Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 29 września 2022 07:45
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Lubański Contur 2000 zakwalifikował się do prestiżowego konkursu

Pracownicy lubańskiej firmy stosunkowo niedawno opracowali nową koncepcję dla dalszego rozwoju jednego ze swoich produktów. W efekcie powstała hybrydowa proteza podudzia, gdzie zastosowano jedyne w swoim rodzaju sprzęgło umożliwiające zasprzęglanie i wysprzęglanie mechanizmu napędowego w zależności od podłoża po jakim porusza się użytkownik. Projekt zyskał uznanie i zakwalifikował się do prestiżowego konkursu Cybathlon 2020.
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
Oceń

Proteza stawu kolanowego, nad którą pracuje lubańska firma Contur 2000, będzie działać w dwóch trybach: pasywnym i aktywnym. Pozwoli to wyeliminować ograniczenia ruchowe każdego z tych rozwiązań z osobna. Proteza przez większość czasu będzie działała w trybie pasywnym, co wpłynie znacząco na zmniejszenie jej energochłonności. Funkcja aktywna z kolei zapewni swobodne wchodzenie po schodach. To już drugi tego typu projekt Contur 2000 i jak przekonują specjaliści - na pewno nie ostatni.

“HybridLeg” - Hybrydowa proteza stawu kolanowego została zakwalifikowana do prestiżowego konkursu Cybathlon 2020, który odbędzie się w maju 2020 roku w Zurichu. Jest to międzynarodowy konkurs, w którym osoby niepełnosprawne fizycznie rywalizują ze sobą wykonując codzienne czynności przy użyciu najnowocześniejszych technologii.

W ramach przygotowań do udziału w tym wydarzeniu twórcy testują protezę podczas zaawansowanych treningów.   

Będzie to dla nas olbrzymie wyzwanie. Razem z Adrianem Bąkiem, który już dzisiaj trenuje z protezą HybridLeg, weźmiemy udział w tych trudnych, a zarazem bardzo ciekawych zawodach - czytamy na stronach firmy.

Zawodnicy rywalizują w sześciu dyscyplinach, na przykład wchodzeniu po schodach czy otwieraniu drzwi. Najważniejszym kryterium jest wykonanie zadania i bezpieczeństwo, a czas jest czynnikiem wtórnym. Zawodnicy biorący udział w wyścigu z napędzaną protezą nogi mogą używać dowolnego aktywnego lub pasywnego urządzenia. Proteza lubańskiej firmy łączy w sobie obie funkcjonalności.

Zaawansowane rozwiązania wymagają zaawansowanych technik, obudowa protezy została wydrukowana w technologii przyrostowej na śląskich drukarkach 3D firmy 3DGence. Wydruk z materiału ABS skrócił proces produkcji tego kluczowego elementu o kilka tygodni.

- Wybraliśmy technologię druku 3D ponieważ jest ona najszybsza i stosunkowo tania, a do tego pozwala na wytwarzanie skomplikowanych kształtów, których nie brakuje przy obudowie protezy. Dodatkowo zależało nam na tym, aby obudowa była estetyczna, wytrzymała i dokładnie wykonana. To wszystko zapewnił nam druk 3D. Nie bez znaczenia było też to, że dzięki tej technologii jesteśmy w stanie wykonać dokładnie takie same elementy w przyszłości - tłumaczy Piotr Trzciński z Contur 2000.

Zastosowanie przy produkcji obudowy technik tradycyjnych, takich jak frezowanie CNC w technologii ubytkowej, podniosłoby koszty tego procesu do kilku tysięcy i wydłużyłoby czas wykonania do kilku tygodni. Firma musiałaby też zastosować droższe materiały, np. stopy aluminium.

- Druk 3D pozwala dziś osiągać rezultaty jakościowe dokładnie takie same jak w przypadku tradycyjnych technik produkcyjnych. A to dlatego, że wachlarz dostępnych materiałów jest coraz szerszy. Dzięki temu można drukować naprawdę bardzo wytrzymałe części, które znajdują zastosowanie i w maszynach w fabrykach, i w autach czy samolotach. Do tego produkcja w 3D jest szybsza i tańsza - mówi Remigiusz Synowiec, product manager  w firmie 3DGence.

Wyprodukowana za pomocą technologii druku 3D obudowa protezy jest bardzo estetyczna.

- Musieliśmy osłonić mechanizmy znajdujące się wewnątrz protezy, zachowując jednocześnie jej estetykę. Udało się to w 100 procentach. Technologię druku 3D będziemy wykorzystywać także w przyszłości przy pojedynczych, małych lub nawet średnich seriach produkcji obudowy, bo ma to jak najbardziej uzasadnienie ekonomiczne - podkreśla Piotr Trzciński z Contur 2000.

Hybrydowa proteza stawu kolanowego to projekt firmy Contur 2000, który realizowany jest przy pomocy środków z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Opracowana w ramach projektu hybrydowa proteza podudzia będzie charakteryzowała się unikatowością rozwiązania co najmniej w skali polskiej gospodarki.

 Napisz komentarz
Komentarze
Iza 24.10.2019 13:13
Gratulacje!!

Leszek 24.10.2019 11:16
Gratulacje!!!!!!!!!

Danuta 24.10.2019 09:20
zdolni ludzie - brawo

Tola 23.10.2019 19:40
Brawo, dalszych sukcesów życzę.

To ja 23.10.2019 16:49
Polak... potrafi

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama