe i trwa ponad. Jak nas zajmą kiedyś Czesi - to Lubań będzie obchodził np. xxxx LECIE nadania praw pod inną banderą.Jasne?.

Ciekawy 09.03.2020 19:18
Odnośnie ,,Jak nas zajmą". Nas czyli kogo? Udawaczy Polaków? Odnosnie ,,Nieważne "g****** pospolity" czy niemiecki czy polski" Dla mnie ważne, czy niemiecki czy polski, bo ja jestem Polak. Twoje wyzwiska są grubiańskie oraz tchórzliwe.

Beka z gamoni 10.03.2020 08:55
Polecam najpierw czytać, później komentować. Bo najwyraźniej Ciekawemu się nie chciało i skomentowała po lekturze tytułu ?

Ciekawy 10.03.2020 14:54
Nie, ja przeczytałem cały artykuł. Zresztą świetnie napisany. Zawierający wypowiedzi wybitnych znawców, w tym pana Tekieli. Jednak każdy tekst wyraża jakąś myśl główną, przekonanie. Myśl główna tego tekstu jako całości to to, że związki Lubania z Polską są słabe. A przecież od 75 lat to polskie miasto. Podobnie całe Ziemie Odzyskane to POLSKIE ziemie. Nie chcemy konfliktu z Niemcami; chcemy dobrych stosunków, nawet przyjaźni (jeśli to możliwe). Pod warunkiem, że Niemcy uznają międzynarodowy ład prawny zaprowadzony w 1945 r., przyznający Polsce Ziemie Odzyskane w wieczne posiadanie. A nie, jak wydają się rozumieć niektórzy, przyznajacy te ziemie tymczasowo, czy nielegalnie. Przy okazji, ogromna część Niemiec leży na ziemi nie niemieckiej, w tym ich stolica.

Ciekawy 09.03.2020 04:02
Kolejny rewizjonistyczny tekst. Podważajacy polskość Lubania. Kto jest autorem? Czemu autor ukrywa imię i nazwisko? Główna myśl tego tekstu: Lubań nie należy do Polski i Polaków. Jest to myśl kłamliwa. Od 1945 r. Lubań (i reszta Ziem Odzyskanych) jest integralną częścią Polski. Nie nielegalnie, złodziejsko, rozbójniczo, ale zgodnie z prawem międzynarodowym.Czy ta gazeta jest własnością niemiecką?

Monteskio 09.03.2020 10:55
Cyt. Od 1945 r. Lubań (i reszta Ziem Odzyskanych) jest integralną częścią Polski. ============= Nie "odzyskanych" tylko WYZYSKANYCH. Tekst jest historycznie bez zarzutu - niestety, a właściwie na szczęście dostał nam się Lubań tyle, że mocno rozbity - ale z solidnym niemieckim zapleczem. Siła narodu został odbudowany a na dodatek "leśne bandy" nam tu nie przeszkadzały. Gdyby nie Ziemie Wyzyskane - to na Wschodzie nadal mieszkali byśmy pod słomianymi strzechami a spać szli razem z kurami.

Ciekawy 09.03.2020 19:38
Odnośnie ,,WYZYSKANYCH". Masz na myśli, że te ziemie, gdy zostały przyznane Polsce, były już wyzyskane przez Niemcy? Odnośnie do ,,Tekst jest historycznie bez zarzutu". Nie zgadzam się. Jego główna myśl to to, że związki Lubania z Polską są słabe. W rzeczywistości Lubań od 75 lat jest miastem polskim, częścią Polski. Zatem jego związek z Polską jest stuprocentowy. Natomiast tekst jest bardzo dobrze napisany. Piękna, czysta polszczyzna. Autor utalentowany literacko. Odnośnie ,,Leśne bandy". Czy masz na myśli Żołnierzy Niezłomnych? Skąd ta nienawiść do nich? Stalinowska-komunistyczna przeszłość?... Odnośnie do ,,Gdyby nie Ziemie Wyzyskane - to na Wschodzie nadal mieszkali byśmy [sic] " itd. Skad wiesz, co by było? Czy masz zdolności paranormalne? Póki co, na przykład Białystok wyglada dziś znakomicie. Natomiast Kresy Wschodnie od 1939 r. nie należą do Polski. Inne narody tam rządzą i gospodarują. I Kresy wyglądają jak wyglądają z ich przyczyny. Nie z przyczyny Polaków.

sssss 08.03.2020 14:47
lubań nie był polski i niemcy wkrótce wrócą po swoje utracone ziemie.

