Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 24 kwietnia 2024 16:12

Pompa hydrauliczna jako element układu hydraulicznego

Pompa hydrauliczna to jeden z najważniejszych elementów układu hydraulicznego. Generowany na skutek zamiany energii mechanicznej przepływ energii hydrostatycznej skutecznie przeciwstawia się obciążeniu na wyjściu. Pod wpływem występujących oporów, w odbiorniku wytworzone zostaje ciśnienie. Pompa hydrauliczna działa na podstawie zasadę wyporu. Konieczna jest zatem obecność uszczelnionej, zamkniętej komory wewnątrz korpusu. Przy wlocie wytwarzana jest próżnia, dzięki czemu płyn hydrauliczny ulega zassaniu do komory i wypierany jest do kanału tłoczonego.
  • 18.11.2019 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Pompa hydrauliczna jako element układu hydraulicznego

Pompy hydrauliczne zębate

Najprostszymi i najpowszechniej stosowanymi pompami hydraulicznymi są modele zębate. Urządzenia te wyróżniają się prostotą utrzymania oraz ekonomicznością. Produkcja energii odbywa się na skutek zazębiania się obracających kół, przez które przepływa olej wypierany w kierunku kanału wylotowego. Pompy hydrauliczne zębate uznawane są za stosunkowo trwałe i rzadko ulegają awariom. Ich wyeksploatowanie następuje na skutek stopniowego zużycia się zębów. W rezultacie pompa może z czasem utracić swoją wydajność, jednak rzadko występują uszkodzenia całkowicie uniemożliwiające dalszą pracę układu.

Pompy hydrauliczne łopatkowe

Hydrauliczne pompy łopatowe oferują wysoką prędkość obrotową, generując przy tym mało hałasu. Większość modeli posiada stały wydatek mocy. Urządzenia te charakteryzują się dużą trwałością i wykorzystywane mogą być nawet przy medium o niskiej lepkości. Elementy pompy łopatkowej ulegają zużyciu, jednak można je łatwo wyjąć z zamkniętego wkładu oraz wymienić. Szybkość regeneracji głównego elementy roboczego sprawia, że przestoje maszyn są ograniczone do minimum.

Pompy hydrauliczne wielotłoczkowe

W wielu zastosowaniach mobilnych i stacjonarnych sprawdzają się zaawansowane technicznie pompy wielotłoczkowe. Wykorzystuje się je m.in. w przemyśle odlewniczym, maszynach budowlanych, czy przetwórstwie tworzyw sztucznych. Modele te cechuje stały wydatek energetyczny, wysokie ciśnienie pracy oraz niska emisja hałasu. Pompy hydrauliczne wielotłoczkowe są jednocześnie bardzo trwałe. Ze względu na skomplikowaną budowę, ich cena jest dość wysoka. Modele te są też kosztowne w utrzymaniu i bardziej wrażliwe na zanieczyszczenia oleju. . W razie konieczności warto zdecydować się na regenerację pompy hydraulicznej. W oddziałach sieci Fluiconnecto (https://www.fluiconnecto.pl/pl/) przeprowadzić można usługi serwisowe na wszystkich typach urządzeń hydraulicznych. Wydajność pomp tego typu może być zmienna, co pozwala na precyzyjne dopasowanie jej do potrzeb konkretnej maszyny

--- Artykuł sponsorowany ---