Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

SFM 2019 już na poczatku lipca!

Druga edycja Sudeckiego Festiwalu Minerałów - Crystal Days coraz bliżej. Mamy coraz więcej szczegółów tego wydarzenia.
SFM 2019 już na poczatku lipca!

Autor: Organizator

Impreza potrwa od czwartku do niedzieli (4-7 lipca). Wydarzenie będzie miało charakter międzynarodowej imprezy edukacyjno-rozrywkowej. W jej trakcie nie będzie mogło oczywiście zabraknąć Wielkiej Giełdy Minerałów i Biżuterii, która odbędzie się w lubańskim rynku.

W trakcie Festiwalu prezentowanych będzie aż sześć wystaw o bardzo różnorodnej tematyce. Główną w tym roku będzie "Mineralogiczna dyskoteka". Więcej o wystawach można przeczytać tutaj.

Jedną z głównych atrakcji Sudeckiego Festiwalu Minerałów 2019 będzie unikalny, ogromny, meteoryt "Memors" o wadze 261 kg. Ten znaleziony w Morasku gigant jest jednym z największych znanych meteorytów z terenu Europy.

Prezentowane będą także wystawy konkursowe prywatnych kolekcjonerów. Zapełnią oni w sumie 20 gablot, a międzynarodowa komisja wyłoni zwycięzców. Dodatkowo odbędzie się konkurs publiczności - każdy zwiedzający może oddać swój głos. Wśród głosujących rozlosowana zostanie nagroda.

Wydarzeniu towarzyszyć będą m.in.

- liczne specjalne wystawy mineralogiczne - setki okazów najwyższej klasy, jakich nie da się zobaczyć nawet w muzeach,

- impreza muzyczna Lawa - a na niej m.in. kabarety, Pokahontaz i PECTUS

- Strefa Poszukiwacza - świetna geo-zabawa dla najmłodszych, płukanie złota, poszukiwanie minerałów, cięcie agatów,

- GEOstrefa, a w niej stoiska edukacyjne i prezentacja atrakcji geoturystycznych Dolnego Śląska,

- Targi Rękodzieła i Produktów Regionalnych, Staroci oraz Zlot Food Trucków

- wycieczki geologiczne i historyczne i wiele innych.


Wstęp na wydarzenie będzie bezpłatny. Jak przekonują organizatorzy - tego nie można przegapić!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wojciech 04.07.2019 17:16
Jeżeli chodzi o pomysł na imprezę to Lubań coraz bardziej znany jest jako centrum utylizacji i składowania odpadów z województwa i Niemiec. Można to jakoś wykorzystać a także najwyżej położony w Europie basen odkryty. Jesteśmy również jedynym miastem bez ronda oraz mamy skrzyżowanie z rekordową ilością kolizji skali Dolnego Śląska. Tyle powodów do dumy i brak pomysłów.

zyx 04.07.2019 16:10
Oktoberfesta by zrobili z naszym piwkiem a nie wszędzie te kamienie żygać się chce.

Bbb 22.06.2019 15:54
Lubań to dno i wodorosty, kiedyś przyjeżdżały teatry uliczne, było darmowe kino nocne na amfiteatrze, dzisiaj mamy gumowce i słomę w butach.

Rozbawiony 23.06.2019 18:04
Jest lato,zdejmij gumowce,wytrzep słomę,załóż sandały.

xyz 21.06.2019 23:09
Tuż obok w połowie lipca odbywa się 22. lato agatowe. Czy przypadkiem lubańska impreza, to nie jest próbą wypromowania Lubania na plecach sąsiadów, czyli pójście na skróty i podebranie pomysłu geologicznej imprezy Lwówkowi? Naprawdę w dziejach Lubania brakuje czegoś specyficznego dla naszego miasta, na czym można by oprzeć pomysł rzeczywiście lokalnej imprezy promującej miasto? Ot, choćby słynne lubańskie chusteczki do nosa, czy kiedyś żyjące w Kwisie słodkowodne perłopławy.

Cc 22.06.2019 09:40
Lubań nie ma swojego pomysłu na zorganizowanie jakiej kolejek imprezy. Lwówek od lat przyciąga setki turystów, ludzie w centrum miasta bawią się do późnych godzin nocnych, nikomu to nie przeszkadza. Lubań Lwówkowi nie podskoczy

Ania 22.06.2019 11:53
Impreza o chusteczkach do nosa? Genialne! Latem impreza idealna dla alergików. Reszta społeczeństwa wybierze okres jesienno/zimowy. Niestety nie dogadamy się...