Ciekawy 09.03.2020 19:43
To nieprawda, że Lubań nie był Polski. Od 75 lat jest miastem polskim, integralną częścią Polski. Legalnie, zgodnie z prawem miedzynarodowym. Grozisz, że Niemcy napadną i odbiorą Lubań Polsce? Postąpiliby wtedy przestępczo. My, Polacy, będziemy bronić tego, co nasze, przed każdym najeźdźcą.

Wiesław 70 07.03.2020 16:37
Z polskością tych ziem był zawsze problem szczególnie na lekcjach historii w szkole nr 2 na Kopernika.Wyjaśniam dla młodszego pokolenia, była tam kiedyś szkoła podstawowa, którą to właśnie w 1964 roku skończyłem. Historykiem był tam nauczyciel pan S,a był on przekonany o polskości tych ziem,może musiał.Na moją propozycję żebyśmy poszli w miasto i poszukali znaków polski,zawsze po takiej lekcji mósiałem przyjść z mamą.

Z miasta Lubań 07.03.2020 12:50
Przed wiekiem XIX nie ma takiego pojęcia jak naród. Mówienie o przynależności do Polski -w dzisiejszym rozumieniu - przed tym okresem jest błędne. Dziwne, że Pan Doktor nie poruszył tej kwesti szerzej. Poza tym dobry wywiad.

Rem 06.03.2020 20:36
Bardzo ciekawy artykuł. Liczę na więcej!

Ciekawy 09.03.2020 06:23
Dlaczego ciekawy? Czy dlatego, że podważający polskość Lubania? Lubań JEST polski. Od co najmniej 75 lat. To część Polski a nie Niemiec, czy Czech, czy urojonego ,,państwa Europa".

Monteskio 09.03.2020 11:00
No tak - co się podniecasz. 75 lat jest polski - i tylko 75 lat i poza nowymi osiedlami, pojedyncza zabudową nadal niewiele tej polskości. Może tak w swej masie pól/pół. I ciągle jeszcze straszy "piastowski" Dom Solny!

Ciekawy 09.03.2020 19:53
Twierdzisz, że Lubań nie jest polski? Jeśli tak, to twierdzisz wbrew prawu Rzeczpospolitej Polskiej oraz wbrew prawu miedzynarodowemu. Widoczna u ciebie, i innych tu komentujacych, wrogość do Polski i Polaków, świadczy o rasizmie antypolskim, czyż nie?

Do Ciekawy 09.03.2020 12:06
Dla mnie ciekawy i nie prosiłem o pseudo wykład na temat science fiction. Do niektórych widocznie nie docierają fakty historyczne, tylko propaganda.

Ciekawy 09.03.2020 19:46
Czy ja twierdzę, że dla ciebie nieciekawy, i czy pytam, czy prosiłeś o ,,pseudo wykład"? Gdzie?

Rrr 09.03.2020 12:57
800 lecie a nie 75- lecie. Proponuję więcej czytać a mniej się pobudzać.

Ciekawy 09.03.2020 19:45
Czy ja gdzieś twierdziłem, że 75 lecie a nie 800 lecie? Gdzie?

H
Jordan 06.03.2020 19:01
Wystarczy że nasz - z bożej łaski prezydent "historyk" rzekłby o piastowskim lokowaniu - to IPN jest w stanie wykazać że od wieków Lubań był - no i jest polski.

Ciekawy 09.03.2020 19:56
Twoje ubliżanie Prezydentowi Rzepospolitej i IPN wynika z twojej polonofobii czy komunistycznej lub faszystowskiej przeszłości? Czy z obu naraz?

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama