Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama

Czy tylko deszczówka trafi do Kwisy?

Każdorazowo podczas intensywniejszych opadów deszczu główna ulica w Świeradowie-Zdroju zamieniała się w ściek. Niczym w średniowieczu płynęły nią fekalia. Wszystko za sprawą zbyt mało wydajnej sieci kanalizacyjnej, która nie nadążała z odprowadzeniem ścieków oraz deszczówki. Efekt był taki, iż na jednej z głównych ulic uzdrowiska wybijały studzienki kanalizacyjne i zawartość sieci płynęła drogą.
Czy tylko deszczówka trafi do Kwisy?

Autor: lwowecki.info

Z problemem władze Świeradowa-Zdroju zmagały się od lat. Przeprowadzona inwestycja miała rozwiązać problem. Jak się okazuje rozwiązała go tylko częściowo. Teraz na głównej ulicy miasta studzienki kanalizacyjne już nie wybijają. Teraz wybijają studzienki na bocznych ulicach. Tak, więc problem nadal jest.

- Rozbudowa kanalizacji o ulice Boczną i Dolną miała rozwiązać wieloletni problem wybijania studzienek na ulicy 11 Listopada, jednak rozwiązała problem tylko częściowo, ponieważ z 11 Listopada przeniósł się na ulice Boczną, która nie jest w tak widocznym miejscu – żalą się mieszkańcy Świeradowa-Zdroju.

Czy problem miał zostać rozwiązany całkowicie, czy przeniesiony na mniej uczęszczaną ulicę? – pyta radny Mateusz Szumlas, który w tej sprawie interweniował w magistracie i składał interpelację podczas sesji.

Faktem jest, iż po rozbudowie kanalizacji sanitarnej problem wybijania studzienek kanalizacyjnych zmniejszył swoje nasilenie, jednak nie zniknął całkowicie – przyznaje w odpowiedzi na interpelację świeradowskiego radnego burmistrz Roland Marciniak, który tłumaczy, iż problem związany z wybijaniem studni kanalizacji sanitarnej w ulicy Bocznej podczas „urwania chmury” spowodowany jest przeciążeniem pomp.

W celu uniknięcia podczas ulewnych deszczy wybijania studni kanalizacji sanitarnej w ulicy Bocznej gmina wystąpiła do producenta pompowni z zapytaniem o koszt wymiany pomp o większej wydajności. Jednocześnie gmina podejmie działania mające na celu uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na awaryjny zrzut wód deszczowych do rzeki Kwisy w rejonie pompowni przy ulicy Bocznej, w celu jej odciążenia – tłumaczy burmistrz Maciniak.

Radny Mateusz Szumlas nie ukrywa, iż w sprawie zrzutu „wód deszczowych” do rzeki ma sporo wątpliwości. – Czy to na pewno wód deszczowych? Jak większość mieszkańców, a nawet i turystów zauważyła, iż nie są to wody deszczowe a fekalia wypływające ze studzienek. Czy nowa rozbudowa kanalizacji musi doprowadzić do tego, by zrobić awaryjny zrzut wód deszczowych wraz z fekaliami do rzeki? Czy o to nam wszystkim chodziło? – pyta świeradowski radny i stanowczo dodaje: – Raczej nie koniecznie. Uważam, że wiedząc o tym, iż ulica 11 Listopada ma zostać połączona z ulicą Boczną powinna zostać tak zaprojektowana pompa oraz rury, aby poradziły sobie z odebraniem tak dużej ilości wody podczas intensywnych opadów deszczu. Mam nadzieje, że problem zostanie w bardzo szybki sposób rozwiązany i zapominany raz na zawsze.

Jak na razie świeradowskim władzom udało się problem płynących ulicą fekaliów przenieść z drogi głównej na boczną. Tam jest mniej widoczny. Niemniej nadal jest! Czy burmistrzowi Marciniakowi uda się problem rozwiązać i w jaki sposób oraz co trafi do rzeki Kwisa o tym przekonamy się już wkrótce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Cezary Cezary 16.07.2019 08:08
Tyle było dni, do utraty sił do utraty tchu... https://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/sciek-czy-zdroj-oficjalna-strona-programu-uwaga-tvn,135372.html Jak widać od 2013r nie wiele się zmieniło. BRAWO. Dobra, bez żartów, wy....lić ich z tego grajdołka :D

ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Wystawa Magdalenki
noc muzeów
koncert dla M
festiwal nowogrodziec
500lat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BelferTreść komentarza: "Wszystkie pojemniki będą wyposażone w system RFID (ang. radio-frequency identification - systemy zdalnej identyfikacji radiowej), który umożliwi monitorowanie odbioru odpadów." I co z tego, jak odpady będą odbierane u różnych mieszkańców i właścicieli posesji i wsypywane do jednego pojazdu odbierającego odpady?Data dodania komentarza: 21.05.2025, 16:17Źródło komentarza: Koniec z workami do segregacji. Pojawią się pojemniki z nadajnikami i kontenery na życzenieAutor komentarza: TragediaTreść komentarza: No niestety, gmina miejska Lubań wyraźnie nie radzi sobie z zagospodarowaniem odpadów. Kolejny pomysł, by odwrócić uwagę, by skłócić społeczeństwo. Wystarczy spojrzeć na Nawojów i to nie mieszkańcy lecz Spółka zawiniła. Pod latarnią najciemniej, a że czerpali korzyści i robili kokosy to każdy wie, niestety za dużo było wspólników.Data dodania komentarza: 21.05.2025, 16:11Źródło komentarza: Koniec z workami do segregacji. Pojawią się pojemniki z nadajnikami i kontenery na życzenieAutor komentarza: ZbulwersowanyTreść komentarza: Bardzo ładne zdjęcia, można wyjaśnić zaistniałą sytuację i pociągnąć do odpowiedzialności. Szkoda tylko, że Wydział Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Lubaniu nie wykazywał najmniejszego zainteresowania wycinką. Starostwo tkwi w maraźmie. Znudzenie i stagnacja a nawet wypaleni zawodowe to skutek pracujących tam emerytów począwszy od wicestarosty. Żenada. Samowolka i bezprawie to atrybut obecnie rządzących.Data dodania komentarza: 21.05.2025, 16:02Źródło komentarza: Masakra drzew przy Mickiewicza. Cięcia w środku okresu lęgowegoAutor komentarza: PrzewodnikTreść komentarza: "W czwartek, 22 maja, uczestnicy konferencji będą mieli okazję zwiedzić Lubań z przewodnikiem – w tej roli wystąpi burmistrz miasta". A licencję przewodnika ma czy znowu partyzantka.Data dodania komentarza: 21.05.2025, 15:48Źródło komentarza: Lubań świętuje 500 lat Reformacji. Przed nami pięć dni jubileuszowych obchodów
ReklamaPowiat Lubań
Reklama