xyz 22.06.2019 16:53
Nie do końca miałem na myśli imprezę wyłącznie o chusteczkach do nosa. Ale szerzej rozumiana impreza oparta o wyroby z bawełny, wełny czy inny materiał - jakieś warsztaty tworzenia biżuterii z filcowanej wełny, kiermasz takich produktów; pokaz tkania na jakimś starym krośnie z możliwością własnoręcznego zrobienia jakiegoś drobnego wyrobu na jakiejś kopii krosna, jakie w XVIII/XIX w. stało w niejednym domu przysłupowym, których sporo było w naszych stronach. Bieg z belą materiału wokół rynku, ręczne haftowanie monogramu na chusteczce na czas. Kiedyś chusteczka do nosa była codziennością, teraz w czasie chusteczek papierowych, chusteczka z ręcznym monogramem czy drobnym haftem może na swój sposób być dość ekskluzywnym (nie znoszę tego słowa, ale tu mi ono pasuje:) ) prezentem. Możliwość zrobienia takiego monogramu własnoręcznie lub zamówienia na miejscu mogłaby być dla niektórych frajdą. To tak na szybko, co wpada do głowy. A nawet jeśli taka impreza wydawała być się nudna, to w historii Lubania jest sporo wydarzeń, na których kanwie można by oprzeć jakąś lokalną imprezę. Ot, choćby na wzór tego, co po niedalekiej czeskiej stronie rokrocznie rokrocznie organizują na przemian Frydlant i Jicin, czyli Valdsteinskie Slavnosti, oparte na wydarzeniach ze swojej historii. Lubań był w XIV-XIX w. w kupieckim Związku Sześciu Miast., Lubań najeżdżali husyci, zdarzyła się wojna 30-letnia, przybywały u nas koronowane głowy i znane postaci. Przy burzy mózgów można by naprawdę coś fajnego wymyślić. Trzeba jednak tego chcieć, a nie jechać na mało eleganckim zrzynaniu cudzych pomysłów.

Ania 23.06.2019 12:49
Xyz Zwracam honor! Taki pomysł to już coś konkretnego. Tym bardziej, że lokalni rekodzielnicy mogli by się wypromować. Przerazil mnie ten pomysł bo od razu wizja kolejnego festynu dla seniorów.

Promurotor 22.06.2019 13:09
Lubań na bazalcie stoi,tylko czy to można jakoś wypromować?.

Kk 22.06.2019 13:46
Niestety ale Lwówek traktował mniejszych wystawców jak śmieci a Lubań ich z chęcią przyjął.

Pawelcz... A4 02.07.2019 06:59
Do Nosa Liban Ma Piko :D

ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Wystawa Magdalenki
noc muzeów
festiwal nowogrodziec
500lat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: IgorTreść komentarza: To już będą wiedzieć kto gdzie jest, za co płaci, co robi, gdzie się melduje, co załatwia ... Wszystko ! Inwigilacja jak w KoreiData dodania komentarza: 23.05.2025, 11:55Źródło komentarza: Unijny dowód tożsamości. Wiadomo, od kiedy ma obowiązywaćAutor komentarza: ktosiek kumacjuszTreść komentarza: Po pierwsze trumny nie zbeszcześcili tylko razem z trumną pochowali do nowej, po drugie żadnych rzeczy a tym bardziej poświęconych (u ewangelików nie święci się rzeczy wodą święcona ani niczym innym :) nikogo nie pozbawiono. JEDYNIE SARKOFAG trafił do konserwacji!Data dodania komentarza: 23.05.2025, 11:35Źródło komentarza: Co z pomnikiem Wincklera? "Miał wspaniały sarkofag, a została mu zwykła trumna i kopiec ziemi"Autor komentarza: Alumn czyli kleryk.Treść komentarza: Teraz poczytajcie sobie w mediach, co to była za organizacja -grupa- "Chuligani Wolnego Miasta". I jakie ślady pozostawiała na ciałach swoich liderów. Będzie kolorowo. To lepszy dokument niż ten tu opisany. Nie da się go bez bólu usunąć.Data dodania komentarza: 23.05.2025, 10:46Źródło komentarza: Unijny dowód tożsamości. Wiadomo, od kiedy ma obowiązywaćAutor komentarza: Kalendariusz.Treść komentarza: Udogodnienie w czasach dalej trwającej rewolucji cyfrowej, ale i kolejny , teraz już prawie globalny sposób kontroli, nad każdym obywatelem. Spełnia się przepowiednia Stanisława Lema. Przypomnę młodym obywatelom, że Stanisław Lem urodził się we Lwowie (ówcześnie na terenie II Rzeczypospolitej), najprawdopodobniej 13 września 1921 roku, w rodzinnym mieszkaniu, przy ulicy Brajerowskiej 4, w zamożnej rodzinie żydowskiej, jako jedyne dziecko Samuela Lehma (1879–1954), lwowskiego lekarza i Sabiny Wolner (1892–1979). Był futurystą , autorem wielu poczytnych, wśród polskiej młodzieży książek.Data dodania komentarza: 23.05.2025, 10:33Źródło komentarza: Unijny dowód tożsamości. Wiadomo, od kiedy ma obowiązywać
ReklamaPowiat Lubań
Reklama