Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 27 kwietnia 2024 05:28

Moda na suplementy diety wciąż rośnie

Stale otaczają nas informacje o zbawiennych skutkach stosowania suplementów diety, jednak czy aby na pewno jest to bezpieczne? Co tak naprawdę znajduje się w owych suplemetach? Czym są suplementy diety?
  • 30.12.2019 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Moda na suplementy diety wciąż rośnie

Suplementy diety, które są dostępne na rynku nie mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia konsumentów. Gwarantuje nam to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 178 z 2002 r., które ma na celu eliminować produkty, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

Suplementy diety – czym są?

Suplementy diety są produktami żywnościowymi, zadaniem których jest uzupełnienie normalnej diety. W ich skład mogą wchodzić różne witaminy, składniki mineralne, ale również inne substancje, jak np. aminokwasy, błonnik pokarmowy, kwasy tłuszczowe, luteina, probiotyki i prebiotyki oraz produkty pochodzenia roślinnego. Oto lista witamin i składników mineralnych, które mogą wchodzić w skład suplementów diety: witamina A, D, E, K, B1, B2, kwas pantotenowy, niacyna, B6, B12, kwas foliowy, biotyna, witamina C, oraz składniki: magnez, wapń, żelazo, jod, miedź, cynk, sód, mangan, potas, molibden, selen, chrom, fluorki, chlorki, bor, fosfor i krzem. Składniki oraz ich poziomy, znajdujące się w suplementach diety muszą zagwarantować, że prawidłowe stosowanie tych produktów zgodnie ze wskazaniami producenta będzie bezpieczne dla konsumenta.
Istnieje jednak ryzyko spożycia nadmiernych ilości witamin i składników mineralnych, co może wywołać skutki uboczne. Stosowanie dużych dawek niektórych witamin, przekraczających górne bezpieczne normy, nie przynosi korzyści, a może być nawet szkodliwe dla zdrowia.

Suplementy nie leczą

Należy pamiętać, że suplementy diety nie leczą. Każda suplementacja powinna być skonsultowana z lekarzem prowadzącym, szczególnie jeśli dotyczy kobiet w ciąży, kobiet karmiących, dzieci oraz osób przewlekle chorych i przyjmujących stałe leki (np. preparaty obniżające ciśnienie krwi lub przeciwzakrzepowe). Istnieją suplementy diety, które mogą wchodzić w wyjątkowo niekorzystne oddziaływania z równocześnie przyjmowanymi lekami. W rezultacie może dojść nawet do groźnej dla życia reakcji. Trzeba je traktować jedynie jako uzupełnienie naszej diety w witaminy i składniki mineralne, a przy tym nie zapomnijmy o zdrowym i aktywnym trybie życia.

Artykuł powstał przy współpracy z Natural Pharmaceuticals.

Materiał partnera