Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 24 kwietnia 2024 05:58

Jak nabyć uprawnienia do latania dronem?

Drony stają się coraz bardziej popularne. To nie tylko sposób na ciekawe spędzenie czasu, coraz więcej osób decyduje się dzięki nim zarabiać. Ujęcia nakręcone z wysokości mogą urozmaicić materiał filmowy czy sesję fotograficzną. Drony są często wykorzystywane w trakcie różnych uroczystości takich jak śluby, czy eventy. Zanim jednak zaczniemy na nich zarabiać, warto dowiedzieć się więcej na temat przepisów prawa oraz wiedzieć, kiedy istnieje konieczność wykonania szkolenia UAVO.
  • 12.09.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak nabyć uprawnienia do latania dronem?

Loty komercyjne czy prywatne?

Według polskiego prawa możemy używać drona bez uprawnień tylko wtedy, kiedy spełniamy jednocześnie kilka warunków. Przede wszystkim ważna jest kwestia czy latamy hobbistycznie, czy zarabiamy dzięki temu pieniądze. Innym aspektem jest miejsce lotu, bez zezwoleń nie możemy przekroczyć terenu niezabudowanego. Nasze urządzenie nie powinno zaś przekraczać wagi 600 gramów. Jeżeli więc planujemy kręcić ujęcie w mieście, czy też wykorzystać je komercyjnie powinniśmy odbyć szkolenia UAVO.

Na czym polegają szkolenia dronowe?

UAVO, czyli świadectwo kwalifikacji operatorów drona (z ang. unmanned aerial vehicle operator) daje nam większe pole możliwości. Można go podzielić na dwa typy VLOS - czyli uprawnienia do latanie dronem w zasięgu wzroku, jak też BVLOS - który daje możliwość do dalszych wypraw.

Żeby zdobyć świadectwo kwalifikacji UAVO, należy odbyć część techniczną w ośrodku szkoleniowym. W jego trakcie operator drona poznaje techniczne aspekty latania i uczy się odpowiednich, bezpiecznych manewrów.

Egzaminy praktyczne oraz teoretyczne

Obowiązkowo, aby mieć uprawnienia do lotów komercyjnych, należy zdać egzamin teoretyczny. Obejmuje on podstawy prawa lotniczego, zasady bezpieczeństwa lotów, techniki operowania, budowa i działanie BSP. Następnym etapem jest egzamin praktyczny. Trwa on najczęściej kilka minut i obejmuje podstawowe metody kierowania dronem.

W trakcie testu zdający musi poruszać się po wyznaczonej trasie przy jednoczesnym wznoszeniu oraz obniżaniu urządzenia. Standardowym elementem egzaminu jest również symulacja sytuacji awaryjnej, takiej jak na przykład inny latający dron w pobliżu. W trakcie testu nie można korzystać z czujnika GPS, można natomiast posługiwać się barometrem. 

Cena świadectwa kwalifikacji

W koszt uzyskania świadectwa UAVO należy uwzględnić takie pozycje jak: zaświadczenie lekarskie (około 200 zł), szkolenie (cena może się wahać od 1000 do 2000 zł, w zależności od wybranej specjalizacji), egzamin teoretyczny (około 55 zł), egzamin praktyczny (około 108 zł) oraz wydanie świadectwa - około 44 zł.

Uzyskanie odpowiednich kwalifikacji do wykorzystywania drona w celach komercyjnych, nie jest skomplikowanym procesem. Dzięki niemu możemy zacząć swój nowy biznes albo urozmaicić obecny. Fotografie, pomiary oraz filmy z drona to teraźniejszość dla wielu firm. Warto więc zainteresować się tym tematem, jeżeli latanie dronem to nasze hobby. Dzięki świadectwu UAVO możemy zamienić swoją pasję w nową pracą a przy tym doskonale się bawić.

Materiał partnera